Přehrada Sau na pokraji vyschnutí

Přehrada Sau poblíž Barcelony je na historickém minimum a hrozí velké problémy. Obyvatelé zažívají to, co nemělo nikdy v jejich životech nastat.

Historie přehrady

Když byla přehrada Sau v roce 1962 dokončena, tak si jen těžko někdo dokázal představit, že by někdy mohla vyschnout. Toto dílo, které má na výšku 83m a délku 260m trápí velké problémy s nedostatkem vody. Díky nízkým srážkám je přehrada Sau na pokraji vyschnutí a nádrž se skladovací kapacitou 151,3 hm³ je skoro prázdná. Vybudováním bylo zatopené město SantRomà de Sau, které se nyní objevuje na dně přehrady.

Přehrada Sau

Sucho, které nikdo nečekal

V posledních letech trápí španělské Katalánsko velké sucho a vydatný déšť zde nezažili už mnoho let. Aktuální stav vody je velice kritický a voda nedosahuje ani 5 %. Přitom býval obvyklý stav vody kolem 80 %. Velký problém je to především pro Barcelonu, kterou tato nádrž zásobuje pitnou vodou. Dle slov klimatologa z barcelonské univerzity nebyl stav vody od vybudování přehrady nikdy horší jako dnes. Také dodal, že pokud vydatně nezaprší, tak se může dostat přehrada Sau na absolutní nulu již za tři měsíce.

Přehrada Sau

Místní obyvatelé

Obyvatelé kteří bydlí v blízkosti přehrady tvrdí, že na vině nejsou jenom srážky, ale také fakt, že většina vody z přehrady putuje do metropole. Díky tomu voda nezůstává v krajině a nestačí se doplňovat. Místní ochránce přírody dodal, že pokud je vidět kostelní věžička, očekává se suché léto. Ovšem, nejen, že je vidět věžička, ale je vidět celý kostel, který můžete projít suchou nohou. Samozřejmostí je, že díky suchu se objevují i další pozůstatky města, jako je hřbitov nebo starý mlýn.

Přehrada Sau

Vůbec nejhůře jsou na tom však farmáři, kteří kterým voda chybí nejvíce. Aktuálně si musí vystačit z 2/10 vody než obvykle. Také se přijali opatření v Barceloně, kde se vypustili fontány a vypnuly sprchy na plážích. Ovšem žádné opatření pro farmáře se nekonaly. Někteří z nich mají dokonce takové obavy, že letos nesklidí žádnou úrodu. Přehrada Sau na pokraji vyschnutí tak znamená velké problémy pro celé Španělsko.

Přehrada Sau

Dle slov místním byla vláda ve Španělsku mnohokrát kontaktována, aby udělala opatření proti suchu. Ovšem žádné opatření se neudělalo a dnešní stav nádrže tak odpovídá tomu, v jakém stádiu je. Přehrada Sau na pokraji vyschnutí tak ovlivní nejen metropoli, do které jde většina vody, ale i další obyvatelé ve Španělsku.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *