Ptačí zobáky, jako ochranný oděv ve středověku proti moru

Před morem se lidé bránili už ve středověku, sice ne úplně bezpečným systémem, ale přece. Ptačí zobáky se poprvé objevily u francouzského krále Ludvíka XIII.

V dnešní nelehké době, kdy se virus COVID – 19, čím dál více rozšiřuje, bychom se mohli poohlédnout do dob minulých a připomenout si, jak se naši předkové chránili před morem. Dalo by se říct, že se dnešní doba zase tak moc neliší. Domy, města nebo pouze jedinci, u kterých byla prokázána nákaza, byli hned izolování.

Ochranné pomůcky napříč historií

Ptačí zobáky, vznikli v podstatě za účelem toho, aby co nejvíce ochránili lékaře a jejich pomocníky, kteří s nimi pracovali. První zmínka pochází z roku 1619 a jejím návrhářem byl osobní lékař Ludvíka XIII. Oblek musel zahrnovat, veškeré pokrytí těla, tak aby nákaza nemohla nakazit lékaře a jejich asistenty. Ochranný oděv pro „Morové doktory“ můžete vidět i nyní na karnevalu v Benátkách (jistě i vy si vybavíte masku na obličej, s dlouhým zobákem a kapucí přes hlavu), v lékařství se však už nepoužívá a to možná také proto, že nebyl tak účinný, jak si dřívější lidé mysleli.

Hlavně se chránit před ptáky!

Charakteristickým rysem tohoto oděvu je dlouhý ptačí zobák, který chránil lékaře před ptáky. Ano čtete dobře, před ptáky, protože dřívější mínění znělo, že právě ptáci přenáší morovou nákazu. Ve skutečnosti se do zobáku dávali bylinky či jejich květy, které měli silný vonný účinek, aby přebily zápach mrtvých těl. Ptačí oblek dále zahrnoval ochranné brýle, klobouk z povoskované kůže, rukavice a samozřejmě dlouhý černý plášť, který byl naimpregnovaný vonnými látkami. V neposlední řadě této výbavy byla hůl, která napomáhala lékaři, aby s dotyčnou osobou nepřišel do kontaktu.

ptačí zobáky

Doba však v tomto případě nebyla přívětivá, protože i když se lidé léčili doma, za přítomnosti lékařů a jejich pomocníků, smrt znamenala pro rodinu jedinou věc a to, že už svého příbuzného určitě neuvidí a to ani v rakvi. Rodinný příslušníci totiž nemohli, být přítomní na pohřbu a to z důvodu dalšího šíření nákazy.

Ať už tehdejší doba byla jakákoliv, jedno se musí nechat, lékaři se snažili, jak mohli a obleky i v dnešní době nahání hrůzu a chladný pocit na srdci i po těle.

  • TOKIT Omni Cook vs. Thermomix: Souboj chytrých hrnců nové generace
    V kuchyních po celém světě se stále častěji objevují chytré spotřebiče, které slibují revoluci v domácím vaření. Jedním z nejvýraznějších představitelů tohoto trendu je bezesporu Thermomix – zařízení, které si získalo miliony fanoušků díky své multifunkčnosti, robustnímu provedení a silné komunitě uživatelů. V posledních letech se však na scéně objevil nový konkurent: TOKIT Omni Cook. Tento čínský výrobek nabízí podobné funkce, avšak za podstatně nižší cenu. Jak si tedy vedou tito dva kuchyňští pomocníci v přímém srovnání?
  • TOKIT Omni Cook – chytrá alternativa k Thermomix
    Na trhu kuchyňských spotřebičů se v posledních letech objevují stále dokonalejší přístroje, které slibují usnadnění domácího vaření. V tomto směru dominuje zejména kategorie takzvaných chytrých multifunkčních robotů – zařízení, která zvládnou míchat, sekat, vážit, vařit i dusit. Mezi nimi si už roky drží výsadní postavení Thermomix, avšak nyní přichází nová alternativa – Omni Cook značky TOKIT, která se snaží zaujmout moderním designem, otevřeným softwarem a příznivější cenovkou.
  • Asistovaná reprodukce, jaké jsou možnosti a výzvy při cestě za rodičovstvím
    Asistovaná reprodukce je oblast medicíny, která pomáhá párům, které mají problémy s početím dítěte.
  • Žárovky a moderní osvětlení: Jak vybrat správné světlo do vašeho domova
    Dobře zvolené osvětlení dokáže s vaším interiérem zázraky. Nejde jen
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *