Návody na bezpečné čištění čalounění a koberců

Žádný útulný domov se neobejde bez čalouněného nábytku. Je pohodlný a příjemný, co se však týče praktičnosti, tak má jednu nevýhodu: snadno se zašpiní a těžko se čistí. Aby vaše oblíbená pohovka stále vypadala jako nová, musí se pravidelně. Vyřešíte to  pomocí babských rad i moderní chemie. V nejzanedbanějších případech nezbývá než se uchýlit k profesionálnímu chemickému čištění nábytku. Naštěstí s většinou skvrn na čalounění si poradíte svépomocí. V tomto článku zjistíte, jak rychle vyčistit čalounění nebo koberec pomocí běžně dostupných prostředků.

Suché čištění koberců a čalounění

Rychle vyčistit čalouněný nábytek nebo koberce lze i suchou metodou. Tento postup zbaví čalouněný nábytek prachu usazeného v tkanině, která se nesmí navlhčit. Suché čištění je spíše základní metodou, která celkově rozjasní a osvěží čalounění. Pro suché čištění je dobré použít vysavač. Postup je následující:

  • zapněte vysavač na minimální výkon;
  • během čištění by se tkanina čalounění nemělo nasávat do trubice;
  • čištění odnímatelných prvků by se mělo provádět zvlášť;
  • čištění parním vysavačem dezinfikuje látkový potah.

Pozor: Látky s vlasem (samet, velur) lze čistit kartáčem s měkkými štětinami a speciálním čisticím prostředkem. Vysavač se na ně použít nesmí.

čištění koberců

Mokré čištění čalouněného nábytku

Tato metoda umožňuje rychlé a účinné čištění většiny druhů čalounění a koberců, proto se používá nejčastěji. Existují na to osvědčené “lidové” recepty na čištění i prostředky z drogerie. Obojí se osvědčilo, ale výběr čisticích prostředků by měl provádět podle materiálu čalounění. Obecný postup čištění:

Recepty přípravků na čištění čalounění

K čištění skvrn na čalouněném nábytku se nejčastěji používá soda a ocet.

Smíchejte sodu ocet a 1 lžíci jakéhokoli čisticího prostředku nebo prášku v 1 litru vody. Skvrny navlhčete kartáčem nebo houbou a čistěte v jednom směru. Nechte krátce působit a smyjte hadříkem namočeným v čisté vodě.

Voda se saponátem snadno zbaví čalounění od nečistot. Postup není složitý: 2-3 polévkové lžíce nastrouhaného mýdla rozpusťte v 1 litru teplé vody. Namočte v roztoku bavlněný hadřík a naneste jej na znečištěná místa. Dávejte pozor, aby roztok nepronikl příliš do hloubky. Mýdlo pak lze snadno odstranit.

Na čištění čalouněného nábytku skvěle funguje obyčejný Jar. Skvěle bojuje především s mastnými skvrnami, ale odstraňuje i jiné nečistoty. Rozmíchejte 3 lžičky v 1 litru vody a ošetřete látku stejně, jak bylo popsáno výše. Tento recept je univerzální na čištění a úklid bytu.

Chemické čištění čalouněného nábytku

Všechny uvedené návody a recepty fungují především na čerstvé skvrny a menší znečištění. Pokud se potýkáte se zašlými skvrnami a těžko odstranitelnou špínou, nejlepším řešením je zavolat firmu na chemické čištění čalouněného nábytku a koberců. 

V dnešní době se nejedná o drahou službu, ale je to rychlé a efektivní řešení. Doporučujeme vyhledat většího poskytovatele služeb pro domácnosti, jako například již osvědčený MistrHouse. Výhodou je, že nemusíte kupovat tucet lahviček s chemií a zkoušet, co z toho zabere. Profesionálové mají ve výbavě zaručeně účinné prostředky a práci provedou rychle a spolehlivě.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *