Lov dravých ryb

Vyrazit na dravce má svoje nepopiratelné kouzlo. Které dravé ryby lze potkat na českých vodách a jak na ně?

Bolen dravý

Jedná se o jedinou dravou kaprovitou rybu v tuzemsku. Vyskytuje se převážně v tůních, mimopstruhových nádržích a najdeme ji také na středních a dolních úsecích řek. Tato ryba je velmi aktivní a také plachá.

Stavy bolenů se znatelně zvýšily především díky umělému vysazování ročků a také se zlepšením kvality vody. Dříve vzácná ryba je tak na řadě míst již spíše přemnožená. Stále však bolen patří mezi obtížně ulovitelné ryby, proto je jako trofej vysoce ceněný.

K osvědčeným způsobům patří lov na drobné živé rybky. Zadařit se rybářům může na většinu loveckých technik, tedy na plavanou, položenou, přívlač i muškaření. Správná technika spočívá v co nejdelších hodech a rychlém přitahování.

Sumec velký

Společně s jeseterovitými rybami drží primát největší evropské sladkovodní ryby, dorůstá délky až 2 metrů. Typické je pro něj kromě úctyhodné velikosti i to, že postrádá šupiny. Poznáte jej i podle dlouhých vousů.

Vyskytuje se převážně v hlubokých řekách s měkkým dnem. Vyhovují mu místa, kde se má možnost ukrýt. Stejně tak mu vhodné podmínky poskytují i rozlehlé stojaté vody. Noční dravec představuje pro rybáře atraktivní a ceněnou trofej.

Rybáři doporučují jako nástražní rybku zejména okouny. Dobře se osvědčily i rousnice. Pro sumce je typické nesmírně plaché chování. Sumcaření je velmi oblíbenou, ale také mimořádně náročnou loveckou technikou. Zejména pro začátečníky je vhodný tradiční lov na těžko.

dravá ryba

zdroj: rybina.cz

Štika obecná

Štika bývá označována za královnu našich vod. Patří k nejznámějším rybám a je ceněná i mezi sportovními rybáři. Vyrůst může i do značných rozměrů. Navíc roste poměrně rychle, sama si však je schopna troufnout i na velkou kořist.

K životu jí nejlépe vyhovují mělké vody, které mají členité dno. Ryba je mimořádně dravá, agresivní a teritoriální. Přesto je nesmírně plachá a opatrná. Pro rybáře to znamená nutnost se na břehu velmi dobře skrývat. Aktivní bývá ráno.

Kdo chce mít úspěšný lov, měl by se pokusit využít lov na plavanou se splávkem, na položenou, případně přívlač. Coby nástrahu lze použít třpytky, případně živé nebo mrtvé ryby. Upřednostnit se vyplatí nástrahy v bílé.

Jaké vybavení budete potřebovat?

Vybavení se primárně odvíjí od způsobu lovu, pro začátečníky lze doporučit především přívlač. Prut na přívlač by měl mít správnou délku, hmotnost a také ohebnost. Proto není příliš vhodný teleskopický prut. Společně s prutem na dravce je nutné si zároveň vybrat naviják.

Návazce na vlasce je potřeba volit tak, aby byly co nejméně viditelné. Dravé ryby jsou totiž vybaveny velmi dobrým zrakem. U lanka nebo fluorcarbonu oceníte ještě jednu výhodu: Štika vám jej zaručeně nepřekousne.

dravá ryba

zdroj: DALL·E 3

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *