Koronavirus sužuje Česko. Jak ho poznat a jak se mu bránit?

Nový typ koronaviru se stal během krátké chvíle strašákem ve skříni nejedné země a nejednoho člověka. Nikdo by nevěřil, jak rychle dokáže onemocnění, jež bylo pojmenováno COVID-19, změnit svět. Zatímco někteří lidé se přesunuli do domácí karantény, jiní stále navštěvují svá zaměstnání. Především ti se ptají, jak se mu mají bránit a případně jak ho mají poznat, kdyby se u nich vyskytl.

Typickými příznaky jsou:

 • Horečka
 • Suchý kašel
 • Dýchavičnost

K vůbec nejtypičtějším příznakům obávané nemoci patří horečka. Z toho důvodu je lidem přecházejícím přes hranice či těm, kdo vstupují do nemocničních areálů, přikládán teploměr. Podle statistik se právě horečka vyskytla u zhruba devadesáti procent pacientů. Kromě ní nastoupil také suchý kašel, kterým trpělo sedmdesát procent doposud známých případů. Společně s ním přišla dýchavičnost.

Samozřejmě tu nemluvíme o jediných příznacích, ale jen o těch typických. Mohou být doprovázeny bolestí svalů, únavou, bohužel i zažívacími problémy, k nimž patří zvracení nebo průjem. Dostavit se může bolest v krku nebo také migréna.

Je to chřipka nebo koronavirus?

Jelikož jsou typické příznaky nového typu koronaviru velmi podobné klasické chřipce a jelikož stále ještě setrvává chřipková sezona, nabízí se otázka, jestli jednotlivé příznaky přece jenom nepoukazují na chřipku. Chřipka je stejně závažným onemocněním, na které během roku zemře několik stovek lidí. Na rozdíl od nemoci zvané COVID-19 však existuje lék, jenž dostane člověka znovu na nohy po týdnech proležených v posteli.

Podle lékařů se nový typ koronaviru a klasická česká chřipka liší především svým nástupem, respektive intenzitou svého nástupu. Chřipka na rozdíl od koronaviru přichází z ničeho nic, nastupuje okamžitě, je velice intenzivní. COVID-19 na druhou stranu přichází postupně, nemusí se dokonce u některých jedinců projevit nijak.

Kromě toho je chřipka doprovázena trochu jinými příznaky. Samozřejmě horečka, zimnice nebo suchý kašel jsou příznaky zcela totožné s těmi, které se vyskytují při koronaviru, ale v případě chřipky přijde také rýma, respektive ucpaný nos a časté smrkání.

Jak se bránit proti koronaviru

Jelikož onemocnění zvané COVID-19 sužuje aktuálně celý svět, nabízí se otázka, jak se chorobě bránit. Jak již bylo zmíněno, jedná se o velkého strašáka ve skříni, a to především proto, že na nemoc neexistuje lék. Pokud však člověk bude dodržovat základní pravidla, je zde velká pravděpodobnost, že se nenakazí, případně že se zpomalí šíření nemoci obecně.

Pravidla, jak se bránit koronaviru

 • Pořídit si domů klimatizaci s třívrstvým filtrem, která pročistí vzduch a přispěje k lepšímu prostředí bez prachu, pylu a mikročástic, které běžně způsobují alergie nebo jsou zárodky respiračních onemocnění.
 • Omezit návštěvy je základem. Člověk by se neměl stýkat s nikým, kdo s ním nesdílí společnou domácnost.
 • Posilte svůj imunitní systém. To lze doplněním vitaminu C nebo již zmiňovaným pořízením klimatizace, která vyčistí prostředí a povede ke zlepšení imunity.
 • Při kýchání nebo kašlání si vždycky zakrývejte ústa paží nebo kapesníkem, aby se předešlo roznášení bacilů, jako je tomu v případě kýchání do dlaní.
 • Odborníci také apelují na to, aby člověk dostatečně tepelně připravoval maso i vajíčka.
 • Noste roušky! Řiďte se tedy heslem – tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe.
 • Dodržovat hygienu je nadmíru důležité. Umývejte si ruce vždy, když přijdete domů, případně když vystoupíte z městské hromadné dopravy. Pokud není mýdlo s umyvadlem k dispozici, mějte po ruce vždy dezinfekční antibakteriální gel.
 • Pakliže s někým přece jen přijdete do styku, nepodávejte mu ruce. Raději jen kývněte na pozdrav a vyvarujte se bližšímu osobnímu kontaktu.
 • Plaťte bezhotovostně čili platební kartou a nikoli hotově. Na bankovkách či penězích obecně se drží nejvíce bacilů, které na nich zůstávají dlouhé měsíce.
 • Spěte dostatečně. Během spánku dochází k posílení imunitního systému, také dochází k vytváření obranyschopných látek, které nyní potřebujete víc než kdy dřív.
 • Vyhýbejte se očividně nemocným nebo nachlazeným.
klimatizace
 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *