Zdražování bude letos mnohem horší než předešlé roky! Na vině je i řepka
Jak už to tak bývá, každý rok přináší něco jiného a ani tenhle není výjimkou. Bohužel radostných zpráv je stále méně a ani my Vás nepotěšíme, zdražování se nevyhneme.
Spousta z nás má určitě radost, že v následujících dnech dojde k pomalému rozvolňování pravidel. Ty se sice uvolní, ale virus tu po sobě i tak zanechal spoušť. Jedna z věcí, které lidé už i v těchto dnech pociťují je citelné zdražování ovoce a zeleniny.
Tyto suroviny jsou nedílnou součástí ve všech kuchyních a určitě je najdete v každé domácnosti. Pokud, však nepatříte k těm, co si mohou na zahrádce vypěstovat svojí zeleninu a ovoce, měli byste určitě zbystřit.
Zdražování postihne téměř celou Evropu
Zdražování zasáhlo snad skoro celou Evropu. V obchodech dochází tuzemská zelenina i ovoce a řetězce tak musí nakupovat v zahraniční. Jenomže díky pandemii COVID – 19, se zdražování týká i zahraničního trhu – a ceny rostou enormní rychlostí. Tento růst cen je ovlivněn celkovým růstem cen na Evropském trhu a podle Petra Hanka, to má hned několik důvodů. Jeden z hlavních důvodů zdražování je malá úroda z minulého roku. Ten druhý faktor, byl letos ovlivněn díky viru, kdy lidé byly doma a vařili mnohonásobně více, což zapříčinilo větší odbyt potravin.
Nárůst cen jste mohli pozorovat už koncem dubna, kdy některé ovoce i zelenina zdražily o 10 až 30 procent. Ceny budou nadále růst, pokud nebude čerstvá zelenina z tuzemska. Zdražování tak potrvá snad už jen pár týdnů. Bohužel České zásoby zeleniny jsou malé a většinou vydrží jen do konce ledna až února a pak jsme závislí na dovozu. Potravinářská soběstačnost Česka je tak velice nízká. Přitom by mělo být hlavní prioritou národní zemědělské politiky, zajistit právě tuto soběstačnost.
Z řepky se nenajíme
Je potřeba si uvědomit, že pokud budeme pěstovat plodiny v zahraničí a dojde k zastavení vývozu díky pandemii, nikdo z nás potraviny na pultech neuvidí. Proto je důležité, pěstovat na Českých polích více ovoce a zeleniny, než tak oblíbené řepky! Té se ať už chceme nebo ne, určitě nenajíme!
Zde si pro představu můžete udělat obrázek, kolik řepky se pěstovalo v České republice v roce 2019 a v ostatních státech EU:

Sucho celý problém umocňuje
Celý problém s úrodou na našem území umocňuje i nelítostné sucho. Hladiny našich řek jsou téměř na nule. Mnohé toky již nyní již na začátku vysychají. Především na Moravě neprší a plodiny nemají z čeho růst. Pokud rostliny nespálí mráz, často uschnou suchem. Stojíme tak před kombinací mnoha problémů, které je nutné v co nejbližší době vyřešit – tedy aspoň pokud se nechceme vzdát našich tradičních plodin a nechceme být závislí na okolních státech.
Nezbývá, než doufat v lepší roky a snad i v lepší soběstačnost České republiky. Snad národní zemědělská politika začne používat zdraví rozum a místo žlutých smradlavých polí se bude všude zase zelenat obilí a další prospěšné suroviny jako dříve.
- Znáte všechny výhody svařování optických vláken?Optická vlákna přenáší signály prostřednictvím světla. Svařování optických vláken je nejlepší metodou, bez jakéhokoliv narušení sítě.
- Recept na jednoduchý dýňový perníkMáme výborný, ale jednoduchý dýňový perník pouze z 9 ingrediencí. K upečení nepotřebujete žádné speciální ingredience. Vše najdete doma.
- Malé prostory, velké možnosti: Nápady na úsporné využití prostoru v kuchyni (externí)Hledáte způsob, jak využít každý centimetr kuchyně a maximalizovat úložný prostor? Máme tipy, které vytvoří zorganizovaný a funkční prostor.
- Dovolená v České republice vs. dovolená zahraničí – co vyjde levněji?Mám pro vás srovnání pobytových dovolených u nás, v České republice a u moře. Víte, která dovolená vyjde levněji? Poradíme vám!
Pingback:Proč je stále větší sucho a naše toky neustále vysychají? - Kartmen
Pingback:Napouštění bazénů v době zákazu, Vás může přijít draze! | Kartmen
Pingback:Zelenina a to co o ní možná nevíte - Fabala
Pingback:Prší, ale vyhráno stále nemáme! Stav podzemních vod je v ČR stále kritický! | Kartmen