Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Aktuální počasí nahrává tomu, že na mnoha místech ČR by se mohly pomalu ale jistě objevovat houby. Víte však, že hrozí pokuta i milion Kč za nesprávný hřib?

Český stát si zakládá na chatách a chalupách, kde tráví mnoho lidí i celý život. S chatařením je blízce spjaté také houbaření, ve kterém se řadíme mezi špičku v Evropě a nedáme na něho dopustit. Pokud se však vydáte na sběr hub, určitě byste měli vědět, že v případě sběru špatného hřibu, Vám může hrozit tučná pokuta.

Chráněný hřib Královský

Tento hřib je lahůdka v kuchyni a to nejen díky jeho chuti, ale také jeho kráse. Tato houba je dle vyhlášky č. 395/92 Sb. chráněná a za její utržení si zaplatíte vysokou částku. Pokuta se pohybuje okolo 50 000 až 1 000 000 Kč.

Kde se můžete s hřibem setkat

Ačkoli je nesmírně těžké tento skvost najít, může se stát, že na něho přece jenom narazíte. Převážně se s ním můžete setkat v listnatých lesích a to v blízkosti dubů. Původně byl v 19. století poměrně hojně rozšířen na našem území, avšak ve 20. století se stal cenným kusem. Mnoho původních lokalit zaniklo, díky těžbě dřeva, nebo nedostatku optimálních podmínek, proto se tu houba už skoro nevyskytuje.

Znaky hřibu Královského

Velice často se plete s hřibem růžovníkem, nebo s hřibem Le Galové. Málo zkušený houbař/ka si může samozřejmě houbu splést. Hřib Královský má specifické rysy, jako je míra 5 – 16 cm, s červenou, narůžovělou, až fialovou barvou. Hlavním klíčem je výrazná žlutá noha, rourky a dužina. V podstatě jde o velmi neobvyklou houbu, na kterou narazíte možná jednou za život.

Další užitečné zajímavosti:

 • Minimální výskyt je díky neustálé těžbě dřeva a zásahu člověka do kompletní přírody.
 • Hřib je zapsán v Červené knize a Červeném seznamu hub ČR, jako ohrožená.
 • Hřib Královský je dán podle lidového označení.
 • Mezi další chráněné houby patří hřib Fechtnerův a Moravský, které jsou také pod velkou pokutou.
 • S hřibem Královským se můžete setkat na Jižní Moravě a v Polabí.
 • Vyskytuje se při suchém a teplém počasí, které panuje na Moravě a to převážně od června do konce září.

Pokud se tedy vydáte na sběr hub, mějte na paměti tohoto krasavce. Sice se nesmí sbírat, ale focení zakázané není, takže se můžete pochlubit doma alespoň fotografií. Pokud se Vám stane, že ho domů přece jenom muž donese, nezbývá, než popřát dobrou chuť.

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *