Jak poznat, že vaše dítě bere drogy?

Poznat, že vaše dítě bere drogy, je v naprosté většině případů velmi složité, neboť projevy nejsou vždy stejné. Příznaky užívání drog se liší jak dle věku a pohlaví dítěte, tak dle užívaných návykových látek. Nicméně je zde několik příznaků, které vám mohou napovědět. Pojďme se tedy společně na ně podívat.

Mezi typické projevy užívání drog u dětí patří:

 • Zhoršený prospěch ve škole
 • Záškoláctví
 • Změna hudebního vkusu
 • Změna vzhledu
 • Zhoršené chování
 • Kamarádi užívající drogy

Zhoršený prospěch ve škole

Pokud vaše dítě vždy bylo šikovným, nebo průměrným studentem, ale najednou je všechno jinak, měli byste zbystřit. Ano, je sice možné, že má pouze horší období, nebo mu probíraná látka zrovna nesedla, avšak pokud to trvá delší dobu, měli byste to řešit. Samotný zhoršený studijní průměr však nemusí nutně znamenat braní návykových látek, ale například i psychické problémy.

Záškoláctví

Ať už vaše dítě chodí na základní, střední, nebo vysokou školu, chodit pravidelně za školu není nikdy dobré znamení. Když dítě nechodí do školy, je to velký problém. Zjistěte, proč se tak děje a kde a s kým tráví čas. Často se totiž studenti věnují místo školy alkoholu, cigaretám, či marihuaně.

Hudba

Změna hudebního vkusu je v průběhu dospívání přirozená. Nicméně některé hudební styly mohou napovídat tomu, že vaše dítko rádo bere třeba například taneční drogy, nebo marihuanu. Mezi hudební styly, na které byste si měli dát pozor, jsou rap, drum and bass, rege nebo třeba techno.

Změna vzhledu

Ano, i změna vizáže je v průběhu dospívání normální. Nicméně některé změny v oblékání, či úpravě střihů vlasů, vám mohou napovědět, že něco není v pořádku. Mezi rizikové patří například rasta barvy. Pokud si dítě oblíbí kombinaci barev žluté, zelené a červené, měli byste se mít na pozoru. Jde o oblíbené barvy uživatelů marihuany (po vzoru Boba Marleyho). Obdobně vám mohou napovědět piercingy, tunely v uchu, dredy či divoké barvy vlasů (červená, modrá…).

Kamarádi užívající drogy

Pokud víte, že blízcí kamarádi vašeho dítěte jsou uživatelem drog, měli byste okamžitě jednat. Jsou to totiž většinou kamarádi, kteří mají na teenagery velký vliv. Pokud se váš potomek chytne špatné party, určitě byste měli okamžitě jednat.

dítě bere drogy

Jaké jsou příznaky užití drog?

Pokud člověk požije drogy, můžete pozorovat různé příznaky. Ty se však liší především dle užité drogy.

 • Alkohol – Požití alkoholu pozná snad každý z nás. Z uživatele je cítit typický pach alkoholu, motá se, či mluví zmateně.
 • Cigarety – Kouření cigaret kromě klasického zápachu nemá žádné speciální projevy.
 • Marihuana – Užití marihuany můžete poznat především dle začervenalých, či oteklých očí. Dalším příznakem mohou být záchvaty smíchu, či hladu. Některé druhy marihuany mohou však způsobovat i útlum – takzvané záseky. Uživatel má zpomalené reflexy a je často nečinný.
 • Pervitin – Má mnoho podob a je možné ho konzumovat jak nitrožilně, tak pomocí tablety, či prášku. Člověka, který požil pervitin, poznáte především podle rozšířených zornic a rychlých (až trhaných) pohybů. Též se u uživatelů objevuje zmatenost, paranoia a další psychické problémy.
 • Extáze – Extáze je též známá, jako nejoblíbenější taneční droga. Stejně jako pervitin ji poznáte podle rozšířených zornic. Uživatelé jsou hyperaktivní a mají neustálou tendenci se pohybovat.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jak poznat, že vaše dítě bere drogy?

Komentáře nejsou povoleny.