Vánoční tradice a zvyky

Vánoční svátky patří k těm nejoblíbenějším z celého roku a slaví se převážně s celou rodinou. Víte, jaké jsou vánoční tradice a zvyky, které se u nás drží?

Jaké tradice a zvyky se v České republice dodržují

  1. Vánoční hvězda
  2. Lití olova
  3. Lodičky ze skořápek
  4. Krájení jablka
  5. Rybí šupina
vánoční tradice

Vánoční hvězda

Za vánoční hvězdu se považuje Pryšec nádherný, který byl do České republiky dovezen teprve nedávno. Bylo tomu před 200 lety, kdy tuto rostlinu dovezl z Jižní Ameriky první velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. Tato hvězda může mít mnoho barev a při dobrém starání vydrží mnoho let. Pryšec slouží převážně jako ozdoba na vánoční stůl, či za okno a často ho můžeme vidět již při prvním adventu. Jde o vánoční tradici a zvyk, který se dodržuje v mnoha zemích.

Lití olova

Lití olova je zde od nepaměti a mnoho lidí si bez této tradice neumí ani Vánoce představit. V dnešní době už však nemusíte shánět broky, které budete tavit v ocelovém hrnci, ale stačí koupit speciální sady, které jsou přímo na tyto vánoční tradice a zvyky určené. Roztavené olovo se pomalu nalévá do studené vody, kde vytváří obrazce. Tradují se různé názory, co obrazce mohou znamenat. Vysoký maják znamená dobré vyhlídky do budoucna. Obrazec slunce může znamenat štěstí v podnikání či v rodině. Ať už si pod obrazcem představíte cokoliv, jde o společně strávené chvíle s rodinou a zábavu, kterou každý ocení.

Lodičky ze skořápek

Vánoční tradice a zvyk, který je plný očekávaní, kam vaše lodička nakonec popluje. Pokud zvolíte domácí výrobu, tak vám bude stačit pár oříšků které musíte rozdělit na půlky a maličké svíčky, které umístíte pevně do skořápek. Takto připravené lodičky mohou zvednout plachty a vyplout vstříc osudu. Do nádoby s vodou umístíte zapálené lodičky a počkáte, kam právě vaše lodička popluje. Vánoční tradice a zvyky mluví o tom, že pokud lodička zůstane uprostřed nádoby, tak se daná osoba vydá do světa. Ba naopak, pokud se lodička drží břehu, tak zůstane osoba s rodinou celý rok. Lodička, která vydrží nejdéle hořet a nepotopí se, má před sebou šťastný a dlouhý život.

Krájení jablka

Krájení jablka je zvyk, který je v České republice už stovky let. Ihned po štědrovečerní večeři se vezme jablko a překrojí se kolmo ke stopce. Pokud je jadřinec ve tvaru kříže, tak na rodinu dle tradic dolehne nemoc či smrt. Pokud má tvar hvězdy, tak se sejde celá rodina ve zdraví znovu příští rok.

Rybí šupina

Šupiny z kapra mají mnoho významů. Jedním z nich je, že se dají před štědrovečerní večeří pod talíř. Díky tomu bude mít daná osoba během celého roku dostatek peněz a také si bude žít v hojnosti. Rybí šupiny se poté dávají do peněženky, kde hlídají, aby se mince během let nerozkutálely.

Ať už dodržujete jakékoliv vánoční tradice a zvyky, tak mějte na paměti, že Vánoce jsou svátky míru a pohody. Tudíž se s rodinou nikdy nehádejte a užijte si vzájemné přítomnosti a atmosféry, kterou vám Vánoce nabízejí.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *