Jak správně a bezpečně pokácet strom?

Máte ve vašem okolí strom, který je už buď přerostlý a nevzhledný, nebo dokonce zdraví ohrožující? Pokud ano, jste tu na správném místě. Poradíme vám, jak pokácet strom, abyste se vyhnuli zraněním, či poškozením majetku.

Bezpečnostní pomůcky

Předtím, než se pustíte do samotného kácení, měli byste si obstarat bezpečnostní výbavu a pomůcky, mezi které patří zejméa:

 • dostatečně výkonná a kvalitní pila
 • klíny
 • helma
 • rukavice
 • reflexní vesta
 • jistící lana a popruhy

Zákonné povinnosti při kácení stromů

Než se pustíte do práce, mějte na paměti, že kácení stromů má své zákonné povinnosti, kterými se musíte řídit. Doma bez povolení můžete kácet stromy pouze do 130 cm výšky, které mají obvod kmene menší než 80 cm. Na ostatní dřeviny potřebujete povolení. Pokud se v zákonech nevyznáte, nechejte kácení stromů raději na odbornících.

Postup při kácení stromů

Pokud máte už jasno v bezpečnosti a zákonných povinnostech, můžete se pustit do kácení samotného. Pojďme se tedy podívat jak na to.

V první řadě si dobře změřte, jak je strom vysoký a rozmyslete si, kam by měl padnout, aby nic nepoškodil. Následně odřízněte všechny větve, které by při pádu mohly někoho poranit. Jakmile budete mít strom odvětvený, můžete se pustit do řezání kmene. Strom kácejte ideálně dle jeho náklonu. Udělejte do kmene zářez ve tvaru V asi do poloviny průměru kmene. Tento řez proveďte ze strany, kam má strom padat. Následně vyrazte vyříznutý klín. Poté strom podřízneme z druhé strany rovně, tedy rovným řezem kolmým ke kmeni. Pokud strom nezačne padat sám, zatlačte do něj ve směru pádu.

kácení stromů

Jak již bylo zmíněno, myslete hlavně na bezpečnost. Nikdy nekácejte strom sami (kdyby se náhodou něco zvrtlo, musí být někdo poblíž, aby vám pomohl) a před samotným kácením se ujistěte, že nikdo není v pádové oblasti stromu. No, a pokud si nejste svými dovednostmi jistí, do kácení se raději sami nepouštějte.

 • Kdy zavolat elektro pohotovost?
  Ne nadarmo se říká, že s vodou a elektřinou by se nemělo zahrávat a u elektřiny, to platí dvojnásob. Víte, kdy je potřeba zavolat profesionály a kdy nikoliv?
 • Co jsou kalibry a jaké mají využití?
  Víte, co jsou to kalibrační zařízení, jaké mají základní druhy, jaký je jejich výrobní materiál a jak se s nimi zachází? Rádi vám poradíme.
 • Výhody výkupu starých aut
  Už dlouho máte na svém pozemku zaparkovaný starý vůz a chcete se ho nyní zbavit? Pokud ano, tak zvolte výkup aut za hotové, rozhodně se vyplatí.
 • Dárek k narození miminka, víte jaký vybrat?
  Co dát mamince k narození dítěte? Poradíme vám nejlepší dárek! Jsou to šperky, pamětní mince, nebo něco jiného?

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *