Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Aktuální počasí nahrává tomu, že na mnoha místech ČR by se mohly pomalu ale jistě objevovat houby. Víte však, že hrozí pokuta i milion Kč za nesprávný hřib?

Český stát si zakládá na chatách a chalupách, kde tráví mnoho lidí i celý život. S chatařením je blízce spjaté také houbaření, ve kterém se řadíme mezi špičku v Evropě a nedáme na něho dopustit. Pokud se však vydáte na sběr hub, určitě byste měli vědět, že v případě sběru špatného hřibu, Vám může hrozit tučná pokuta.

Chráněný hřib Královský

Tento hřib je lahůdka v kuchyni a to nejen díky jeho chuti, ale také jeho kráse. Tato houba je dle vyhlášky č. 395/92 Sb. chráněná a za její utržení si zaplatíte vysokou částku. Pokuta se pohybuje okolo 50 000 až 1 000 000 Kč.

Kde se můžete s hřibem setkat

Ačkoli je nesmírně těžké tento skvost najít, může se stát, že na něho přece jenom narazíte. Převážně se s ním můžete setkat v listnatých lesích a to v blízkosti dubů. Původně byl v 19. století poměrně hojně rozšířen na našem území, avšak ve 20. století se stal cenným kusem. Mnoho původních lokalit zaniklo, díky těžbě dřeva, nebo nedostatku optimálních podmínek, proto se tu houba už skoro nevyskytuje.

Znaky hřibu Královského

Velice často se plete s hřibem růžovníkem, nebo s hřibem Le Galové. Málo zkušený houbař/ka si může samozřejmě houbu splést. Hřib Královský má specifické rysy, jako je míra 5 – 16 cm, s červenou, narůžovělou, až fialovou barvou. Hlavním klíčem je výrazná žlutá noha, rourky a dužina. V podstatě jde o velmi neobvyklou houbu, na kterou narazíte možná jednou za život.

Další užitečné zajímavosti:

  • Minimální výskyt je díky neustálé těžbě dřeva a zásahu člověka do kompletní přírody.
  • Hřib je zapsán v Červené knize a Červeném seznamu hub ČR, jako ohrožená.
  • Hřib Královský je dán podle lidového označení.
  • Mezi další chráněné houby patří hřib Fechtnerův a Moravský, které jsou také pod velkou pokutou.
  • S hřibem Královským se můžete setkat na Jižní Moravě a v Polabí.
  • Vyskytuje se při suchém a teplém počasí, které panuje na Moravě a to převážně od června do konce září.

Pokud se tedy vydáte na sběr hub, mějte na paměti tohoto krasavce. Sice se nesmí sbírat, ale focení zakázané není, takže se můžete pochlubit doma alespoň fotografií. Pokud se Vám stane, že ho domů přece jenom muž donese, nezbývá, než popřát dobrou chuť.

  • Co je to strom života a proč by jeden neměl chybět na zdi ve vaší domácnosti?
    Strom života je symbol, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Tento symbol představuje růst, sílu, propojení a kontinuitu života.
  • Co je informační fond a jaké je jeho dělení?
    Informační fond je soubor informací, který je systematicky shromažďován, uchováván a spravován, aby byl dostupný pro uživatele, kteří hledají specifické informace. Tento koncept je klíčový v knihovnách, archívech, databázích a dalších informačních institucích. Informační fondy jsou často rozděleny na základě typu informací, které obsahují, a způsobu jejich organizace.
  • Proč si na zahraniční dovolenou nezapomenout sjednat cestovní pojištění?
    Blíží se vaše vysněná dovolená a vy už se nemůžete dočkat? Aby vám nic nepokazilo zážitek, je dobré být připraven na všechny eventuality. I na dovolené se totiž mohou stát nemoci a úrazy. V takových případech je dobré mít kvalitní cestovní pojištění.
  • Radioaktivní odpad: výzva pro budoucnost
    Radioaktivní odpad je vedlejším produktem jaderných procesů, které zahrnují energetiku, lékařství a průmysl. Tento odpad může obsahovat různé radioaktivní materiály, které vyzařují ionizující záření, což může být nebezpečné pro živé organismy a životní prostředí. Správné nakládání s radioaktivním odpadem je proto zásadní otázkou nejen pro současné generace, ale i pro ty budoucí.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *