Jak správně usušit houby?

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, jak správně usušit houby. Pokud si nejste sušením jistí, tak se řiďte tímto článkem, kde je všechno přesně popsané.

Základem je samotný sběr hub

Česká republika patří mezi velké sběrače hub a řadíme se mezi ty největší. Jakmile se u nás začnou pařit lesy, jsou houbaři ihned připravení vyjít do lesa. Není však ani divu, z hub se dají udělat velice chutné pokrmy a houby zde rostou ve velkém. Jestliže nasbíráte velké množství hub, tak neváhejte a přečtěte si, jak správně usušit houby. Ty poté můžete využívat během celého roku a neztratí svoji chuť ani vůni.

Z lesa odnášejte pouze zdravé houby, které jsou pečlivě očištěné. Nejen, že si ušetříte práci doma, ale také se Vám nezašpiní ostatní houby v košíku. Ideální volbou pro očištění hub je houbařský nožík, který má dobře zahnutý tvar. Díky němu je čištění mnohem snadnější.

Jaké houby jsou ideální sušení?

Jak správně usušit houby, je jedna věc. Ovšem hlavní je sušit ty správné houby. Zpravidla se udává, že nejlepší houby na sušení jsou hřiby borové, dobové, smrkové, bronzové, či kozáky. Pokud usušíte tyto houby, tak budete mít zaručený úspěch.

Jak správně usušit houby

Jak správně usušit houby – příprava

Jakmile budete mít pečlivě houby očištěné, tak si připravte prkénko a ostrý nůž. Vždy, se přesvědčte, že jsou houby zdravé a že nejsou napadené hmyzem. Pokud najdete houbu napadenou, tak odkrojte špatnou část a zbytek můžete zpracovat.

O tom, jak správně usušit houby se šíří hodně informací. Pokud však nechcete nic pokazit, stačí se řídit těmito jednoduchými radami. Houby si nakrájejte na plátky a to od 3 do 5 mm. Krájení provádějte podélně, a to od hlavy po nožku. Pokud nakrájíte plátky silnější, prodloužíte dobu sušení a je možnost vzniku plísně.

Samotné sušení hub

Při samotném sušení je potřeba mít síť, kam houby umístíte, nebo můžete využít niť. Musíte však brát v potaz, že sušení hub pomocí nitě, je časově náročnější. Je také potřeba dodržovat rozestup mezi houbami, aby se navzájem nedotýkaly. Výhodou je však fakt, že houby nemusíte otáčet.

Pozor, sušení hub na plechu a novinách se už moc nedoporučuje. Nejen, že je musíte neustále otáčet, ale také hrozí přilepení novin na houby, či zplesnivění.

Jestliže nevíte, jakou síť máme na mysli, tak zadejte do Googlu síť na sušení hub. Tyto sítě jsou ideální jak na sušení hub, tak na sušení bylinek. Mají několik pater a dají se pověsit, jak v interiéru, tak exteriéru. Velkou výhodou je také fakt, že Vám při sušení žádné houby neodletí.

Jak správně usušit houby

Jak správně usušit houby – uskladnění

Správně usušené houby poznáte tak, že jsou křehké a lámou se. Takto usušené houby můžete dát do uzavíratelné sklenice (zavařovačky). Poté je stačí umístit na tmavé a suché místo, aby se houby neznehodnotili. Využít je poté můžete k nejrůznějším pokrmům, kterým dodají houby patřičnou chuť a specifickou vůni.

  • Co je to strom života a proč by jeden neměl chybět na zdi ve vaší domácnosti?
    Strom života je symbol, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Tento symbol představuje růst, sílu, propojení a kontinuitu života.
  • Co je informační fond a jaké je jeho dělení?
    Informační fond je soubor informací, který je systematicky shromažďován, uchováván a spravován, aby byl dostupný pro uživatele, kteří hledají specifické informace. Tento koncept je klíčový v knihovnách, archívech, databázích a dalších informačních institucích. Informační fondy jsou často rozděleny na základě typu informací, které obsahují, a způsobu jejich organizace.
  • Proč si na zahraniční dovolenou nezapomenout sjednat cestovní pojištění?
    Blíží se vaše vysněná dovolená a vy už se nemůžete dočkat? Aby vám nic nepokazilo zážitek, je dobré být připraven na všechny eventuality. I na dovolené se totiž mohou stát nemoci a úrazy. V takových případech je dobré mít kvalitní cestovní pojištění.
  • Radioaktivní odpad: výzva pro budoucnost
    Radioaktivní odpad je vedlejším produktem jaderných procesů, které zahrnují energetiku, lékařství a průmysl. Tento odpad může obsahovat různé radioaktivní materiály, které vyzařují ionizující záření, což může být nebezpečné pro živé organismy a životní prostředí. Správné nakládání s radioaktivním odpadem je proto zásadní otázkou nejen pro současné generace, ale i pro ty budoucí.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *