Zdražování bude letos mnohem horší než předešlé roky! Na vině je i řepka

Jak už to tak bývá, každý rok přináší něco jiného a ani tenhle není výjimkou. Bohužel radostných zpráv je stále méně a ani my Vás nepotěšíme, zdražování se nevyhneme.

Spousta z nás má určitě radost, že v následujících dnech dojde k pomalému rozvolňování pravidel. Ty se sice uvolní, ale virus tu po sobě i tak zanechal spoušť. Jedna z věcí, které lidé už i v těchto dnech pociťují je citelné zdražování ovoce a zeleniny.

Tyto suroviny jsou nedílnou součástí ve všech kuchyních a určitě je najdete v každé domácnosti. Pokud, však nepatříte k těm, co si mohou na zahrádce vypěstovat svojí zeleninu a ovoce, měli byste určitě zbystřit.

Zdražování postihne téměř celou Evropu

Zdražování zasáhlo snad skoro celou Evropu. V obchodech dochází tuzemská zelenina i ovoce a řetězce tak musí nakupovat v zahraniční. Jenomže díky pandemii COVID – 19, se zdražování týká i zahraničního trhu – a ceny rostou enormní rychlostí. Tento růst cen je ovlivněn celkovým růstem cen na Evropském trhu a podle Petra Hanka, to má hned několik důvodů. Jeden z hlavních důvodů zdražování je malá úroda z minulého roku. Ten druhý faktor, byl letos ovlivněn díky viru, kdy lidé byly doma a vařili mnohonásobně více, což zapříčinilo větší odbyt potravin.

Nárůst cen jste mohli pozorovat už koncem dubna, kdy některé ovoce i zelenina zdražily o 10 až 30 procent. Ceny budou nadále růst, pokud nebude čerstvá zelenina z tuzemska. Zdražování tak potrvá snad už jen pár týdnů. Bohužel České zásoby zeleniny jsou malé a většinou vydrží jen do konce ledna až února a pak jsme závislí na dovozu. Potravinářská soběstačnost Česka je tak velice nízká. Přitom by mělo být hlavní prioritou národní zemědělské politiky, zajistit právě tuto soběstačnost.

Z řepky se nenajíme

Je potřeba si uvědomit, že pokud budeme pěstovat plodiny v zahraničí a dojde k zastavení vývozu díky pandemii, nikdo z nás potraviny na pultech neuvidí. Proto je důležité, pěstovat na Českých polích více ovoce a zeleniny, než tak oblíbené řepky! Té se ať už chceme nebo ne, určitě nenajíme!

Zde si pro představu můžete udělat obrázek, kolik řepky se pěstovalo v České republice v roce 2019 a v ostatních státech EU:

zdražování zeleniny a ovoce
Zdroj: Eurostat

Sucho celý problém umocňuje

Celý problém s úrodou na našem území umocňuje i nelítostné sucho. Hladiny našich řek jsou téměř na nule. Mnohé toky již nyní již na začátku vysychají. Především na Moravě neprší a plodiny nemají z čeho růst. Pokud rostliny nespálí mráz, často uschnou suchem. Stojíme tak před kombinací mnoha problémů, které je nutné v co nejbližší době vyřešit – tedy aspoň pokud se nechceme vzdát našich tradičních plodin a nechceme být závislí na okolních státech.

Nezbývá, než doufat v lepší roky a snad i v lepší soběstačnost České republiky. Snad národní zemědělská politika začne používat zdraví rozum a místo žlutých smradlavých polí se bude všude zase zelenat obilí a další prospěšné suroviny jako dříve.

 • Jak zefektivnit práci sociálních pracovníků? Nechte je absolvovat kurz
  Sociální pracovníci vykonávají náročnou práci, což vyžaduje od institucí, pod jejichž záštitou tito lidé působí, adekvátní podporu. Jak by měla vypadat?
 • Duševní zdraví dětí musí být prioritou. Jak k němu přispějí pedagogové?
  Děti a mladiství se během svého dospívání mohou potýkats mnoha náročnýmisituacemi, s nimiž se nedokáží vypořádat tak jednoduše jako dospělí. Chybí-li jim adekvátní podpora, mohou mít tyto problémy negativní vliv na jejich duševní zdraví. Bojovat mohou s depresemi a úzkostmi, panickými atakami nebo dokonce se sebepoškozováním a sebevražednými myšlenkami. O jejich potížích přitom nemusí mít tušení ani jejich nejbližší.
 • Kdy zvolit pronájem dodávky?
  Pronájem dodávky se dá využít na nejrůznější příležitosti, a to pro úsporu času a také práce. Víte, kdy se pronájem opravu vyplatí a proč?
 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Zdražování bude letos mnohem horší než předešlé roky! Na vině je i řepka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *