Jak vybrat dětské kolo?

Máte doma dítko, které by si zasloužilo nové kolo? Výborně, jste tu na správném místě! Poradíme vám, jak vybrat dětské kolo, jaké rozměry by správně kolo pro dítě mělo mít a na co si při výběru dát pozor.

Typ kola

V první řadě, je nutné si rozmyslet, jak staré dítě máte a jaké kolo je pro něj vhodné. U malých dětí je volba jasná – ideální je klasické kolo s pevným rámem a pomocnými kolečky (u těch nejmenších odrážedlo). U starších dětí je volba už trochu složitější. Na výběr máte BMX, silniční, nebo horské kolo. Výběr vhodného typu prodiskutujte s dítětem samotným a ověřte si, v jakém terénu chce nejčastěji na kole jezdit.

Velikost kol

Kromě typu samotného, je velmi důležité správně zvolit velikost kol. Ke správnému určení sloučí následující tabulka. Myslete však na to, že je pouze orientační. Každé dítě je jiné a může mít v určitém věku jinou výšku, nežli je v tabulce uvedené.

velikost dětského kola

Brzdy na dětských kolech

Brzdy jsou základním bezpečnostním prvkem na dětském kole, určitě tak stojí zaměřit pozornost i na ně. V zásadě platí, že na dětských kolech můžete naleznout dva typy brzd. Prvním typem je protišlapací brzda. Ta je typická svým snadným ovládáním a hodí se pro malé děti, které s jízdou na kole teprve začínají. Jsou spolehlivé a princip fungování se děti velmi rychle naučí. Kolo začne brzdit v momentě, kdy dítě změní směr šlapání (šlápne dozadu). Druhým typem brzd jsou klasické ruční brzdy, které se hodí hlavně pro starší děti, které už mají něco naježděno a zvládnou je používat.

Přehazovačka na kola pro děti

Zvolit kolo pro děti s přehazovačkou, nebo bez? Těžká otázka. Některá dětská kola ji mají, jiná ne. Rozhodujte se individuálně především podle schopností dítěte. K tomu, aby se dítě s přehazovačkou naučilo pracovat je potřeba mít již nějaké zkušenosti. Obecně tak platí, že pro malé děti je přehazovačka zbytečná a plně ji nevyužijí (ba naopak je v některých případech mate a rozptyluje).

Další doplňky

Přemýšlíte, jestli ke kolu samotnému zakoupit i další bezpečnostní prvky, jako je například helma na kolo, chrániče, odrazky, zvonek a světla? Odpověď je jasná – ano. Zejména malé děti často padají a mohlo by při pádu z kola dojít k ošklivému zranění. Myslete na bezpečnost vašeho dítka dopředu a předejděte zraněním s těmito bezpečnostními prvky, určitě se to vyplatí.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *