Jak správně usušit houby?

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, jak správně usušit houby. Pokud si nejste sušením jistí, tak se řiďte tímto článkem, kde je všechno přesně popsané.

Základem je samotný sběr hub

Česká republika patří mezi velké sběrače hub a řadíme se mezi ty největší. Jakmile se u nás začnou pařit lesy, jsou houbaři ihned připravení vyjít do lesa. Není však ani divu, z hub se dají udělat velice chutné pokrmy a houby zde rostou ve velkém. Jestliže nasbíráte velké množství hub, tak neváhejte a přečtěte si, jak správně usušit houby. Ty poté můžete využívat během celého roku a neztratí svoji chuť ani vůni.

Z lesa odnášejte pouze zdravé houby, které jsou pečlivě očištěné. Nejen, že si ušetříte práci doma, ale také se Vám nezašpiní ostatní houby v košíku. Ideální volbou pro očištění hub je houbařský nožík, který má dobře zahnutý tvar. Díky němu je čištění mnohem snadnější.

Jaké houby jsou ideální sušení?

Jak správně usušit houby, je jedna věc. Ovšem hlavní je sušit ty správné houby. Zpravidla se udává, že nejlepší houby na sušení jsou hřiby borové, dobové, smrkové, bronzové, či kozáky. Pokud usušíte tyto houby, tak budete mít zaručený úspěch.

Jak správně usušit houby

Jak správně usušit houby – příprava

Jakmile budete mít pečlivě houby očištěné, tak si připravte prkénko a ostrý nůž. Vždy, se přesvědčte, že jsou houby zdravé a že nejsou napadené hmyzem. Pokud najdete houbu napadenou, tak odkrojte špatnou část a zbytek můžete zpracovat.

O tom, jak správně usušit houby se šíří hodně informací. Pokud však nechcete nic pokazit, stačí se řídit těmito jednoduchými radami. Houby si nakrájejte na plátky a to od 3 do 5 mm. Krájení provádějte podélně, a to od hlavy po nožku. Pokud nakrájíte plátky silnější, prodloužíte dobu sušení a je možnost vzniku plísně.

Samotné sušení hub

Při samotném sušení je potřeba mít síť, kam houby umístíte, nebo můžete využít niť. Musíte však brát v potaz, že sušení hub pomocí nitě, je časově náročnější. Je také potřeba dodržovat rozestup mezi houbami, aby se navzájem nedotýkaly. Výhodou je však fakt, že houby nemusíte otáčet.

Pozor, sušení hub na plechu a novinách se už moc nedoporučuje. Nejen, že je musíte neustále otáčet, ale také hrozí přilepení novin na houby, či zplesnivění.

Jestliže nevíte, jakou síť máme na mysli, tak zadejte do Googlu síť na sušení hub. Tyto sítě jsou ideální jak na sušení hub, tak na sušení bylinek. Mají několik pater a dají se pověsit, jak v interiéru, tak exteriéru. Velkou výhodou je také fakt, že Vám při sušení žádné houby neodletí.

Jak správně usušit houby

Jak správně usušit houby – uskladnění

Správně usušené houby poznáte tak, že jsou křehké a lámou se. Takto usušené houby můžete dát do uzavíratelné sklenice (zavařovačky). Poté je stačí umístit na tmavé a suché místo, aby se houby neznehodnotili. Využít je poté můžete k nejrůznějším pokrmům, kterým dodají houby patřičnou chuť a specifickou vůni.

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *