Jak uvařit brambory ve slupce

Bramborám se na českých polích vždy dařilo, a tak není divu, že patří v kuchyni k nejoblíbenějším surovinám. Připravují se z nich jak přílohy, tak samostatná jídla. Brambory bývají dokonce součástí sladkých moučníků.

Za základní úpravu brambor se považuje jejich uvaření ve vodě. Brambory se vaří buď předem oloupané a nakrájené na kousky, nebo ve slupce. Pojďme se podívat na druhý způsob a říct si něco více o tom, jak se neloupané brambory vaří.

Příprava

Na vaření ve slupce se nejlépe hodí brambory varného typu A nebo B. Ty neobsahují velké množství škrobu, a tudíž nemají při vaření tendenci se rozpadat, naopak si drží pevnou konzistenci.

Brambory by měly mít přibližně stejnou velikost, aby se uvařily rovnoměrně. Pokud mají na povrchu zbytky hlíny nebo jiných nečistot, očistěte je nejprve pod tekoucí vodou kartáčkem na zeleninu nebo hrubou houbičkou.

Postup vaření brambor ve slupce

  1. Připravte si dostatečně velký hrnec a vyskládejte do něj brambory. Poté je zalijte studenou vodou tak, aby byly pod hladinou.
  2. Hrnec s bramborami postavte na plotýnku, zapnutou na nejvyšší teplotu. Přiklopte poklicí.
  3. Jakmile se brambory začnou vařit, stáhněte teplotu na minimum, případně poodklopte poklici. Voda by neměla zprudka vřít, ale jenom probublávat.
  4. Vařte zhruba 15-20 minut podle velikosti brambor. Nakonec do brambor opatrně píchněte vidličkou. Brambora by neměla klást velký odpor, ale ani by se neměla rozpadat.
  5. Vodu opatrně slijte, dobře se k tomu hodí velká děrovaná nádoba. Nechte vychladnout, ale ne zcela. Poté je pomocí malého nožíku oloupejte. Brambory dále použijte podle instrukcí zvoleného receptu.

Dobré vědět

Mírně vlahé brambory se loupou lépe než ty, které jsou už zcela studené.

Do většiny receptů, používající vařené brambory, se dávají brambory zcela vychlazené.

Brambory vařené ve slupce, oloupané, se dále strouhají, třeba na bramborové placky, nebo krájí na kostičky, typicky do bramborového salátu.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *