Probiotika – co byste o nich měli vědět?

Probiotika jsou velice důležitá pro zdravou střevní mikroflóru a měli byste dbát na jejich pravidelný a správný příjem. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, co jsou probiotika, na co jsou dobrá a kdy je vhodné je začít užívat, jste tu na správné adrese. V tomto článku najdete vše, co byste o probiotikách měli vědět.

Co jsou probiotika?

Probiotika, nebo chcete-li probiotické bakterie, jsou zjednodušeně řečeno živé mikroorganizmy, které jsou pro lidské tělo přirozené. Jedná se o bakterie, které se v lidském těle vyskytují přirozeně. Ačkoliv by se mohlo zdát, že mít bakterie ve střevech není žádoucí, opak je pravdou. Přírodní probiotika mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru a celkové lidské zdraví.

Proč je důležité mít v těle rovnováhu mezi bakteriemi?

V lidském těle je přibližně 500 druhů bakterií. Některé z těchto bakterií jsou tělu prospěšné, jiné nikoliv. Pokud jsou prospěšné a škodlivé bakterie v rovnováze, v lidském těle vše funguje, jak má. Jestliže v těle převládnou škodlivé bakterie, může vám to způsobit řadu nemocí, problémů a neduh.

K čemu se využívají probiotika?

Probiotika sama o sobě nejsou lékem a neléčí příčinu problémů. Svým pozitivním vlivem na střevní mikroflóru však pomáhají snižovat důsledky průjmu a zácpy, ekzémů, kvasinkových infekcí, intolerancí laktózy a onemocnění střev. Optimální střevní mikroflóra usnadňuje trávení a je nutná například i během ukládání tuků v těle, hubnutí, či léčbě potravinových alergií.

probiotika prebiotika antibiotika

Jaké jsou zdroje probiotik?

Probiotika můžete lidskému tělu dodat především dvěma způsoby – doplňky stravy a stravou samotnou. Přírodní probiotika můžete konzumovat v podobě doplňků stavy, které vám zaručí pravidelný a správný denní příjem probiotik. Ve stravě se vyskytují například v kefíru a jogurtech, kombuche nebo fermentované zelenině (nakládaném zelí, okurkách apod.).

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *