Jak udržet mozek ve formě?

Každý z nás stárne. Někdo rychleji, někdo pomaleji. Jisté však je, že čas se podepisuje na každém z nás. Medicína pokročila mílovými kroky a dokáže si poradit s mnohými zraněními či nemocemi, ale co mozek a psychická kondice? Zde to tak „jednoduché“ už není. Jakmile vám vypoví hlava, už těžko se budete vracet do původní formy. Zkrátka, každý z nás chce mít paměť v perfektní kondici i ve stáří.

Jak udržet mozek ve formě?

Nic není zadarmo, a pokud chcete, aby vás mozek nezradil, je potřeba pro to něco udělat a neustále se udržovat v kondici. Tady jsou ty nejúčinnější metody, jak můžete dosáhnout perfektní paměti i ve stáří.

Křížovky

Asi nejrozšířenější a nejúčinnější metodou je luštění křížovek. Nutí vás neustále přemýšlet a vzpomínat si náhodně na věci z různých oborů. Pokud se rozhodnete procvičovat paměť křížovkami, určitě se vám bude hodit křížovkářský slovník. Nikdo totiž neví všechno a nápověda se občas hodí každému.

Nákupní seznam

Každý z nás chodí nakupovat – dokonce několikrát do týdne. Nicméně už málo kdo ví, že ideální způsob jak si procvičovat paměť je nepsat si žádný nákupní seznam. Ano, je pravda, že se možná trochu víc nachodíte, nicméně vašemu mozku nedáte vydechnout. Například taková banánová bábovka má spoustu ingrediencí, a pokud se do obchodu vydáte bez nákupního seznamu, věřte nám, že se v obchodě u přemýšlení pěkně zapotíte – a to my chceme.

Čtěte

Ano, zní to jako otřepaná fráze, nicméně čtení opravdu pomáhá v mnoha ohledech – včetně zlepšování paměti. Pokud čtete, mozek je v daleko větším zápřahu nežli při dívání na televizi. Musí neustále zpracovávat nové informace a zapamatovávat si je. Ruku na srdce – jak dlouho čtete jednu knihu? Několik dní, nebo týdnů? A po celou dobu si váš mozek celý příběh musí uchovávat v paměti.

procvičování mozku

Cvičte

Cvičení pomáhá udržet v kondici nejen tělo, ale i duši. Nemusíte cvičit tak horlivě, jako byste se chystali na olympiádu, avšak delší procházky, nebo jóga by se určitě měli stát součástí vašeho života. Uvolňují se endorfiny, prokrvuje se mozek…

Učte se

I celoživotní vzdělávání je klíčem k psychickému zdraví a perfektní kondici mozku. Na stará kolena se nemusíte dát zrovna do studování vysoké školy, ale co takhle začít s univerzitou třetího věku? Nebo se naučit pracovat na počítači? Zkrátka, cokoliv nového se naučíte, pomůže vašemu mozku zůstat v kondici.

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *