Co je injektáž zdiva?

Na následujících řádcích si zodpovíme otázku „Co je injektáž zdiva?“ a pokusíme si popsat základní činnosti, které s tímto pojmem souvisí. Dotkneme se i další přidružených pojmů jako „sanace zdiva“ či „hydroizolace“.

Vlhkost

Nadpis této kapitoly zní prostě a ve své podstatě říká, proč tento článek vlastně vznikl. Vše se točí totiž okolo vlhkosti, konkrétně vlhkosti pronikajícího do zdiva v různých typech objektů. Míra vlhkosti, která působí na zdivo objektu je dána mnoha faktory. Nejedná se však pouze o přímé vlivy jako je déšť a z něj vzniklé potoky vody stékající ke zdivu. Ve většině případech se jedné o vzlínající vlhkost, která na zdivo působí pomalu, ale postupně struktury zdiva ničí.

Vlhkost v bytě není nic příjemného. Pokud je opravdu zdivo vlhkostí značně poškozené, začne se tento stav projevovat dokonce i na vnitřní straně zdiva. To se pak drolí a nevábně zapáchá. Plísně se řadí také mezi časté projevy.  

Pojem sanace zdiva

Jak se vlhkosti ve zdivu zbavit? Odpovědí je sousloví „sanace zdiva“. Větrání a topní může krátkodobě situaci zlepšit, ale jednou poškozené zdivo se ani větráním, ani nadměrným topením nespraví. Od toho tu je soubor specializovaných prací skrývajících se pod pojmem sanace zdiva a zaměřujících se na:

  • prevenci – technická/stavební opatření, která zamezí průniku vlhkosti do zdiva
  • nápravu škod + zamezení do budoucna – tam, kde již vlhkost způsobila problémy se aplikují metody, které poškozené zdivo „zocelí“ a zároveň provedou opatření, aby se situace v budoucnu neopakovala

O jaký  metodách a opatřeních je řeč? Například o injektáži zdiva.

Odpověď na úvodní otázku

Co je to tedy injektáž zdiva? Částečnou odpověď jsme si řekni již v předchozím odstavci. Jedná se o jednu z často používaných metod, kdy je potřeba poškozenému zdivu opět dodat „formu“ a zejména pak hydroizolační vlastnosti. Tzn. vlastnosti, které zamezí, aby vzlínající vlhkost zdivem prostupovala a negativně na něj působila.

To se děje tak, že se do zdiva navrtají pod specifickým úhlem otvory. Tyto otvory pak slouží k tomu, aby se pomocí nich dodala do zdiva speciální injektážní hmota, které vyplní prázdná místa v poškozeném zdivu. Tato injektážní hmota bývá vpravována do zdiva pod tlakem, proto se někdy můžeme setkat s pojmem tlaková injektáž zdiva. Injektážní hmota je pak onou hydroizolací, která brání vlhkosti, aby nadále páchala škody.

injektáž zdiva
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *