Naučte se číst knihy a zpříjemněte si karanténu!

Pokud se v karanténě nudíte, není nic lepšího než začít číst! Nečtenářům poradíme, jak se čtením začít a ostříleným knihomolům zajímavé knihy!

Současná doba přímo nahrává sezení doma na balkóně, pití kafíčka a čtení knih. Pokud zrovna nepatříte mezi knihomoly, nevadí, vše se dá změnit! Pokud se ptáte, proč právě vy byste měli začít číst, máme tu pro vás několik přesvědčivých důvodů:

 • Zaměstnání myšlenek – máte nějaké problémy? Neexistuje lepší způsob zaměstnání mysli, nežli právě čtení. Zbavíte se stresu a ještě k tomu se něco zajímavého dozvíte.
 • Rozšiřování vědomostí – nemusíte číst, přímo naučné knihy a i tak se budete vzdělávat! Ne nadarmo se totiž říká, že kolik knih si přečetl, tolikrát si byl člověkem. Výhodou je i procvičování paměti, představivosti a empatické inteligence.
 • Dělá vás to zajímavější a chytřejší – ať chceme nebo ne, všichni dáme na první dojem a pokud někoho vidíme číst si knihu, ihned si o něm podvědomě myslíme, že je chytrý. Pokud se s knihou vyfotíte na balkoně, jistě na Facebooku, či Instagramu posbíráte mnoho lajků – a když už budete v tom, proč dělat věci jen jako? Prostě dostůjte své fotce a vrhněte se do čtení s chutí.
knihy a žena

Rady pro začínající čtenáře

Pokud se tedy považujete za začínajícího čtenáře, který nemá pravidelné návyky ke čtení, máme tu pro vás pár rad:

 • Žádná literatura není braková – baví vás komiksy, nebo klasické dámské románky? Nevadí! Žádná literatura není podřadná. Věřte, že pokud jste dospělí, opravdu není hanba číst komiksy. Prostě proti vkusu žádný dišputát.
 • Máte právo knihu kdykoliv odložit – dostali jste knihu darem, snažíte se jí přečíst, ale zkrátka to nejde? Bez zaváhání knihu zahoďte! Každý má právo si vybrat, co ho baví a pokud se budete nutit do přečtení dlouhé knihy, která vás nebaví, pravděpodobně si jen vypěstujete nenávist a odpor ke čtení.
 • Právo přeskakovat stránky – ano je to tak. Vy jako čtenář máte prostě právo přeskočit pasáže, které vás nebaví. Jsou v knize dvě dějové linie a jedna vás nebaví? Objevují se v textu dlouhé popisné pasáže, bez špetky děje? Tak je prostě přeskočte! No a?
 • Kniha je přečtená a hotovo! – Pokud nechcete knihu v půlce odložit nebo přeskakovat pasáže jen proto, že byste si ji nemohli zařadit sami na svůj seznam „přečtených knih“, věřte, že jde o blbost. To vy si tvoříte tento seznam a to podle vašich vlastních pravidel – což znamená, že na tento seznam můžete přiřadit klidně i knihu, u které jste si prohlédli pouze obrázky. No a?
knihy a kafe

Knihy, které zaujmou

Jste-li se všemi pravidly seznámeni, můžete se vrhnout do výběru knihy. Pro začínající čtenáře je vhodné volit lehkou literaturu s malým počtem stran. Pokud se i vy řadíte mezi tyto čtenáře, přinášíme vám pár tipů na knihy, od kterých zcela určitě oči neodtrhnete!

Název: Hana
Autor: Alena Mornštajnová
Žánr: psychologické romány
Počet stran: 306
Hodnocení: 95%

Název: Sněhulák
Autor: Jo Nesbo
Žánr: detektivky
Počet stran: 510
Hodnocení: 90%

Název: Faja
Autor: Petra Stehlíková
Žánr: fantasy
Počet stran: 440
Hodnocení: 95%

Název: Pomsta hlídaných
Autor: Bill Watterson
Žánr: komiksy
Počet stran: 128
Hodnocení: 98%

Název: Za zavřenými dveřmi
Autor: B. A. Paris
Žánr: Thrillery
Počet stran: 264
Hodnocení: 86%

Název: Turbulence
Autor: Whitney G.
Žánr: Erotické romány
Počet stran: 439
Hodnocení: 89%

Název: Skryté karty
Autor: Angela Marsons
Žánr: detektivky
Počet stran: 376
Hodnocení: 96%

Název: My
Autor: Elle Kennedy, Sarina Bowen
Žánr: milostné romány
Počet stran: 295
Hodnocení: 93%

Další žebříčky knih

 • Veřejné kluziště v okolí Brna
  Veřejné kluziště je v poslední době velice oblíbené, a to proto, že nezamrzají rybníky a zima je slabá. Víte, kde se nachází veřejné kluziště v okolí Brna?
 • Proč zvolit investiční zlaté slitky s hologramem?
  Jestliže jste se rozhodli investovat do zlata, jistě jste se už setkali s celou řadou pro vás neznámých pojmů. Jedním z nich je hologram na zlatých slitcích. Co to je a k čemu slouží? Pokud se tyto základní informace chcete dozvědět, jste na správné adrese. Vše si vysvětlíme.
 • Jak si správně vybrat vůz z autosalonu?
  Správný výběr vozu z autosalonu vyžaduje pečlivé zvážení a průzkum. Naštěstí existuje pár věcí, na které se můžete soustředit při každém nákupu. Koupě auta je velmi důležitá pro většinu řidičů. Právě proto si musíte být jistí, že jste si vybrali dobře. S tím vám pomůže pár jednoduchých kroků.
 • Lov dravých ryb
  Vyrazit na dravce má svoje nepopiratelné kouzlo. Které dravé ryby lze potkat na českých vodách a jak na ně?
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *