Jak vybrat morče? Je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

Morčata jsou malí hlodavci, kteří původně pocházejí z Jižní Ameriky. V zajetí se obvykle se dožívají 4 – 8 let a patří mezi jedny z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Morčata jsou oblíbená především pro svůj roztomilý vzhled a pro snadný a nenáročný chov. Nicméně nic není tak lehké, jak se na první pohled zdá. Víte, jak si správně vybrat morče? Víte, zda je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo přímo od chovatele? Víte, kolik morčat byste měli chovat? Pokud minimálně na jednu z těchto otázek odpověď neznáte, pokračujte ve čtení. Vše vám velmi rádi vysvětlíme.

Je lepší si koupit morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

V momentě, kdy se rozhodnete pro koupi morčete, vám určitě jako první naskočí otázka: „A kde ho koupit?“. Odpověď je jasná – u chovatele. Pokud si pořídíte morče ze zverimexu, nevíte vůbec nic o jeho minulosti a jeho rodičích. Velmi často se jedná o morčata pocházející z množíren, nebo o mláďata sourozenců. V obou případech to však předpovídá zdravotní problémy u morčete a vrozené vady, které nemusí být patrné na první pohled (ale projeví se až časem). Nehledě na to, že správný chovatel vám při předávání morčátka poskytne základní informace o tom, jak byste o mládě měli pečovat a co má rádo. Obecně také platí, že mláďata koupená u chovatelů jsou lépe socializovaná, přítulná, více zvídavá a nemají problém s ochočením.

jak vybrat morče kolik chovat morčat

Jak správně vybrat morče?

Při nákupu nového morčete platí stejná pravidla, jako u výběru psa nebo jakéhokoliv jiného zvířete. Majitele se zeptejte, zda zvíře viděl veterinář. Dobře si prohlédněte oči a nos (Neslzí? Není v nich zánět?), stavbu těla a srst. Morče musí mít chuť k jídlu a nebýt vypelichané (tedy pokud se nejedná o skinny morče neboli morče bez chlupů). Vyplatí se i chvilku morče sledovat ve svém přirozeném prostředí. Všímejte si hlavně toho, zda je morče hravé, čilé a nebojí se.

Kolik morčat byste měli chovat?

Morčata jsou od přírody zvyklá žít ve smečkách, určitě byste tak neměli mít doma jedno jediné morče. Samotnému je mu smutno. Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne a jinak tomu není ani u těchto velmi společenských zvířat. Dvě morčátka se přetahují o jídlo, honí se a necítí se tolik ve stresu. Nicméně pamatujte, že vždy je nutné chovat morčata stejného pohlaví. V momentě, kde koupíte samce a samičku, vznikne vám doma množírna. Pokud si myslíte, že to uhlídáte, věřte, že neuhlídáte. Morčata se množí opravdu hodně rychle a nekontrolovaně. Pokud je dokupujete postupně, nezapomeňte morčata správně spřátelit. Proto, aby se morčata dobře sžila, měla se ráda a vycházela spolu, je nutné během spřátelování morčat postupovat hlavně pomalu a nechat je na nově vzniklou situaci si postupně zvyknout.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jak vybrat morče? Je lepší pořídit si morče ze zverimexu, nebo od chovatele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *