Znáte všechny výhody svařování optických vláken?

Optická vlákna přenáší signály prostřednictvím světla. Využívají se v komunikacích a jsou ideální pro přenos dat na delší vzdálenosti. Světlo je velmi rychlé, data tak máte tam, kde potřebujete za zlomek času. Optické vlákno není tolik ztrátové jako běžné kabely a je imunní vůči elektromagnetickému rušení. Jak je to ale s nimi v případě, když se náhodou na trase přeruší stavební technikou nebo ji potřebujete rozvést dál po domě i komerčním objektu? Svařování optických vláken je nejlepší metodou, jak toho docílit bez jakéhokoliv narušení sítě.

Co je svařování optických vláken

Zjednodušeně řečeno, spojování optických vláken svárem zahrnuje spojení dvou optických kabelů dohromady. Druhá, běžnější metoda spojování vláken se nazývá terminace nebo konektorizace. Ovšem svařování optických vláken obvykle vede k nižším ztrátám světla a zpětnému odrazu než terminace, což z něj činí preferovanou metodu v případě, že jsou kabelové trasy příliš dlouhé pro jednu délku vlákna nebo při spojování dvou různých typů kabelů, například 48vláknového kabelu do čtyř 12vláknových kabelů. Spojování se také používá k obnově optických kabelů, když je kabel v zemi náhodně přerušen.

Na trhu existuje celá řada optických konektorů, většinou jednovláknových, ale existují také 24 a vícevláknové, které se používají především v datových centrech. Nejvhodnější volba konkrétního vlákna a konstrukce kabelu vždy záleží na samotné instalaci.

Jaké jsou výhody a nevýhody optických sítí

Optické sítě jsou vhodný způsob propojení patrových rozvaděčů v rámci jedné budovy. Pokud se bavíme o vzdálenosti delší než 100 metrů, nemají optické sítě konkurenci. Ve společnosti Havenets vyrábíme předkonektorované optické trasy dle požadavků zákazníka.

Jedinou nevýhodou optických sítí oproti metalickým sítím je jejich cena. Na druhou stranu jsou optické sítě vysoce přesné, odolné a na vzdálenost jsou nepřekonatelné. Do budoucna se jedná o nejlepší cestu, jak být stále připojen s okolním světem.

Společnost Havents se zabývá dodávkami materiálů pro datové sítě, instalací datových sítí a servisem stávajících sítí. Pokud potřebujete poradit v oblasti optických kabelů, jsme tu pro vás. Více na www.havenets.cz.

Sdílejte nás!
fb-share-icon