Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Aktuální počasí nahrává tomu, že na mnoha místech ČR by se mohly pomalu ale jistě objevovat houby. Víte však, že hrozí pokuta i milion Kč za nesprávný hřib?

Český stát si zakládá na chatách a chalupách, kde tráví mnoho lidí i celý život. S chatařením je blízce spjaté také houbaření, ve kterém se řadíme mezi špičku v Evropě a nedáme na něho dopustit. Pokud se však vydáte na sběr hub, určitě byste měli vědět, že v případě sběru špatného hřibu, Vám může hrozit tučná pokuta.

Chráněný hřib Královský

Tento hřib je lahůdka v kuchyni a to nejen díky jeho chuti, ale také jeho kráse. Tato houba je dle vyhlášky č. 395/92 Sb. chráněná a za její utržení si zaplatíte vysokou částku. Pokuta se pohybuje okolo 50 000 až 1 000 000 Kč.

Kde se můžete s hřibem setkat

Ačkoli je nesmírně těžké tento skvost najít, může se stát, že na něho přece jenom narazíte. Převážně se s ním můžete setkat v listnatých lesích a to v blízkosti dubů. Původně byl v 19. století poměrně hojně rozšířen na našem území, avšak ve 20. století se stal cenným kusem. Mnoho původních lokalit zaniklo, díky těžbě dřeva, nebo nedostatku optimálních podmínek, proto se tu houba už skoro nevyskytuje.

Znaky hřibu Královského

Velice často se plete s hřibem růžovníkem, nebo s hřibem Le Galové. Málo zkušený houbař/ka si může samozřejmě houbu splést. Hřib Královský má specifické rysy, jako je míra 5 – 16 cm, s červenou, narůžovělou, až fialovou barvou. Hlavním klíčem je výrazná žlutá noha, rourky a dužina. V podstatě jde o velmi neobvyklou houbu, na kterou narazíte možná jednou za život.

Další užitečné zajímavosti:

 • Minimální výskyt je díky neustálé těžbě dřeva a zásahu člověka do kompletní přírody.
 • Hřib je zapsán v Červené knize a Červeném seznamu hub ČR, jako ohrožená.
 • Hřib Královský je dán podle lidového označení.
 • Mezi další chráněné houby patří hřib Fechtnerův a Moravský, které jsou také pod velkou pokutou.
 • S hřibem Královským se můžete setkat na Jižní Moravě a v Polabí.
 • Vyskytuje se při suchém a teplém počasí, které panuje na Moravě a to převážně od června do konce září.

Pokud se tedy vydáte na sběr hub, mějte na paměti tohoto krasavce. Sice se nesmí sbírat, ale focení zakázané není, takže se můžete pochlubit doma alespoň fotografií. Pokud se Vám stane, že ho domů přece jenom muž donese, nezbývá, než popřát dobrou chuť.

 • Veřejné kluziště v okolí Brna
  Veřejné kluziště je v poslední době velice oblíbené, a to proto, že nezamrzají rybníky a zima je slabá. Víte, kde se nachází veřejné kluziště v okolí Brna?
 • Proč zvolit investiční zlaté slitky s hologramem?
  Jestliže jste se rozhodli investovat do zlata, jistě jste se už setkali s celou řadou pro vás neznámých pojmů. Jedním z nich je hologram na zlatých slitcích. Co to je a k čemu slouží? Pokud se tyto základní informace chcete dozvědět, jste na správné adrese. Vše si vysvětlíme.
 • Jak si správně vybrat vůz z autosalonu?
  Správný výběr vozu z autosalonu vyžaduje pečlivé zvážení a průzkum. Naštěstí existuje pár věcí, na které se můžete soustředit při každém nákupu. Koupě auta je velmi důležitá pro většinu řidičů. Právě proto si musíte být jistí, že jste si vybrali dobře. S tím vám pomůže pár jednoduchých kroků.
 • Lov dravých ryb
  Vyrazit na dravce má svoje nepopiratelné kouzlo. Které dravé ryby lze potkat na českých vodách a jak na ně?
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Tento hřib se Vám určitě nevyplatí sebrat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *