Reproduktory k PC, víte jak je správně vybrat?

Jak vybrat reproduktory k PC je těžká otázka. Nicméně my vám dnes přinášíme přehled všeho důležitého, co byste měli vědět. Jaké jsou druhy reproduktorů, jaký je v nich rozdíl a jaké mají základní parametry? Poradíme vám!

Reproduktory k počítači, či notebooku, jsou obvykle nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak dostat ven zvuk. Přitom na trhu je k dostání celá řada beden, ze kterých můžete vybírat. Navzájem se liší nejenom cenou ale i technickými parametry. Víte, jak neudělat chybu a vybrat takové reproduktory, které vám budou stoprocentně vyhovovat? Poradíme vám!

Druhy reproduktorů

 • Přenosné reproduktory – velmi oblíbený druh reproduktorů na cesty. Je vybaven vlastní baterií a vyniká malými rozměry a nízkou hmotností. Nejčastěji se jedná o jeden reproduktor.
 • Věžové reproduktory – jsou hubené a vysoké reproduktory, které se obvykle skládají ze dvou bočních satelitů. Je zvykem, že velmi dobře zvládají vykreslovat jak nízké, tak vysoké tóny.
 • Regálové reproduktory – na rozdíl od věžových jsou menší a skladnější, nicméně takty hůře zvládají basové tóny
 • Středové reproduktory – jedná se o jeden reproduktor, který je nejčastěji umístěn ve středu reproduktorové soustavy. Moc často se osamoceně nevyužívá.
 • Subwoofery – kvalitní reproduktory, které zvýrazňují hluboké a basové tóny
 • Reproduktorové soustavy – soustava reproduktorů. Můžete se setkat s pojmy jako reproduktorová soustava 2.0, 2.1, 5.0, 5.1 a další. První číslo označuje počet reproduktorů, které jsou schopné přehrát střední až vyšší tóny. Zadní číslo pak udává počet beden (subwooferů), které přehrávají kvalitní basy.
Reproduktory k PC

Účel reproduktorů k PC

Podle způsobu určení rozlišujeme hned několik druhů reproduktorů:

 • Reproduktory pro běžný poslech – důraz je kladen především na nízkou cenu a malé rozměry
 • Reproduktory na PC pro milovníky hudby – reproduktory musí zvládnout kvalitně přehrát jak vysoké, tak nízké tóny
 • Repro bedny pro filmové nadšence – důraz je kladen především na kvalitní 3D zvuk tak, aby co nejlépe vynikly všechny filmové efekty
 • Herní reproduktory – důraz je kladen jak na prostorový zvuk, tak na zvládání vysokých i nízkých tónů

Aktivní vs. pasivní reproduktory

 • Aktivní – mají již zabudovaný zesilovač. Muziku lez velmi často přenášet přes Bluetooth, Wifi. Velmi často se jedná o malé, kompaktní reproduktory na cesty.
 • Pasivní – vyžadují externí zesilovač.

Konektivita

Konektivita znamená způsob propojení. Nejčastěji se řeší u přenosných reproduktorů. Nejobvyklejší je nabízený přenos pře Bluetooth nebo WiFi, nicméně objevují se i propojení přes rádioví vlny nebo NFC.

Výkon

Výkon reproduktoru neznamená, jak hlasitě dokáže hrát, nicméně tuto hodnotu každý výrobce udáví jinak, proto ji nelze brát za jednoznačnou měrnou hodnotu a je nutné ji brát s nadhledem. Výkon reproduktoru se udává ve wattech.

 • Reprobedny k PC do 10 W – navýší kvalitu vestavěných reproduktorů, nicméně žádné extra velké výkony nečekejte.
 • Reprobedny k PC od 10 do 40 W – jsou základní reproduktory, které uspokojí všechny běžné uživatele
 • Reprobedny k PC nad 40 W – jsou ideální pro nadšence filmů, počítačových her i huby. Jedná se o velmi kvalitní reprodukování zvuku.

Citlivost

Citlivost, udává hodnotu, jakou je reproduktor nanejvýš schopný hrát. Udává se v dB, neboli decibelech a jedná se o jednotku, která je přímo úměrná hlasitosti beden. Nicméně reproduktory, které mají citlivost vyšší než 93 dB, mívají velmi často problémy s kvalitou zvuku. Pokud je tedy pro vás to, jak hlasitě dokáží reproduktory hrát stěžejní, určitě si zajděte do obchodu a reproduktor na vlastní uši vyzkoušejte.

Frekvence

Údaj frekvence znamená, jak nízké a jak vysoké tóny je reproduktor schopný reprodukovat. Udává se v hertzích (Hz) nebo kilohertzích (kHz). Naprosto dostačující je rozmezí 20 Hz – 20 kHz, neboť v takovémto rozmezí dokáže lidské ucho zaznamenávat tóny.

Jak vybrat reproduktor? Heureka [online]. [cit. 2020-07-08]. Dostupné z: https://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-reproduktor/

Srovnávací test & recenze nejlepších reproduktorů. A recenze [online]. [cit. 2020-07-08]. Dostupné z: https://www.arecenze.cz/reproduktory/

 • Veřejné kluziště v okolí Brna
  Veřejné kluziště je v poslední době velice oblíbené, a to proto, že nezamrzají rybníky a zima je slabá. Víte, kde se nachází veřejné kluziště v okolí Brna?
 • Proč zvolit investiční zlaté slitky s hologramem?
  Jestliže jste se rozhodli investovat do zlata, jistě jste se už setkali s celou řadou pro vás neznámých pojmů. Jedním z nich je hologram na zlatých slitcích. Co to je a k čemu slouží? Pokud se tyto základní informace chcete dozvědět, jste na správné adrese. Vše si vysvětlíme.
 • Jak si správně vybrat vůz z autosalonu?
  Správný výběr vozu z autosalonu vyžaduje pečlivé zvážení a průzkum. Naštěstí existuje pár věcí, na které se můžete soustředit při každém nákupu. Koupě auta je velmi důležitá pro většinu řidičů. Právě proto si musíte být jistí, že jste si vybrali dobře. S tím vám pomůže pár jednoduchých kroků.
 • Lov dravých ryb
  Vyrazit na dravce má svoje nepopiratelné kouzlo. Které dravé ryby lze potkat na českých vodách a jak na ně?
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *