Jak vybrat morče? Je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

Morčata jsou malí hlodavci, kteří původně pocházejí z Jižní Ameriky. V zajetí se obvykle se dožívají 4 – 8 let a patří mezi jedny z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Morčata jsou oblíbená především pro svůj roztomilý vzhled a pro snadný a nenáročný chov. Nicméně nic není tak lehké, jak se na první pohled zdá. Víte, jak si správně vybrat morče? Víte, zda je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo přímo od chovatele? Víte, kolik morčat byste měli chovat? Pokud minimálně na jednu z těchto otázek odpověď neznáte, pokračujte ve čtení. Vše vám velmi rádi vysvětlíme.

Je lepší si koupit morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

V momentě, kdy se rozhodnete pro koupi morčete, vám určitě jako první naskočí otázka: „A kde ho koupit?“. Odpověď je jasná – u chovatele. Pokud si pořídíte morče ze zverimexu, nevíte vůbec nic o jeho minulosti a jeho rodičích. Velmi často se jedná o morčata pocházející z množíren, nebo o mláďata sourozenců. V obou případech to však předpovídá zdravotní problémy u morčete a vrozené vady, které nemusí být patrné na první pohled (ale projeví se až časem). Nehledě na to, že správný chovatel vám při předávání morčátka poskytne základní informace o tom, jak byste o mládě měli pečovat a co má rádo. Obecně také platí, že mláďata koupená u chovatelů jsou lépe socializovaná, přítulná, více zvídavá a nemají problém s ochočením.

jak vybrat morče kolik chovat morčat

Jak správně vybrat morče?

Při nákupu nového morčete platí stejná pravidla, jako u výběru psa nebo jakéhokoliv jiného zvířete. Majitele se zeptejte, zda zvíře viděl veterinář. Dobře si prohlédněte oči a nos (Neslzí? Není v nich zánět?), stavbu těla a srst. Morče musí mít chuť k jídlu a nebýt vypelichané (tedy pokud se nejedná o skinny morče neboli morče bez chlupů). Vyplatí se i chvilku morče sledovat ve svém přirozeném prostředí. Všímejte si hlavně toho, zda je morče hravé, čilé a nebojí se.

Kolik morčat byste měli chovat?

Morčata jsou od přírody zvyklá žít ve smečkách, určitě byste tak neměli mít doma jedno jediné morče. Samotnému je mu smutno. Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne a jinak tomu není ani u těchto velmi společenských zvířat. Dvě morčátka se přetahují o jídlo, honí se a necítí se tolik ve stresu. Nicméně pamatujte, že vždy je nutné chovat morčata stejného pohlaví. V momentě, kde koupíte samce a samičku, vznikne vám doma množírna. Pokud si myslíte, že to uhlídáte, věřte, že neuhlídáte. Morčata se množí opravdu hodně rychle a nekontrolovaně. Pokud je dokupujete postupně, nezapomeňte morčata správně spřátelit. Proto, aby se morčata dobře sžila, měla se ráda a vycházela spolu, je nutné během spřátelování morčat postupovat hlavně pomalu a nechat je na nově vzniklou situaci si postupně zvyknout.

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jak vybrat morče? Je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *