Nekonečný úklid? S tím je konec! Udělejte si úklidový plán!

Uklízení je horor snad pro každou ženu – a není se čemu divit, vždyť se jedná povětšinou o nudnou a zdlouhavou činnost. Jakmile se dostanete do kolotoče, ve kterém neustále uklízíte, ale nikde to není vidět, máte problém. V takovém případě se snadno můžete ocitnout v depresi. Máme pro vás pár tipů a nápadů, jak si tuto činnost usnadnit a jak uklízet efektivněji. Úklidový plán vám s tím pomůže!

Základní rady na efektivní uklízení

  • Myslete na to, že na uklízení nejste sama. Nebojte se zaúkolovat celou domácnost. Vždyť přeci není nic špatného na tom, že si každý umyje sám po sobě nádobí, nebo že si sám vysaje ve svém pokoji. Obzvláště děti by měly mít své povinnosti a určitě nebude na škodu, pokud budou mít pevný seznam svým povinností.
  • Než začnete vyšilovat, že máte v domácnosti opět nepořádek, myslete nato, že nežijete proto, abyste uklízeli, ale uklízíte proto, abyste žili! Hlavně proto úklid nepřehánějte a věnujte čas i sama sobě. Věřte, že se opravdu nic nestane, pokud jednou kvůli jednomu fleku neumyjete celou podlahu, ale pouze namočeným hadříkem utřete flek. Sice uklidíte, ale nebudete zbytečně ztrácet čas – vlk se nažere a koza zůstane celá.
  • Nesnažte se uklidit vše najednou! Pokud máte i vy jeden den v týdnu, kdy se snažíte uklidit celý dům a už několik dní předem máte depresi z toho, co vás všechno čeká, věřte, že jde o nesmysl. Není v silách jednoho člověka uklidit vše během jednoho dne a nezbláznit se. Uklízejte tedy postupně, po troškách a úkolujte i ostatní.
  • Uklízejte efektivně! Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, věřte, že mnoho žen to nezvládne. Než se do úklidu pustíte, naplánujte si přesný postup a pořadí jednotlivých činností. Pokud byste například uklidili celou kuchyň a pak začali vařit, pravděpodobně by celý úklid byl k ničemu. Stejně tak tomu je např. s vysáváním a utíráním prachu. Vysavač prach vždy rozvíří, proto prvně vysávejte, pak utírejte prach. Nikdy nevysávejte, ani neutírejte prach, pokud vám v místnosti visí čistě vyprané prádlo. Pokud vyléváte špinavou vodu od uklízení do WC nebo umyvadla, nechte si koupelnu na konec. Jednoduše řečeno vždy začínejte u činností, které dělají největší nepořádek – čištění domácích mazlíčků, přesazování květin, třídění spíže… a končete těmi finálními pracemi.
  • Vytvořte si úklidový plán. Jak již bylo řečeno, uklízet vše během jednoho dne je nesmysl. Určitě neprohloupíte, pokud si na každý den v týdnu přidělíte jednu nebo dvě činnosti. Jednou za týden se pak věnujte méně podstatným činnostem. Také si na každý měsíc vyberte dle ročního období jednu činnost, kterou děláte neradi – kompletní úklid skříní, umývání oken, čištění ledničky, vytírání a vysávání prachu za skříněmi…

Samočisticí domácnost, aneb moderní žena šetří čas

To, že se moderní ženy snaží svůj čas využívat k efektivním činnostem je již známá věc. Přidejte se k nim i vy a určitě nebudete litovat! Nejenže v současné době existují nejrůznější domácí spotřebiče, které uklidí úplně za vás – robotický vysavač, který podlahy i umývá, sušička, myčka, vysavač na mytí oken…, ale víte třeba, jak vyčistit mikrovlnku téměř bez námahy?

  • Čištění mikrovlnné trouby pomocí páry je velmi jednoduché. Budete potřebovat dva citrony a cca 1 litr vody. Citrony vymačkejte do vody a vložte dovnitř. Tekutinu přiveďte v troubě k varu a nechte cca 10 minut zavřené v troubě. Následně misku vyndáte a jen houbičkou vytřete. Nejen že se zbavíte mastnoty, ale dokonce i nepříjemných pachů. Navíc během toho, co se vám mikrovlnka čistí sama, můžete dělat další činnosti!
  • To, že čistit koupelnu je nutné minimálně jednou týdně je jasná, ale i zde můžete ušetřit trochu času! Drhnete každý týden kachličky a spáry kartáčem? Chyba! Tuto proceduru dělejte tak jednou za dva, či tři týdny. Během této doby udržujte pořádek tak, že na kachličky koupelnový čistič nastříkáte, necháte chvíli působit a poté ho jen spláchnete vodou. Bakterie vyhubíte a přitom nebudete plýtvat časem.
  • Žehlení? Věřte, že jde o přežitek! V současné době jsou pračky a prací prostředky na velmi vysoké úrovni, nemusíte se tak bát, že by bez žehličky vaše prádlo nebylo dezinfikované. Určitě tak nemusíte žehlit ponožky, mikiny, ručníky nebo třeba utěrky. Pokud dobře pověsíte, jistě se bez žehlení obejdou například i některá trička! Věřte nebo ne, ale jsou domácnosti, které nemají žehličku vůbec a taky žijí! Takže omezte tuhle činnost na minimum a věřte, že se v mnoha případech jedná o přežitek – obzvláště pokud máte sušičku.

Týdenní úklidový plán

Jsou činnosti, které chtě nechtě musíte prostě dělat denně – tedy aspoň pokud si přejete vaši domácnost udržovat v relativním pořádku.

  • umývání a utírání nádobí
  • vaření
  • zalévání květin
  • Plus jedna činnost podle toho, co je za den
    • Pondělí – praní a sušení prádla
    • Úterý – žehlení (pokud tedy žehlíte), umývání koupelny
    • Středa – vysávání
    • Čtvrtek – utírání prachu
    • Pátek – čištění domácích zvířátek
    • Sobota – umývání podlah
    • Neděle – máte volno jen a jen na sebe!

Měsíční úklidový plán

Ať už chcete nebo ne, jednou za měsíc byste do svého týdenního harmonogramu měli zařadit i další činnosti – ano sice je to nuda, ale nedá se nic dělat. Práce vám půjde daleko lépe od ruky, zapojíte-li i manžela, nebo děti. Jednou za měsíc byste tedy měli:

  • Převléknout povlečení – obzvláště v letních měsících, kdy se člověk potí je potřeba povlečení měnit. V některých případech je nutné ložní prádlo měnit i častěji.
  • Praní závěsů – velké a dlouhé závěsy jsou lapače prachu, máte-li doma alergika, jistě byste neměli zapomínat ani na ně! Když už budete prát závěsy, můžete k nim klidně přihodit i deky které používáte, či povlaky na polštářkách v obývacím pokoji.
  • Důkladný úklid koupelny – v koupelně se hromadí řada bakterií, je proto tedy nutné jednou do měsíce této místnosti věnovat zvýšenou pozornost – vydrhněte kachličky, vyperte podložky, odstraňte vodní kámen ze sprchového koutu, vytřete skříňky…
  • Osprchování květin – máte-li doma hodně květin, myslete na to, že i ony potřebují dýchat! V ideálním případě byste je jednou za měsíc měli postavit do vany a smít z nich veškeré nečistoty.
  • Vysajte všechny zákoutí – jednou za čas vezměte vysavač a vysajte všechny rohy. Zbavíte se tak jednoduše pavouků a jejich pavučin. A když už budete v čištění všech zákoutí, nezapomeňte ani otřít futra u všech dveří, otřít kliky, vyleštit skla a zrcadla, umýt parapety…

Roční úklidový plán

Ačkoliv to asi budete slyšet neradi, ale k těmto již zmíněným činnostem byste měli každý měsíc přidat ještě jedu nebo dvě úklidové práce, kterým byste se měli věnovat hlavně v závislosti na ročním období.

  • Leden – leden je nový začátek roku, vrhněte se do něj i vy s čistým štítem. Přetřiďte všechny vaše věci a vyhoďte vše, co již nepotřebujete – oblečení, dětské hračky, boty, krámy ve skříni…
  • Únor – v každé domácnosti je řada zanedbaných míst. Máte sklep, ve kterém se už delší dobu hromadí nepořádek? Máte doma spíž, ve které se vám za celý rok nahromadili potraviny, které už opravdu jíst nebudete a ani nechcete? Pryč s nepořádkem!
  • Březen – jaro se blíží, dopřejte tedy nový start i květinám! Přesaďte ty stávající, zasaďte nové…
  • Duben – maličkost sem, maličkost tam. Jaro už je v plném proudu, proto odsuňte opravdu všechny skříňky, ukliďte nepořádek pod nimi, vysajte pod sedačkou, umyjte okna…
  • Květen – venku už začíná být opravdu hezky proto je potřeba udělat úklid i tam! Máte balkon? Ukliďte ho. Máte zahradu s pergolou? Připravte je na sezonu!
  • Červen – pokud i vy máte doma nějaké resty, vyřešte je ještě před prázdninami! Vymalujte, přetřete futra, přimontujte poličku… Zkrátka dělejte vše, na co jste zatím ještě neměli čas.
  • Červenec – od posledního velkého úklidu je již dlouho a neměl by se zanedbávat! Co takhle se vrhnout na úklid kuchyně? Vyndejte všechny hrnečky, talířky, příbory, spotřebiče… a dopřejte jim kvalitní a poctivý úklid.
  • Srpen – děti jsou už delší domu doma a je potřeba je nenechat zcela vychladnout. Naverbujte je tak k velkému úklidu a donuťte je udělat si pořádek na nové školní potřeby.
  • Záříkoberce, koberce a zase koberce. Nedá se nic dělat, ale pokud jste se rozhodli zakoupit si koberce, je potřeba minimálně jednou do roka vyčistit i je. Pravděpodobně vám tedy nezbude nic jiného, než kleknout na kolena, vzít kartáč a pustit se do toho – holt pro krásu se musí trpět.
  • Říjenzazimujte nepotřebné věci. Po konci všech hezkých dnů už určitě nebudete potřebovat ani kolečkové brusle, kolo ani další sportovní vybavení. Během toho, co je budete ukládat do sklepa, či na podlahu, můžete udělat pořádek i v těchto prostorách (ano všichni dobře víme, jak se nepořádek ve sklepě velice rád rozmnožuje).
  • Listopad – v listopadu je potřeba začít s přípravou na velký předvánoční úklid. Abyste toho neměli v prosinci mnoho, připravte si půdu už nyní. V ideálním případě začněte čištěním všech domácích spotřebičů – možná se budete až divit, kolik se v nich za celý rok nashromáždilo špíny.
  • Prosinec – jelikož jste se během celého roku neflákali, na prosinec vám toho moc nezbylo. Stačí udělat jen závěrečnou tečku. Hloubkový úklid si opět rozložte do celého týdne a nedělejte vše najednou (tak jako během jiných měsíců). Těsně před Vánoci jen dolaďte povrchové nečistoty, dejte si nohy nahoru a už jen odpočívejte!

Závěrem

Udělat úklidový plán je velice těžké a každému může vyhovovat jiný způsob. Někomu vyhovuje více rozložení dle činností (již popsaná metoda), jinému spíše zónový úklid. Zónový se od toho již zmíněného liší především tím, že si úklid rozdělíte na zóny – na jednotlivé pokoje. Každý den v týdnu se pak věnujete přímo jedné místnosti, kterou celou uklidíte.

To, jakou metodu zvolíte jen na vás, ale opravdu myslete ta to, že uklízíte, abyste žili, nežijete, abyste uklízeli!

úklidový plán
  • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
    Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
  • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
    Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
  • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
    V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
  • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
    Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *