Zdražování bude letos mnohem horší než předešlé roky! Na vině je i řepka

Jak už to tak bývá, každý rok přináší něco jiného a ani tenhle není výjimkou. Bohužel radostných zpráv je stále méně a ani my Vás nepotěšíme, zdražování se nevyhneme.

Spousta z nás má určitě radost, že v následujících dnech dojde k pomalému rozvolňování pravidel. Ty se sice uvolní, ale virus tu po sobě i tak zanechal spoušť. Jedna z věcí, které lidé už i v těchto dnech pociťují je citelné zdražování ovoce a zeleniny.

Tyto suroviny jsou nedílnou součástí ve všech kuchyních a určitě je najdete v každé domácnosti. Pokud, však nepatříte k těm, co si mohou na zahrádce vypěstovat svojí zeleninu a ovoce, měli byste určitě zbystřit.

Zdražování postihne téměř celou Evropu

Zdražování zasáhlo snad skoro celou Evropu. V obchodech dochází tuzemská zelenina i ovoce a řetězce tak musí nakupovat v zahraniční. Jenomže díky pandemii COVID – 19, se zdražování týká i zahraničního trhu – a ceny rostou enormní rychlostí. Tento růst cen je ovlivněn celkovým růstem cen na Evropském trhu a podle Petra Hanka, to má hned několik důvodů. Jeden z hlavních důvodů zdražování je malá úroda z minulého roku. Ten druhý faktor, byl letos ovlivněn díky viru, kdy lidé byly doma a vařili mnohonásobně více, což zapříčinilo větší odbyt potravin.

Nárůst cen jste mohli pozorovat už koncem dubna, kdy některé ovoce i zelenina zdražily o 10 až 30 procent. Ceny budou nadále růst, pokud nebude čerstvá zelenina z tuzemska. Zdražování tak potrvá snad už jen pár týdnů. Bohužel České zásoby zeleniny jsou malé a většinou vydrží jen do konce ledna až února a pak jsme závislí na dovozu. Potravinářská soběstačnost Česka je tak velice nízká. Přitom by mělo být hlavní prioritou národní zemědělské politiky, zajistit právě tuto soběstačnost.

Z řepky se nenajíme

Je potřeba si uvědomit, že pokud budeme pěstovat plodiny v zahraničí a dojde k zastavení vývozu díky pandemii, nikdo z nás potraviny na pultech neuvidí. Proto je důležité, pěstovat na Českých polích více ovoce a zeleniny, než tak oblíbené řepky! Té se ať už chceme nebo ne, určitě nenajíme!

Zde si pro představu můžete udělat obrázek, kolik řepky se pěstovalo v České republice v roce 2019 a v ostatních státech EU:

zdražování zeleniny a ovoce
Zdroj: Eurostat

Sucho celý problém umocňuje

Celý problém s úrodou na našem území umocňuje i nelítostné sucho. Hladiny našich řek jsou téměř na nule. Mnohé toky již nyní již na začátku vysychají. Především na Moravě neprší a plodiny nemají z čeho růst. Pokud rostliny nespálí mráz, často uschnou suchem. Stojíme tak před kombinací mnoha problémů, které je nutné v co nejbližší době vyřešit – tedy aspoň pokud se nechceme vzdát našich tradičních plodin a nechceme být závislí na okolních státech.

Nezbývá, než doufat v lepší roky a snad i v lepší soběstačnost České republiky. Snad národní zemědělská politika začne používat zdraví rozum a místo žlutých smradlavých polí se bude všude zase zelenat obilí a další prospěšné suroviny jako dříve.

  • Co je to strom života a proč by jeden neměl chybět na zdi ve vaší domácnosti?
    Strom života je symbol, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Tento symbol představuje růst, sílu, propojení a kontinuitu života.
  • Co je informační fond a jaké je jeho dělení?
    Informační fond je soubor informací, který je systematicky shromažďován, uchováván a spravován, aby byl dostupný pro uživatele, kteří hledají specifické informace. Tento koncept je klíčový v knihovnách, archívech, databázích a dalších informačních institucích. Informační fondy jsou často rozděleny na základě typu informací, které obsahují, a způsobu jejich organizace.
  • Proč si na zahraniční dovolenou nezapomenout sjednat cestovní pojištění?
    Blíží se vaše vysněná dovolená a vy už se nemůžete dočkat? Aby vám nic nepokazilo zážitek, je dobré být připraven na všechny eventuality. I na dovolené se totiž mohou stát nemoci a úrazy. V takových případech je dobré mít kvalitní cestovní pojištění.
  • Radioaktivní odpad: výzva pro budoucnost
    Radioaktivní odpad je vedlejším produktem jaderných procesů, které zahrnují energetiku, lékařství a průmysl. Tento odpad může obsahovat různé radioaktivní materiály, které vyzařují ionizující záření, což může být nebezpečné pro živé organismy a životní prostředí. Správné nakládání s radioaktivním odpadem je proto zásadní otázkou nejen pro současné generace, ale i pro ty budoucí.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Zdražování bude letos mnohem horší než předešlé roky! Na vině je i řepka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *