Když se řekne off-the-grid aneb Jak se žije v ostrovním domě

Prakticky celá Evropa nyní balancuje na hraně energetické krize. Ceny elektřiny a plynu dramaticky rostou – a navíc hrozí, že energie nebude dostatek. I to jsou pádné důvody, proč se stále více lidí intenzivně zabývá myšlenkou na energeticky nezávislé bydlení. Tzv. ostrovních domů je sice v České republice jako šafránu, ale na druhou stranu jde o velmi propracované a inspirativní projekty.

Nezávislost přináší výhody i omezení

Pokud se rozhodnete pro stavbu ostrovního domu, budete muset přijmout fakt, že vás projekt a následná realizace vyjdou na citelně vyšší částku oproti běžné stavbě. V průměru vychází stavba soběstačného domu o 20-25 % dráž. Důvodem jsou některé technologie, bez kterých se off-grid bydlení neobejde.

Z dlouhodobého hlediska však ostrovní domy přináší značnou úsporu nákladů. Provoz soběstačné domácnosti je velmi levný a v horizontu přibližně deseti let se počáteční investice vrátí (rentabilita samozřejmě závisí na provedení konkrétní stavby).

Zájemce o nezávislé bydlení musí počítat s tím, že život v ostrovním domě sice nabízí dostatečný komfort, ale nevyhne se šetrnějšímu hospodaření s elektrickou energií – případně její krátkodobý nedostatek řešit záložním benzinovým generátorem.

kartmen.cz_zakra_01

Jaké systémy jsou pro soběstačné domy typické?

Nedílnou součástí výbavy off-grid stavby bývá fotovoltaická elektrárna, většinou doplněná o velkokapacitní akumulátory. K získávání energie z okolního prostředí se využívají také větrné turbíny a další zařízení.

Přívod vody je obvykle zajištěn ze zahradní studny, případně z jiného blízkého zdroje. Odpadní vodu přečišťuje domácí ČOV nebo kořenová čistírna. V úvahu připadá také tříkomorový septik s účinným filtračním systémem.

A protože mottem každého ostrovního domu je řádné hospodaření se všemi dostupnými zdroji, neměla by chybět ani retenční nádrž na dešťovou vodu. Tu je možné využívat jako užitkovou a pokrýt s ní více než polovinu celkové spotřeby vody.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *