Reproduktory k PC, víte jak je správně vybrat?
Jak vybrat reproduktory k PC je těžká otázka. Nicméně my vám dnes přinášíme přehled všeho důležitého, co byste měli vědět. Jaké jsou druhy reproduktorů, jaký je v nich rozdíl a jaké mají základní parametry? Poradíme vám!
Reproduktory k počítači, či notebooku, jsou obvykle nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak dostat ven zvuk. Přitom na trhu je k dostání celá řada beden, ze kterých můžete vybírat. Navzájem se liší nejenom cenou ale i technickými parametry. Víte, jak neudělat chybu a vybrat takové reproduktory, které vám budou stoprocentně vyhovovat? Poradíme vám!
Druhy reproduktorů
- Přenosné reproduktory – velmi oblíbený druh reproduktorů na cesty. Je vybaven vlastní baterií a vyniká malými rozměry a nízkou hmotností. Nejčastěji se jedná o jeden reproduktor.
- Věžové reproduktory – jsou hubené a vysoké reproduktory, které se obvykle skládají ze dvou bočních satelitů. Je zvykem, že velmi dobře zvládají vykreslovat jak nízké, tak vysoké tóny.
- Regálové reproduktory – na rozdíl od věžových jsou menší a skladnější, nicméně takty hůře zvládají basové tóny
- Středové reproduktory – jedná se o jeden reproduktor, který je nejčastěji umístěn ve středu reproduktorové soustavy. Moc často se osamoceně nevyužívá.
- Subwoofery – kvalitní reproduktory, které zvýrazňují hluboké a basové tóny
- Reproduktorové soustavy – soustava reproduktorů. Můžete se setkat s pojmy jako reproduktorová soustava 2.0, 2.1, 5.0, 5.1 a další. První číslo označuje počet reproduktorů, které jsou schopné přehrát střední až vyšší tóny. Zadní číslo pak udává počet beden (subwooferů), které přehrávají kvalitní basy.

Účel reproduktorů k PC
Podle způsobu určení rozlišujeme hned několik druhů reproduktorů:
- Reproduktory pro běžný poslech – důraz je kladen především na nízkou cenu a malé rozměry
- Reproduktory na PC pro milovníky hudby – reproduktory musí zvládnout kvalitně přehrát jak vysoké, tak nízké tóny
- Repro bedny pro filmové nadšence – důraz je kladen především na kvalitní 3D zvuk tak, aby co nejlépe vynikly všechny filmové efekty
- Herní reproduktory – důraz je kladen jak na prostorový zvuk, tak na zvládání vysokých i nízkých tónů
Aktivní vs. pasivní reproduktory
- Aktivní – mají již zabudovaný zesilovač. Muziku lez velmi často přenášet přes Bluetooth, Wifi. Velmi často se jedná o malé, kompaktní reproduktory na cesty.
- Pasivní – vyžadují externí zesilovač.
Konektivita
Konektivita znamená způsob propojení. Nejčastěji se řeší u přenosných reproduktorů. Nejobvyklejší je nabízený přenos pře Bluetooth nebo WiFi, nicméně objevují se i propojení přes rádioví vlny nebo NFC.
Výkon
Výkon reproduktoru neznamená, jak hlasitě dokáže hrát, nicméně tuto hodnotu každý výrobce udáví jinak, proto ji nelze brát za jednoznačnou měrnou hodnotu a je nutné ji brát s nadhledem. Výkon reproduktoru se udává ve wattech.
- Reprobedny k PC do 10 W – navýší kvalitu vestavěných reproduktorů, nicméně žádné extra velké výkony nečekejte.
- Reprobedny k PC od 10 do 40 W – jsou základní reproduktory, které uspokojí všechny běžné uživatele
- Reprobedny k PC nad 40 W – jsou ideální pro nadšence filmů, počítačových her i huby. Jedná se o velmi kvalitní reprodukování zvuku.
Citlivost
Citlivost, udává hodnotu, jakou je reproduktor nanejvýš schopný hrát. Udává se v dB, neboli decibelech a jedná se o jednotku, která je přímo úměrná hlasitosti beden. Nicméně reproduktory, které mají citlivost vyšší než 93 dB, mívají velmi často problémy s kvalitou zvuku. Pokud je tedy pro vás to, jak hlasitě dokáží reproduktory hrát stěžejní, určitě si zajděte do obchodu a reproduktor na vlastní uši vyzkoušejte.
Frekvence
Údaj frekvence znamená, jak nízké a jak vysoké tóny je reproduktor schopný reprodukovat. Udává se v hertzích (Hz) nebo kilohertzích (kHz). Naprosto dostačující je rozmezí 20 Hz – 20 kHz, neboť v takovémto rozmezí dokáže lidské ucho zaznamenávat tóny.
Jak vybrat reproduktor? Heureka [online]. [cit. 2020-07-08]. Dostupné z: https://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-reproduktor/
Srovnávací test & recenze nejlepších reproduktorů. A recenze [online]. [cit. 2020-07-08]. Dostupné z: https://www.arecenze.cz/reproduktory/
- Umění bydlet v Praze: Viladomy U mlýna propojují design, klid a městský životPraha je nejen hlavním městem České republiky, ale také symbolem kvalitního života. Je to město, kde se snoubí historická atmosféra s moderní infrastrukturou, kde najdete kulturní příležitosti na každém rohu, vynikající restaurace, kvalitní školy i zázemí pro podnikání. Někoho sem přivábí možnost profesního růstu, jiného pestrost života, kterou metropole nabízí. Koupě bytu v hlavním městě tak nepředstavuje jen osobní rozhodnutí, ale také promyšlený krok k dlouhodobé stabilitě a jistotě.
- Předváděcí vozy Škoda: Ekonomická volba s prémiovým pocitemChcete vlastnit kvalitní vůz za výhodnou cenu? Pak by pro vás mohly být ideálním řešením předváděcí vozy Škoda. Získáte téměř nový automobil s minimálním nájezdem, výrazně nižší cenou a zárukou výrobce. Jak si správně vybrat a na co si dát pozor při koupi?
- Vložkování komínů – kdy je čas a proč se vyplatíVšimli jste si, že váš komín táhne mnohem hůř, než dřív? Objevily se na něm praskliny nebo vám zatéká skrz komín do domu?
- TOKIT Omni Cook vs. Thermomix: Souboj chytrých hrnců nové generaceV kuchyních po celém světě se stále častěji objevují chytré spotřebiče, které slibují revoluci v domácím vaření. Jedním z nejvýraznějších představitelů tohoto trendu je bezesporu Thermomix – zařízení, které si získalo miliony fanoušků díky své multifunkčnosti, robustnímu provedení a silné komunitě uživatelů. V posledních letech se však na scéně objevil nový konkurent: TOKIT Omni Cook. Tento čínský výrobek nabízí podobné funkce, avšak za podstatně nižší cenu. Jak si tedy vedou tito dva kuchyňští pomocníci v přímém srovnání?