Napouštění bazénů v době zákazu, Vás může přijít draze!

Napouštění bazénů bude letos ještě přísnější, než kdy jindy a to hlavně díky suchu. Pokuta může přesáhnout až 50 tisíc korun a to bez výjimek.

Zákaz napouštění bazénů je už v mnoha obcích každoroční tradicí. Letošní rok tomu nebude jinak a to hlavně díky velkému suchu a nedostatku vody. K letošnímu zákazu už přistoupily stovky obcí a další se přidávají. Obecní vodovodní sítě se díky opakujícím suchým létům dostávají do potíží a nestíhají pokrýt poptávku lidí po vodě. Na pár místech České republiky se už nyní dováží voda cisternami a lidi jsou nuceni chodit od svých domovů pro pitnou vodu na náves.

Postižená obec

Drahanovice, které leží na Olomoucku, se musí už druhým rokem potýkat s nedostatkem vody a zákaz napouštění bazénů pitnou vodou, už berou jako každoroční tradici. Starosta obce Tomáš Kröner, mluvil o tom, že loni se několika lidem s této obce podařilo vypustit skoro celý obecní vodojem. Drahovicím s šestnácti sty obyvateli prý stačí, když si začne napouštět bazén 5 rodin a ocitnou se bez pitné vody. I když se teď drží hladina vody v provozní úrovni, vždy se najdou lidi, které přikázání nerespektují a i přes zákaz si bazén napustí.

Ovlivnění zákazu

Zákaz napouštění bazénu může přijít od samotné obce nebo od provozovatele vodovodu (může být i obec). Zákaz však může přijít také od obecního úřadu s rozšířenou působností, musí však jít o vodu ze studní nebo povrchovou vodu.

Odhalování viníků je velice obtížné

Jak už přísloví praví, zákazy jsou od toho, aby se porušovaly a to samozřejmě platí i při zákazu napouštění bazénů. Vždycky se najdou výjimky, kteří tento zákaz poruší a tím ohrožují celou obec. Úřady sice mohou častěji kontrolovat vodoměry, či nedochází k většímu odbytu, ale je to velice složité. Většinou se jedná o soukromí pozemek a hříšníky je tak těžké vypátrat. Samozřejmostí je fakt, že žijeme v České republice (udavačské), takže se najdou sousedé, kteří svého kamaráda přes plot s úsměvem na rtech nahlásí.Po nahlášení dojde ke kontrole, a pokud se prokáže, že dotyčná osoba napouštěla vodu z vodovodu, zakládá si na pořádný problém. Obec může stanovit pokutu až padesát tisíc a provozovatel v rámci tisíců a výše.

V jaký čas napouštět bazény

Pokud se přece jenom letos rozhodnete bazén napustit, je dobré dbát na pár základních věcí:

  • 1) Bazén se nedoporučuje napouštět o víkendu a ve svátcích
  • 2) Nejlepší čas je ve všední dny (sít není přehlcená)
  • 3) Neotáčejte kohout naplno, ať nedojde k poklesu tlaku
  • 4) Vhodná je 21 hodina večer do páté hodiny ranní (přes večer)
  • 5) Vyhnout se slunnému počasí (každého láká napustit si bazén)

V závěru bych podotkl, že sucho je každý rok čím dál horší a je potřeba omezit zbytečné plýtvání pitnou vodou. Proto vždy zvažte, kdy bazén budete napouštět a zda ho využijete natolik, že jeho napuštění za to stojí.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

3 komentáře: „Napouštění bazénů v době zákazu, Vás může přijít draze!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *