Ptačí zobáky, jako ochranný oděv ve středověku proti moru
Před morem se lidé bránili už ve středověku, sice ne úplně bezpečným systémem, ale přece. Ptačí zobáky se poprvé objevily u francouzského krále Ludvíka XIII.
V dnešní nelehké době, kdy se virus COVID – 19, čím dál více rozšiřuje, bychom se mohli poohlédnout do dob minulých a připomenout si, jak se naši předkové chránili před morem. Dalo by se říct, že se dnešní doba zase tak moc neliší. Domy, města nebo pouze jedinci, u kterých byla prokázána nákaza, byli hned izolování.
Ochranné pomůcky napříč historií
Ptačí zobáky, vznikli v podstatě za účelem toho, aby co nejvíce ochránili lékaře a jejich pomocníky, kteří s nimi pracovali. První zmínka pochází z roku 1619 a jejím návrhářem byl osobní lékař Ludvíka XIII. Oblek musel zahrnovat, veškeré pokrytí těla, tak aby nákaza nemohla nakazit lékaře a jejich asistenty. Ochranný oděv pro „Morové doktory“ můžete vidět i nyní na karnevalu v Benátkách (jistě i vy si vybavíte masku na obličej, s dlouhým zobákem a kapucí přes hlavu), v lékařství se však už nepoužívá a to možná také proto, že nebyl tak účinný, jak si dřívější lidé mysleli.
Hlavně se chránit před ptáky!
Charakteristickým rysem tohoto oděvu je dlouhý ptačí zobák, který chránil lékaře před ptáky. Ano čtete dobře, před ptáky, protože dřívější mínění znělo, že právě ptáci přenáší morovou nákazu. Ve skutečnosti se do zobáku dávali bylinky či jejich květy, které měli silný vonný účinek, aby přebily zápach mrtvých těl. Ptačí oblek dále zahrnoval ochranné brýle, klobouk z povoskované kůže, rukavice a samozřejmě dlouhý černý plášť, který byl naimpregnovaný vonnými látkami. V neposlední řadě této výbavy byla hůl, která napomáhala lékaři, aby s dotyčnou osobou nepřišel do kontaktu.

Doba však v tomto případě nebyla přívětivá, protože i když se lidé léčili doma, za přítomnosti lékařů a jejich pomocníků, smrt znamenala pro rodinu jedinou věc a to, že už svého příbuzného určitě neuvidí a to ani v rakvi. Rodinný příslušníci totiž nemohli, být přítomní na pohřbu a to z důvodu dalšího šíření nákazy.
Ať už tehdejší doba byla jakákoliv, jedno se musí nechat, lékaři se snažili, jak mohli a obleky i v dnešní době nahání hrůzu a chladný pocit na srdci i po těle.
- Znáte všechny výhody svařování optických vláken?Optická vlákna přenáší signály prostřednictvím světla. Svařování optických vláken je nejlepší metodou, bez jakéhokoliv narušení sítě.
- Recept na jednoduchý dýňový perníkMáme výborný, ale jednoduchý dýňový perník pouze z 9 ingrediencí. K upečení nepotřebujete žádné speciální ingredience. Vše najdete doma.
- Malé prostory, velké možnosti: Nápady na úsporné využití prostoru v kuchyni (externí)Hledáte způsob, jak využít každý centimetr kuchyně a maximalizovat úložný prostor? Máme tipy, které vytvoří zorganizovaný a funkční prostor.
- Dovolená v České republice vs. dovolená zahraničí – co vyjde levněji?Mám pro vás srovnání pobytových dovolených u nás, v České republice a u moře. Víte, která dovolená vyjde levněji? Poradíme vám!