Jak poznat vzácnou desetikorunu z roku 1993?

Vzácným mincích je na světě velké množství a nikdy nevíte, kdy vám projde rukou zrovna ta, co má velkou hodnotu. Dnes se podíváme na vzácnou desetikorunu.

Vzácná mince

Mnoho z nás dobře ví, že existují mince, které mají mnohem větší cenu než jejich nominální hodnota. Takových mincí je celá řada, a to především mince z dávných let a kultur před námi. Ovšem pokud se nechcete nimrat v hlíně a hledat mince pomocí detektoru kovu, tak je tu možnost, jak narazit na minci, která vám prochází rukou každý den. Jedná se o desetikorunu z roku 1993, která má špatnou ražbu. Dnes se podíváme, jak poznat vzácnou desetikorunu z roku 1993.

desetikoruna z roku 1993

Kdy vznikla chyba v ražbě

Po vzniku České republiky se potýkaly mincovny s udržitelností ražby a vznikly tak desetikoruny, které měly chybu. Tyto desetikoruny jsou v dnešní době velice vzácné a na poslední internetové aukci v roce 2021 byla mince vydražena za 230 tisíc korun.

Psal se rok 1993, kdy se rozdělil Československý stát na dva samostatné státy a každý si tak musel upravit svojí měnu. Během roku 1992 – 1993 se dělala takzvaná před série mincí v německém Hamburku a tohoto roku poznala vzácná desetikoruna světlo světa. Vzácná desetikoruna se liší menšími písmeny Kč a také vyšší příčnou linkou, která Kč protíná. Autor posléze nechal minci přepracovat a písmena Kč zvětšil. Poté se díky mincovním automatům dostaly desetikoruny do oběhu. Těchto vzácných desetikorun bylo vyrobeno 1000 kusů. Vznikla tak desetikoruna, která má v dnešní době ohromnou hodnotu.

desetikoruna z roku 1993

Dle mluvčí České národní banky je možnost desetikorunu stále najít. Ovšem dodala, že pravděpodobnost nálezu je 1 : 300 000 kusů. Tento poměr je však neustále horší, a to proto, že měď desetikoruny ze staré ražby rychle oxiduje. Navíc se nahrazují staré mince novými desetikoruny. Mince lze však stále najít. Je tedy dobré se řídit tím, že kdo hledá ten najde. Třeba právě vaše babička nebo dědeček mají doma poklad o kterém ani nesnili. Jen je dobré vědět, jak poznat vzácnou desetikorunu z roku 1993.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *