Průvodce modernizací vašich akumulačních kamen: Od termostatu po ventilátor

Topná sezóna je už v plném proudu a mnoho českých domácností řeší možnosti vytápění. Jednou z nich jsou akumulační kamna, která jsou oblíbenou volbou v bytech, menších rodinných domech nebo na chatách. Co ale dělat, když nefungují správně? Podívejte se na list součástek, které se dají snadno vyměnit. Výsledkem bude efektivnější vytápění i delší životnost kamen.

modernizace-akumulacnich-kamen

Zdroj: Dall-e 3

Akumulační kamna nabývají na popularitě. A to z jednoduchého důvodu: představují úsporné řešení (zvlášť pokud jsou napojená na solární panely). V noci (když je levnější tarif) se nabíjí teplem, aby pak přes den mohla hřát „zadarmo“. Svou zásluhu na tom má akumulační jádro ze speciálních cihel. Ty dokážou nahromadit velké množství tepla a pozvolna ho uvolňovat skrze ventilátor nebo samotný povrch kamen.

Co všechno se dá v akumulačních kamnech vyměnit?

Ani akumulační kamna nejsou nesmrtelná. Po čase dochází k opotřebování jednotlivých součástek, což se dříve nebo později projeví v podobě závady. Dobrou zprávou je, že výměna nefunkčních dílů je finančně nenáročná. Zvlášť pokud máte doma kamna od oblíbených výrobců: například od německé značky AEG a EMKO nebo české Rukony. Takové díly jsou dobře dostupné a jejich doručení zabere jen pár dní.

Termostat

Všimli jste si, že u spotřebiče nejde regulovat teplota? Na vině by mohl být nefunkční termostat k akumulačním kamnům. Jedná se o důležitou součástku, která zajišťuje nejen správné nastavení kamen, ale také tepelnou ochranu v případě elektrického zkratu. Při výběru nového termostatu se vždy podívejte, jaké teplotní rozpětí má vybraný model. Na trhu se nejčastěji setkáte s rozpětím 50 až 320 stupňů.

Ventilátor

Vydávají akumulační kamna divné zvuky? Máte pocit, že teplo se jen drží u kamen a nedostává se do místnosti? Příčinou by mohl být rozbitý ventilátor do akumulačních kamen, který nasává vzduch z okolí a fouká ho do akumulační vyzdívky, kde dochází k jeho ohřevu. Poté ho uvolňuje zpět do prostoru a zajišťuje rovnoměrné rozptýlení ohřátého vzduchu po pokoji.

Topné těleso

Máte pocit, že kamna hřejí málo nebo vůbec? Problém může spočívat v topném tělese, které tvoří odolné články ve tvaru jehlice. S největší pravděpodobností je spálená topná tyč, ať už v důsledku koroze, nebo běžného opotřebení. I v tomto případě snadno najdete náhradu. Stačí si při výběru pohlídat jeho výkon, udávaný ve wattech.

modernizace-akumulacnich-kamen-2

Zdroj: Canva

Pojistka

Pokud kamna hřejí málo a chyba není v topném tělese ani termostatu, poslední možností je vypadlá nebo vypálená pojistka. Jejím hlavním úkolem je chránit kamna před zkraty a zamezovat situacím, které by vedly k přehřátí kamen a vzniku požáru. I v tomto případě jsou díly dobře dostupné a vyjdou vás na pár stovek korun.

Tip: Z bezpečnostních důvodů by výměnu součástek měl vždy provádět odborník s certifikací.

Náhradní díly pro akumulační kamna najdete na Elny

Náhradní součástky pro akumulační kamna najdete jak v kamenných obchodech, tak specializovaných e-shopech. Jedním z nich je také Elny, který nabízí díly pro domácí spotřebiče všeho druhu –⁠ včetně elektrických kamen. Vybírat můžete z více než 90 produktů od termostatů a topných těles po ventilátory a pojistky od oblíbených výrobců: AEG, EMKO, Rukona nebo ELKA. Nové součástky nakoupíte na pár kliknutí, a to hezky z pohodlí domova.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *