Kosmatice – pochoutka našich babiček, kterou lze ochutnat pouze v květnu

Někdo jí miluje, někdo nesnáší, pochoutka našich babiček z dob minulých, se vrací zase do módy. Znáte specialitu, kterou lze ochutnat pouze v květnu? Představujeme kosmatice!

Každý z nás má určitě nějaký recept nebo pochoutku od své babičky, na kterou nedá nikdy dopustit. Dnes se o jedné takové budeme bavit. Někteří jí milují, někteří naopak nesnáší. Budete se divit, ale hlavní ingredience se možná nachází i na vaší zahrádce, nebo na mezi za domem – a zdarma! Ingredience, o které se bavíme, je zázračný černý bez. Ovšem my nebudeme potřebovat jeho plody v podobě černých kuliček, ale pouze jejich květy, které seženeme pouze v květnu. (na některých místech i v červnu)

Květy černého bezu, se dříve servírovali bezpochyby v každé domácnosti. Pochoutka našich babiček se tak dochovala i do dnes a může být k vidění na jídelníčku i nyní. Proto neváhejte a nepromeškejte květnové období, kdy začíná černý bez kvést. Vyrazte do přírody a natrhejte si pár květů této rostliny a překvapte svojí rodinu nevšedním obědem.

Bezové květy se trhají i se stopkou, ty následovně opláchneme vodou a usušíme. Tím je zbavíme hmyzu i ostatních nečistot na květu.

Na smažený černý bez, neboli kosmatice, budete potřebovat:

 • ¼ litrů mléka
 • Špetka soli
 • Dvě vejce
 • Mouku na vytvoření správné konzistence pro těstíčko
 • Olej na smažení
kosmatice - Pochoutka našich babiček

Postup práce

Mléko, sůl, vejce a mouku vložte do jedné misky. Ingredience poctivě promíchejte a vytvořte středně husté těstíčko.

Po přípravě těstíčka můžete postupovat jak při smažení. Ponoříme květ do těstíčka, který díky stopce nádherně obalíme a přeneseme na rozpálenou pánev. Po chvilce smažení odstřihneme vyčnívající stopky a otočíme, abychom měli osmažené obě strany.

Po vytažení osmaženého květu přeneseme na savý papír, který zbaví kosmatici přebytečného tuku. Lidová pochoutka se nejčastěji podává s vařeným bramborem, nebo bramborovou kaší. Není od věci udělat k této pochoutce našich babiček česnekový dresink, který zpříjemní celkovou chuť. Nejlépe je jíst kosmatice hned po vytažení, když jsou křupavé.

Neváhejte a zkuste obměnit svůj jídelníček, třeba Vám tato pochoutka našich babiček zachutná natolik, že se budete každý rok těšit na květnové období, až zase uvidíte tuto dobrotu na talíři. Navíc se jedná o velmi levný a dobrý recept, kterým zasytíte celou rodinu!

Léčivé účinky černého bezu

 • pomáhá při neurologických potížích – migrény, boleti páteře…
 • příznivý účinek na pružnost cév
 • čistí krev a z organismu odplavuje nečistoty – antioxidant
 • pomáhá léčit hemeroidy a křečové žíly
 • podpora vyloučení přebytečné vody z organismu
 • podpora správné činnosti ledvin, srdce a jater
 • pomáhá při léčbě rakoviny
 • posiluje imunitní systém
 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Kosmatice – pochoutka našich babiček, kterou lze ochutnat pouze v květnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *