Jak se starat o obuv?
Pokud chcete, aby vám obuv dlouho vydržela, je nutné se o ni řádně starat. Pojďme se tedy společně podívat na základní pravidla, která je při péči o obuv nutné dodržovat.
Impregnace
Základním stavebním kamenem péče o obuv je impregnace. Především pokud máte oblibu v kožených botách, neměla by impregnace na kůži ve vaší domácnosti chybět. Kožené boty totiž mají daleko větší sklon k popraskání a provlhnutí. Kromě bot, je vhodné impregnovat i další předměty, které by ze své podstaty měly být voděodolné. Patří sem především bundy, nebo stany. Impregnace na stany je stejně tak, jako impregnace na boty, běžně k dostání jak v internetových, tak kamenných obchodech. Impregnace je k dostání ve formě krému, nebo spreje. To, jakou konzistenci zvolíte, je jen na vás. Obě jsou stejně účinné.
Vyhýbejte se vlhkému prostředí
Žádným botám nesvědčí dlouhodobý pobyt ve vlhkém prostředí. Ve vlhku boty trpí a snadno chytají plísně. Určitě tak není vhodné boty ukládat například do sklepa. Pokud máte vysokou vlhkost vzduchu běžně v domácnosti, je vhodné k botám postavit alespoň odvlhčovač. Nutností je pak mít boty naimpregnované, aby vlhkosti dokázaly lépe vzdorovat.
Nenechávejte boty na slunci
Ani dlouhý pobyt na sluníčku botám nesvědčí. Jestliže necháte boty vystavené slunečnímu záření příliš dlouho, bude trpět nejen barva, ale i materiál. Barva díky slunečním paprskům snadno a rychle vybledne. Materiál pak chátrá. Boty vám tak mohou rychle popraskat, nebo zteřet.
Čistěte je
Ani přílišné znečištění botám nesvědčí. Především v zimě, kdy se chodníky solí, je nutné boty často otírat a čistit. Sůl botám rozhodně nepomáhá. K vyčištění můžete použít pouze navlhčený hadřík i speciální čistící prostředek na boty. S čistotou to však nepřehánějte. Ačkoliv řada praček je vybavena speciálním pracím programem na boty, prát byste je neměli vůbec. A pokud opravdu musíte, tak jen minimálně.