Životopis, víte jak ho správně napsat?

Zapůsobit na nového zaměstnavatele na první dojem je velice důležité. Protože právě první dojem může zapříčit to, zda vámi vysněné místo dostanete či nikoliv. V našem rádci vám v pár bodech poradíme, jak si
napsat správně a moderně svůj životopis a jakých chyb se vyvarovat.

Fotografie

Ačkoliv fotografie nepatří mezi povinné údaje, které v životopise musíte uvést, radíme vám, raději ji použijte. Přeci jen každý chce vědět s kým má tu čest již před prvním setkáním.

Vyhněte se:

  • Selfie – ty si nechte raději na sociální sítě, do životopisu opravdu nepatří
  • Nahota – ačkoliv se může zdát, že tohle by snad nikoho nenapadlo, opak je pravdou. Na mnoha fotografiích, které jsou umístěny na životopis, mají ženy velký výstřih nebo jen plavky. U mužů pak není výjimkou, jsou-li zcela bez trička.
  • Špulení – věřte, že duck face na životopise ještě nikdy nikoho neohromil. Klasický nenucený úsměv zapůsobí jistě daleko lépe.
  • Nepořádek – ať už se fotíte kdekoliv, nejprve
    zkontrolujte své pozadí. Věřte že nepořádek (nebo jiné nevhodné pozadí) nikoho neohromí.

Vzdělání a pracovní zkušenosti

Vždy uvádějte nejvyšší dosažené vzdělání a nejnovější pracovní zkušenosti nahoře. Zároveň udávejte jen takové zkušenosti, které by vám v nové práci mohli být nápomocny. Například to, že jste kdysi dávno brigádně doplňovali zboží v supermarketu při hlášení na pozici automechanika nikoho neohromí.

Dovednosti

Nikdy nesmíte zapomenout na popis svých dovedností. Vyhněte se sáhodlouhým textům, které stejně nikoho nezajímají. Ideální variantou je odrážková varianta, která působí jasně a stručně. Nicméně to, kde jste letos byli na dovolené a kam se v následujících letech chystáte, nikoho nezajímá.

Ukázka správně napsaného životopisu

Další tipy

  • „Vygooglujte se“– ačkoliv se vám to zdá divné, udělejte to. Zadejte do vyhledávače své jméno a email a podívejte se, jaké záznamy jsou o vás veřejně k dohledání. Pokud s některými záznamy nebudete spokojení, postarejte se o jejich odstranění. Věřte, že se nejedná o zbytečnost. Googlování nových zaměstnanců je hit dnešní doby. Personalisté totiž tímto způsobem o budoucích zaměstnancích zjistí leckteré informace – a to i takové, které si nepřejete aby někdo věděl.
  • Zablokujte si účet na sociální sítích. Pokud máte veřejný profil, může se váš budoucí zaměstnavatel podívat na vaše fotografie, rodinný stav, záliby,… Pokud tedy sdílíte fotografie, které rozhodně nechcete, aby se dostali až k personalistům, určitě si soukromí pohlídejte.

Další informace

Čerpat další informace můžete například z těchto stránek:

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *