Proč je stále větší sucho a naše toky neustále vysychají?

Sucho a vyprahlá krajina kolem nás, už je skoro pravidlem každého roku. Proč se počasí tak změnilo, proč vody neustále ubývá a toky vysychají?

Každý z nás, si určitě všiml toho, že každý rok se opakují neúnosné vedra, sucho a po dešti ani památka. To má katastrofický dopad na toky řek a stavy přehrad, které jsou na území České republiky i v zahraničí.

Největší sucho zasáhlo povodí Moravy a Dyje

Morava – stav povodí je v řekách Morava a Dyje kritický a to hlavně díky minimálním srážkám na tomto území. Tání sněhu letos pokleslo oproti dlouhodobému průměru na jednu desetinu, což je oproti ostatním rokům závratně málo. Na některých místech tak protéká pouze 10 procent běžného množství vody. Pro představu, v žádném vodním toku v povodí Moravy, neuvidíte více vody než 60 % dlouhodobého průměru.

Dyje – stav povodí je na tom podobně. Hladina se v dubnu pohybovala mezi 10 – 50 % průměrného stavu, kdy přítok z Dyje do Vranova, byl na pouhých 23 %. Vranovská nádrž, je však naplněná z 80 % a to díky velkým srážkám v únoru a opatřením, které se provedli už na konci minulého roku (komunikace s vodaři, optimalizace vodních řádů, apod.).

I když jsou objemy zásobních prostorů u nádrží a přehrad na 80 – 100 %, musí se stále upouštět, aby se udrželi toky alespoň na minimu. Pokud však nebude docházet k častějším srážkám, vody bude neustále ubývat.

Soutok tří řek v Ivančicích už není tak úplně pravda

Velkou raritou je město Ivančice, které leží na soutoku tří řek a to Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Mnoho z Vás si toto město vybaví ve spojení s osobností jménem Vladimír Menšík, který se zde narodil. Ovšem v posledních letech by se dalo mluvit o tom, že Ivančice leží spíše na soutoku dvou řek. Dva roky po sobě už totiž došlo k vyschnutí řeky Rokytné a je tak velice pravděpodobné, že i letos se bude situace opakovat. Díky minimálním srážkám a suchu, které na Jižní Moravě panují, se jen těžko tento rok něco změní.

Jediné plus, které lze na této nemilé situaci vyzdvihnout, je lákadlo pro turisty. Ti si totiž libují v procházkách ve vyschlém korytě řeky a nádherné okolní přírodě, kterou zde můžete zahlédnout.

sucho vyschlá řeka

Sucho jde ruku v ruce se zdražováním potravin

Pokud se na celou věc podívám ještě z trochu širšího kontextu, objevíme i další problémy. Nejen že díky suchu vyschnou řeky a pomřou ryby, ale nebude ani úroda. Pole nemají dostatek vláhy a rostliny nesrostou. Letos celou problematiku ještě umocnil koronavirus a problém s dovážením potravin z jiných zemí. Musíme se tak chtě nechtě připravit na to, že v obchodech můžeme najít 1 Kg květáku za 90 Kč.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

3 komentáře: „Proč je stále větší sucho a naše toky neustále vysychají?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *