Pronájem nemovitosti? Co vydělá víc – byt nebo chata?

Pronájem nemovitosti je způsob, jak se vcelku snadno a rychle dostat k penězům. Jaký je rozdíl v pronájmu bytu a chalupy? Co dokáže vydělat víc a jaké jsou výhody a nevýhody?

Pokud chcete žít bez finančního omezování, jedním příjmem toho nedosáhnete. Ačkoliv to nezní příliš povzbudivě, bohužel realita je taková. Chcete-li, aby váš rodinný rozpočet nebyl napjatý, nemůžete se spoléhat pouze na jeden příjem. Každý člen domácnosti by měl mít minimálně dva zdroje příjmu. První příjem by vždy měl být ze zaměstnání, do kterého budete pravidelně docházet a budete mít jistotu pravidelného měsíčního příjmu.

Další, vedlejší, finanční zdroje byste měli mít především jako pojistku. Ve většině případů se nejedná o práci, která vám bude vydělávat miliony, ale měla by fungovat spíše jako pojistka v případě, že vám vypadne zdroj hlavní. Z této činnosti byste si měli vydělat především tolik, abyste si zvládli zaplatit jídlo a popřípadě i všechny nutné finanční výdaje za měsíc (hypotéka, dluhy…). Tyto zdroje příjmu velice často bývají pasivní (pronájem chaty, chalupy, akcie… ), nebo vykonávané z domova (psaní článků, psaní webu, administrace eshopu, grafika apod.). V našem článku se budeme zabývat především těmi příjmy pasivními.

Srovnání pronájmu bytu a chaty

Pronájem bytu či chalupy? Do čeho investovat a co vydělává víc? V našem malém průzkumu se vám pokusíme odpovědět na všechny vaše otázky!

Pasivní příjem znamená, že jsou vám peníze posílány i přesto, že vy sami nevykonáváte žádnou práci. Sice to zní velmi pohádkově, ale bohužel to zas tak fantastické není. Sice dostáváte peníze za pronájem svého majetku, ale velký kámen úrazu je velká finanční investice na počátku. Pokud chcete nějaký majetek pronajímat, musíte holt nějaký mít a investovat do jeho zařízení tolik, aby někdo byl ochoten ve vašem bytě, či chatě trávit svůj volný čas a ještě vám za to zaplatit. Taktéž musíte v průběhu pronájmu vaši nemovitost neustále udržovat ve výborném stavu.

Pronájem bytu

Jestliže momentálně nemáte žádný dluh, tak si jej udělejte! Sice to zní hodně divně, ale nebojte, počáteční investice se vám vyplatí. Zakoupíte-li si byt a budete jej pravidelně pronajímat, může se vám celá nemovitost během pár let sama zaplatit.

Pronájem bytu – výpočet investice:

Vaše našetřené peníze: 500 000,-
Cena nemovitosti včetně daně a právního servisu: 2 000 000,-
Půjčka od banky: 1 500 000,-
Dispozice bytu: 2+KK
Měsíční cena pronájmu bytu bez energií: 10 000,-
(energie počítat nebudeme, sice jsou další výdaj, ale ten si podnájemník platí sám)

Z pronájmu za rok vyděláte:  120 000,-
Investice 2 000 000 se vám vrátí za 16,6 let

Máte-li tedy malé děti, zapomeňte na nějaké stavební spoření. Pokud jim koupíte hned po narození byt, který budete pronajímat, než dospějí, mohou se nastěhovat – a to bez dluhů. Velkou výhodou je i to, že vás to kromě počátečního vkladu a průběžného udržování nemovitosti v dobrém stavu, nebude stát ani korunu.  

O proti pronájmu jiných nemovitostí, má právě byt řadu výhod:

 • jistota finančního příjmu – každý měsíc vám přijde pár tisíc korun v podstatě za nic
 • jistota pronájmu – o proti chatám a chalupám mají byty i tu výhodu, že je o ně velký zájem během celého roku. S velmi velkou pravděpodobností se vám tak snadno podaří najít celoročního a spolehlivého podnájemníka

Nevýhody pronájmu bytu:

 • trvá celkem dlouho, než se vám počáteční vklad vrátí
pronájem nemovitosti

Pronájem chaty nebo chalupy

Chalupy jsou velice oblíbené v letní sezoně, kdy jsou nejčastěji využívány rodinami s dětmi, nebo partami kamarádů. Největší zájem je o chaty pro 8 – 10 lidí s větší zahradou a bazénem. Jedná se o investici, která vám sice může začít plodit peníze dříve, nežli byt, ale musíte počítat i s více starostmi a větším finančním rizikem.

Pronájem chaty – výpočet investice:

Vaše našetřené peníze: 500 000,- Cena nemovitosti včetně daně a právního servisu: 2 000 000,-
Půjčka od banky: 1 500 000,-
Dispozice chaty: 3+KK
Chata pro 8 osob + možnost dvou přistýlek
Týdenní cena pronájmu chaty bez energií: 13 000,-
(energie počítat nebudeme, sice jsou další výdaj, ale ten si podnájemník platí sám)

Rok má přibližně 54 týdnů. Při výpočtu musíme počítat s tím, že ne všechny týdny v roce bude chata pronajatá a vydělávat peníze. Budeme optimisti a budeme počítat s tím, že chalupa bude pronajatá přibližně půl roku – celou letní sezónu (tzn. 25 týdnů). To jakou bude mít chata obsazenost, závisí na mnoha faktorech – lokalitě, cenové relaci, vybavení…

Z pronájmu za rok (25 pronajatých týdnů) vyděláte:  325 000,-
Investice 2 000 000 se vám vrátí za 6,1 let

Výhody pronájmu chaty:

 • rychlé vrácení počáteční investice

Nevýhody pronájmu chaty:

 • nutnost neustálého shánění nových klientů
 • nutnost podepisování stále nových pronájemních smluv
 • nutnost chalupu po každém turnusu uklízet a udržovat v pořádku
 • nutnost propagace chalupy (velká konkurence v pronájmech)

Jak je možné zvýšit šanci pronájmu právě vaší chaty:

 • pronájem chaty k letní dovolené (klasika)
 • pronájem chaty k možnosti slavení nového roku
 • pronájem chaty k možnosti pořádání svatby
 • pronájem chaty k možnosti konání narozeninových oslav
 • pronájem chaty k možnosti konání firemních akcí

Pokud se rozhodnete pro nějakou z těchto netradičních možností pronájmu, je vhodné právě pro tyto příležitosti vytvořit speciální ceník.

Pronájem nemovitosti vhodné zařadit do různých katalogů. Mezi největší a nejoblíbenější patří:

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

3 komentáře: „Pronájem nemovitosti? Co vydělá víc – byt nebo chata?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *