Chcete pronajímat byt v Plzni? Vzhledem k očekávanému růstu činží se vám to bude vyplácet čím dál víc!

Pronájem bytu v Plzni se vám jako majiteli rozhodně vyplatí. Průměrná činže se zde totiž už druhým rokem pohybuje okolo 200 Kč/m2 . Řekněte sami, není to velmi slušná motivace k tomu, abyste volnou nemovitost nenechávali jen tak ležet ladem? Určitě ano. Možná ale, že jste ještě nestihli váš byt nikomu nabídnout. Pak ovšem neotálejte! Utíkají vám zajímavé peníze. Že byste chtěli víc? Pravděpodobně se dočkáte. Podle všech seriózních předpovědí bude totiž poptávka po činžovním bydlení v nejbližších letech stoupat, což se na cenách bezesporu projeví. Nevěříte? Přesvědčíme vás! A až zjistíte, jak vám aktuální vývoj na našem realitním trhu hraje do karet, podíváme se ještě na některé z práv a povinností spojených s pronájmem rezidenční nemovitosti. Jejich znalost by se vám mohla hodit.

pronajímat byt v Plzni

Pronájem bytu v Plzni = stabilní příjem

Plzeň, to je více než 175 tisíc obyvatel. Největší město západních Čech díky tomu představuje poměrně široký a zároveň perspektivní realitní trh. Vlastníte zde byt, který hodláte pronajímat? Máte štěstí! Můžete si tak zajistit nejen stabilní, ale také čím dál zajímavější příjem. Aktuálních 200 Kč/m2 je jistě velice pěkná částka, o tom nemůže být pochyb. Mohli byste tedy být vcelku spokojeni. Nicméně vzhledem k tomu, že řada odborníků předpovídá další zdražování bytů, bude s velkou pravděpodobností stoupat také nájemné. A to nejen v Plzni, ale zřejmě ve většině našich měst. Stále dražší nemovitosti zkrátka na trh s nájemním bydlením přivedou podstatně více lidí. A zvýšená poptávka přinese vyšší činže. Meziroční růst o takových 10 a s trochou štěstí až o 15 % tedy rozhodně není vyloučen. Ovšem pouze za předpokladu, že se odborné analýzy nepletou a rezidenční nemovitosti budou skutečně dále zdražovat. Co hovoří ve prospěch těchto předpovědí?

Průměrné nájemné ve vybraných krajských městech (01/2022)

MěstoČ. BudějovicePlzeňOstravaÚstí n/LZlín
Kč za m2205200189171246

Věrohodné analýzy

Ptáte se, co vytvoří ideální podmínky pro to, abyste si už brzy mohli říci o vyšší činži? Odpověď je snadná. Pomůže vám další zdražování bytů, o němž jsme hovořili o pár řádek výše. Domy a byty jsou ostatně nesmírně drahé už nyní a pořízení vlastní nemovitosti je pro většinu Čechů stále obtížnější. A analýzy, které o dalším růstu cen tak často hovoří, se zdají být věrohodnými. O co se opírají? Co ekonomy vede k tak jednoznačným závěrům? Zdražování rezidenčních nemovitostí by mělo pokračovat především z těchto důvodů:

  • Investiční poptávka přetrvá – a bude tlačit ceny výš. Menší i větší investoři totiž spatřují v tuzemských nemovitostech jistotu a také potenciál dalšího cenového růstu.
  • Naplno se projeví dražší vstupy – což zvýší náklady na novou výstavbu. Energie, stavební materiály a lidská práce. To vše během pandemie významně stouplo na ceně. Developeři rostoucí náklady do konečných cen nepochybně promítnou.
  • Nový stavební zákon bude upravován – a nikdo není schopen říci, kdy vstoupí definitivně v platnost. Jeho původním záměrem bylo především zjednodušení povolovacích procesů a tedy urychlení výstavby. K tomu tedy v dohledné době nedojde a nedostatečné množství nových bytů celkovou poptávku neuspokojí. Ceny potom logicky vzrostou.

Za kolik jsou nabízeny byty v Plzni (02/2022)

DispoziceVýměra (m2)LokalitaČinže (Kč)
1+kk32Skvrňany6 800
1+142Východní Předměstí8 000
2+kk49Jižní Předměstí9 200
2+162Severní Předměstí13 000
3+kk74Valcha14 500

Znáte své povinnosti?

Pokud jste svou nemovitost ještě nikde nenabídli, pospěšte si. I když jeden nebo dva dny otálení navíc, to už nehraje roli. Alespoň si zatím ujasníte, jaké povinnosti se vás v souvislosti s pronájmem týkají. Kromě toho, že musíte příjem z pronájmu řádně zdanit, je tu celá řada dalších věcí, které byste měli znát a držet se jich. Věděli jste například, že máte povinnost:

  1. Informovat o svém záměru sousedy a také jim na vyžádání sdělit, kdo bude byt užívat.
  2. Udržovat byt v takovém stavu, aby byl tzv. způsobilý k obývání.
  3. Zajistit nájemníkovi potřebné služby jako odvoz komunálního odpadu nebo dodávky vody.

Co patří k vašim právům?

Kromě povinností máte pochopitelně také svá práva. Pomineme-li takovou samozřejmost, jako je právo dostávat činži a to včas a v dohodnuté výši, je tu také právo na kauci či jakousi jistinu, kterou vám nájemník poskytne v souladu se smlouvou. Jde o peníze, které vás do jisté míry ochrání před potenciálním neplatičem nebo třeba proti škodám způsobeným na vybavení bytu. Máte rovněž právo po předchozí dohodě do bytu vstoupit, je-li to nezbytně nutné. Například kvůli opravám nebo klidně jen z důvodu kontroly. Je toho ale samozřejmě o dost více, co byste měli vědět, než si začnete přivydělávat pronájmem. Pokud v tom nemáte jasno, obraťte se raději na odborníky. Realitní makléř nebo právník vám jistě ochotně poradí. Nebude to sice zadarmo, ale podobná investice se vám může jedině vyplatit. A vzhledem k rostoucím nájmům takový výdaj vlastně ani nepocítíte.

Nebo se spokojíte se dvěma stovkami za metr a o vyšší činži si neřeknete ani tehdy, pokud vám to situace na realitním trhu umožní?

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *