Jaký je rozdíl, mezi závěsy a záclonami?

Pokud jste se právě nastěhovali do svého nového domu, nebo bytu, jistě jste už zjistili, že bytový textil je v interiéru velmi důležitý. Jedná se totiž nejen o moderní a nadčasový prvek, který dodává celému prostředí šmrnc a příjemnou atmosféru, ale je ve velice praktický. Dnes se blíže podíváme na záclony a závěsy.

Jaký je rozdíl mezi závěsy a záclonami?

Rozdíl mezi závěsy a záclonami je opravdu znatelný a poznáte ho na první pohled. Zatímco záclony jsou většinou z lehkého, prodyšného a průhledného materiálu, závěsy jsou z podstatně robustnější textilie. Záclony jsou lehké, průhledné, nejčastěji bílé a slouží především jako ochrana před nechtěnými zraky sousedů. Oproti tomu závěsy mohou mít nejrůznější barvu, délku i vzor. Nejčastěji jsou dlouhé až k zemi a brání v průchodu přebytečného světla do místnosti. Díky nim můžete v místnosti udržet déle tmu a v létě dokonce i snížit teplotu.

záclony a závěsy

Jak vybrat záclony?

Vybrat záclony není nic těžkého. V první řadě si musíte rozmyslet, jaké záclony si přejete. Na výběr máte z klasických dlouhých, nebo krátkých střihů. Pokud nechcete, aby vám sousedi viděli o oken, musí být záclony přes celé okno. Při výběru správné metráže (šířky) záclon, myslete na to, že při pověšení na garnýž jsou záclony nařasené. Šířku oken tak musíte vynásobit dvěma. Kromě rozměrů musíte myslet i na vzory a barvy. Nicméně výběr vhodného vzoru i barvy je otázka spíše vkusu a na funkčnost záclony samotné nemá vliv.

V jakém stavu se záclony prodávají?

Záclony v obchodech můžete naleznout už hotové, ušité, nebo metrážové. Záclony prodávané v metráži ušité nejsou a čekají na vaši úpravu. Budete s nimi mít více práce a musíte počítat s tím, že bez šicího stroje z nich plnohodnotné záclony neuděláte. Záclony vhodné k ušití se hodí především v případech, kdy máte atypické rozměry oken.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *