Zajímá vás, kdy budete rodit? Přečtěte si, jak snadno vypočítat datum porodu

Datum porodu, známé také jako termín porodu nebo předpokládané datum porodu, je pro nastávající rodiče významným milníkem. Pomáhá jim připravit se na příchod dítěte, naplánovat případné nezbytné lékařské zákroky a učinit potřebná opatření. Ale jak jej vypočítat? Nabízí se hned několik metod včetně použití těhotenské kalkulačky.

Chcete přesný výsledek? Zajděte si na ultrazvuk

Velmi přesnou metodou výpočtu data porodu je použití ultrazvukového vyšetření. Ultrazvuk dokáže přesně předpovědět gestační stáří plodu na základě měření velikosti plodu. Ultrazvukové vyšetření je považováno za nejpřesnější metodu určení data porodu v prvním trimestru. Pozdější skenování však nemusí být tak přesné, protože plod roste různou rychlostí.

Stává se, že termín stanovený ultrazvukem nekoresponduje s výpočtem dle poslední menstruace. V takovém případě záleží na tom, zda rozdíl mezi výpočty činí více než 7 dní. Při větším rozdílu preferujte datum z ultrazvuku.

datum porodu

Máte pravidelnou menstruaci? Použijte Naegeleho pravidlo

Velmi častou metodou používanou k výpočtu data porodu je tzv. Naegeleho pravidlo. Daný způsob vychází z toho, že menstruační cyklus ženy trvá 28 dní, a že ovulace nastává 14. den. Pro výpočet data porodu se použije první den poslední menstruace a k němu se přičte 280 dní nebo 40 týdnů. Tato metoda však není vždy přesná, protože kalkuluje s tím, že všechny ženy mají stejný menstruační cyklus a ovulaci 14. den.

Praktická těhotenská kalkulačka prozradí více než datum porodu

Pokud znáte datum své poslední menstruace, můžete k výpočtu termínu porodu použít těhotenskou kalkulačku. Je k dispozici online na Modrém koníku a hodit se vám může kdykoliv během těhotenství, protože informuje o tom, v jakém se rodička nachází týdnu, kolik dní do porodu zbývá či o průměrné váze a délce plodu.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *