Citrín – co byste o něm měli vědět?

Citrín je kámen, který je v přírodě poměrně těžké naleznout. Pokud se vám to však podaří, pravděpodobně bude mít světle žlutou barvu (v některých případech může mít i nazelenalé odstíny). Zbarvení je ovlivněno především množstvím barevných center.

Jak je cena citrínu a jaké barvy jsou nejžádanější?

Cena citrínů je různá. Nejlevnější jsou kamen citronově zbarvené. Mezi podstatně dražší kameny patří citríny v barvě zlatooranžové, zlatohnědé, syté oranžové s červenými odlesky (takzvané madeiry), nebo oranžově jantarové (palmeiry).

Jaké jsou pozitivní účinky Citrínu?

Citríny využívá sluneční energii, kterou přímo přenáší do vašeho života. Sluneční energie dokáže do vaší duše vnést svěží závan optimismu a pozitivní energie. Kámen je tak více než vhodný pro všechny, kteří mají sklony k pesimismu a depresím. Dokonce pouhým pohledem na tento kámen se budete cítit povzbuzeni léčivými vlastnostmi a pozitivní energií. Kdykoliv tak budete mít pocit, že už nevíte jak dál, vezměte si kámen do ruky a on vás ihned povzbudí.

Kde se Citrín nachází?

Jak již bylo zmíněno, v přírodě tento druh drahého kamene naleznete jen zřídka. Nejčastěji se však nachází v Brazílii, na Madagaskaru, v Rusku anebo ve Spojených státech.

Jaké je využití Citrínu?

Citrín, stejně tak jako jiné drahé kameny, má pestrou škálu využití. Od nepaměti se využívá například ke zdobení šperků. Citrín byl používán ve špercích řecké a římské civilizace od 1. století n. l. Taktéž byl uveden v broži vévodkyně z Windsoru a v náušnicích Bulgari Cerchi. Kromě výroby šperků se využívá i jako sběratelský artefakt. Kameny mohou mít velkou cenu a existuje celá řada sběratelů, pro které se kameny staly vášní. Citrín se někdy taktéž nazývá „kámen obchodníků“ a údajně přináší štěstí při prodeji. Často ho tak naleznete například v pokladnách.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *