Gynekomastie u mužů aneb kousek ženy v muži?

Gyné znamená řecky žena, takže gynekomastie u mužů musí mít přídech něčeho nežádoucího a nechtěného. A také že má. Přesný lékařský termín „gynekomastie“ se používá v případě, kdy mužská hruď začne vypadat jako ženská. Změny v mužské mléčné žláze mohou mít mnoho příčin a jejich projev je obvykle výrazný na obou stranách.

Co za tím stojí? V hlavní roli estrogen

Ženská prsa na mužském těle jsou zcela pochopitelně zdrojem životní nepohody. Mohou mít negativní vliv na psychiku muže. Mnozí z postižených, zejména mladí lidé, pociťují silný pocit studu a cítí se neschopní vstoupit do partnerství. Někdy si také stěžují na citlivost prsou nebo extrémní citlivost při dotyku bradavek.

Jak je vůbec možné, že se někomu něco takového děje, zatímco jeho vrstevník žijící stejným životním stylem, má obvod prsou o třetinu menší?

Možné příčiny gynekomastie jsou:

  • hormonální změny, například snížená produkce testosteronu nebo nadbytek estrogenu
  • některé léky, mimo jiné dnes poměrně rozšířená antidepresiva
  • nemoci, například chronické selhání jater nebo ledvin nebo rakovina prsu
  • nadváha nebo přímo obezita, která způsobuje zbytnění všech částí těla včetně prsních partií
  • nevhodná dieta založená na příjmu velkého množství masa obsahujícího estrogen nebo nadměrného množství piva
  • drogy, které dovedou vnitřní rovnováhou organismu pořádně zamíchat
  • často a hodně užívaná kosmetika s látkami obsahujícími estrogen, např. tea tree oil nebo levandule
Gynekomastie

Pomůže cvičení nebo jiné “udělej si sám”?

Jak už to v životě bývá, věci nejsou černobílé a zvětšené poprsí může být výsledkem koincidence několika faktorů. Například když se sejde nedostatek pohybu, nevhodná výživa, medikace a genetická dispozice k přibírání váhy, mohou prsa nakynout i bez přičinění ženského pohlavního hormonu. Taková gynekomastie (říká se jí pseudogynekomastie) se dá lidově řečeno “shodit”. Chce to ovšem trochu sebezapření a pevné vůle, potom vytrvalostní trénink, správná strava a cvičení s vlastní vahou tvoří celostní přístup ke ztrátě prsního tuku. Kromě toho existují speciální cviky zaměřené na hrudník. Například klasické prkénko nebo kliky proti zdi, které mají oproti klasickým tu výhodu, že se vám odlehčí paže a ramena a že posiluje nejen prsní svaly, ale také jádro a je perfektní, pokud chcete vybudovat celkovou sílu.

Kdy je potřeba skalpel

Když cvičení a změna jídelníčku nestačí, je nutné odstranit zmnoženou prsní tkáň, chirurgicky. Jedná se o komplexní výkon, který se proto provádí v celkové anestezii. Nejprve se pod dvorcem bradavky provede řez ve tvaru půlměsíce. Chirurg tímto řezem odstraní přebytečnou tkáň mléčné žlázy. Aby se vyloučila patologická změna – např. nádor prsu – patolog provede histologické vyšetření tkáně. V operované oblasti je často umístěn drén, aby sekret z rány mohl snadno odtékat. Pevný hrudní obvaz je také velmi užitečný k dosažení lepší pooperační fixace kontury nové tkáně. Zákrok je možné spojit s odsátím tuku, pokud jeho v inkriminovaném místě přebytek.

Pacient může být k operaci indikován na základě své diagnózy nebo se pro ni rozhodne sám primárně z estetických důvodů. Pro muže někdy představuje otázku, za jakým lékařem se s jejich problémem vydat. Je to víceméně jedno, protože lékaři mezi sebou spolupracují, a jak praktik, tak endokrinolog nebo třeba urolog vědí, za kým pacienta poslat. Asi úplně nejlepší je kontaktovat estetického chirurga, který má také možnosti udělat všechna potřebná vyšetření. Navíc jasně stanoví náklady a vysvětlí důvod jejich výše, popřípadě zváží možnosti jejich uhrazení pojišťovnou.

Všímáte si u mužů, jaký mají hrudník?

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *