Co je injektáž zdiva?

Na následujících řádcích si zodpovíme otázku „Co je injektáž zdiva?“ a pokusíme si popsat základní činnosti, které s tímto pojmem souvisí. Dotkneme se i další přidružených pojmů jako „sanace zdiva“ či „hydroizolace“.

Vlhkost

Nadpis této kapitoly zní prostě a ve své podstatě říká, proč tento článek vlastně vznikl. Vše se točí totiž okolo vlhkosti, konkrétně vlhkosti pronikajícího do zdiva v různých typech objektů. Míra vlhkosti, která působí na zdivo objektu je dána mnoha faktory. Nejedná se však pouze o přímé vlivy jako je déšť a z něj vzniklé potoky vody stékající ke zdivu. Ve většině případech se jedné o vzlínající vlhkost, která na zdivo působí pomalu, ale postupně struktury zdiva ničí.

Vlhkost v bytě není nic příjemného. Pokud je opravdu zdivo vlhkostí značně poškozené, začne se tento stav projevovat dokonce i na vnitřní straně zdiva. To se pak drolí a nevábně zapáchá. Plísně se řadí také mezi časté projevy.  

Pojem sanace zdiva

Jak se vlhkosti ve zdivu zbavit? Odpovědí je sousloví „sanace zdiva“. Větrání a topní může krátkodobě situaci zlepšit, ale jednou poškozené zdivo se ani větráním, ani nadměrným topením nespraví. Od toho tu je soubor specializovaných prací skrývajících se pod pojmem sanace zdiva a zaměřujících se na:

 • prevenci – technická/stavební opatření, která zamezí průniku vlhkosti do zdiva
 • nápravu škod + zamezení do budoucna – tam, kde již vlhkost způsobila problémy se aplikují metody, které poškozené zdivo „zocelí“ a zároveň provedou opatření, aby se situace v budoucnu neopakovala

O jaký  metodách a opatřeních je řeč? Například o injektáži zdiva.

Odpověď na úvodní otázku

Co je to tedy injektáž zdiva? Částečnou odpověď jsme si řekni již v předchozím odstavci. Jedná se o jednu z často používaných metod, kdy je potřeba poškozenému zdivu opět dodat „formu“ a zejména pak hydroizolační vlastnosti. Tzn. vlastnosti, které zamezí, aby vzlínající vlhkost zdivem prostupovala a negativně na něj působila.

To se děje tak, že se do zdiva navrtají pod specifickým úhlem otvory. Tyto otvory pak slouží k tomu, aby se pomocí nich dodala do zdiva speciální injektážní hmota, které vyplní prázdná místa v poškozeném zdivu. Tato injektážní hmota bývá vpravována do zdiva pod tlakem, proto se někdy můžeme setkat s pojmem tlaková injektáž zdiva. Injektážní hmota je pak onou hydroizolací, která brání vlhkosti, aby nadále páchala škody.

injektáž zdiva
 • Veřejné kluziště v okolí Brna
  Veřejné kluziště je v poslední době velice oblíbené, a to proto, že nezamrzají rybníky a zima je slabá. Víte, kde se nachází veřejné kluziště v okolí Brna?
 • Proč zvolit investiční zlaté slitky s hologramem?
  Jestliže jste se rozhodli investovat do zlata, jistě jste se už setkali s celou řadou pro vás neznámých pojmů. Jedním z nich je hologram na zlatých slitcích. Co to je a k čemu slouží? Pokud se tyto základní informace chcete dozvědět, jste na správné adrese. Vše si vysvětlíme.
 • Jak si správně vybrat vůz z autosalonu?
  Správný výběr vozu z autosalonu vyžaduje pečlivé zvážení a průzkum. Naštěstí existuje pár věcí, na které se můžete soustředit při každém nákupu. Koupě auta je velmi důležitá pro většinu řidičů. Právě proto si musíte být jistí, že jste si vybrali dobře. S tím vám pomůže pár jednoduchých kroků.
 • Lov dravých ryb
  Vyrazit na dravce má svoje nepopiratelné kouzlo. Které dravé ryby lze potkat na českých vodách a jak na ně?
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *