Naučte se číst knihy a zpříjemněte si karanténu!

Pokud se v karanténě nudíte, není nic lepšího než začít číst! Nečtenářům poradíme, jak se čtením začít a ostříleným knihomolům zajímavé knihy!

Současná doba přímo nahrává sezení doma na balkóně, pití kafíčka a čtení knih. Pokud zrovna nepatříte mezi knihomoly, nevadí, vše se dá změnit! Pokud se ptáte, proč právě vy byste měli začít číst, máme tu pro vás několik přesvědčivých důvodů:

  • Zaměstnání myšlenek – máte nějaké problémy? Neexistuje lepší způsob zaměstnání mysli, nežli právě čtení. Zbavíte se stresu a ještě k tomu se něco zajímavého dozvíte.
  • Rozšiřování vědomostí – nemusíte číst, přímo naučné knihy a i tak se budete vzdělávat! Ne nadarmo se totiž říká, že kolik knih si přečetl, tolikrát si byl člověkem. Výhodou je i procvičování paměti, představivosti a empatické inteligence.
  • Dělá vás to zajímavější a chytřejší – ať chceme nebo ne, všichni dáme na první dojem a pokud někoho vidíme číst si knihu, ihned si o něm podvědomě myslíme, že je chytrý. Pokud se s knihou vyfotíte na balkoně, jistě na Facebooku, či Instagramu posbíráte mnoho lajků – a když už budete v tom, proč dělat věci jen jako? Prostě dostůjte své fotce a vrhněte se do čtení s chutí.
knihy a žena

Rady pro začínající čtenáře

Pokud se tedy považujete za začínajícího čtenáře, který nemá pravidelné návyky ke čtení, máme tu pro vás pár rad:

  • Žádná literatura není braková – baví vás komiksy, nebo klasické dámské románky? Nevadí! Žádná literatura není podřadná. Věřte, že pokud jste dospělí, opravdu není hanba číst komiksy. Prostě proti vkusu žádný dišputát.
  • Máte právo knihu kdykoliv odložit – dostali jste knihu darem, snažíte se jí přečíst, ale zkrátka to nejde? Bez zaváhání knihu zahoďte! Každý má právo si vybrat, co ho baví a pokud se budete nutit do přečtení dlouhé knihy, která vás nebaví, pravděpodobně si jen vypěstujete nenávist a odpor ke čtení.
  • Právo přeskakovat stránky – ano je to tak. Vy jako čtenář máte prostě právo přeskočit pasáže, které vás nebaví. Jsou v knize dvě dějové linie a jedna vás nebaví? Objevují se v textu dlouhé popisné pasáže, bez špetky děje? Tak je prostě přeskočte! No a?
  • Kniha je přečtená a hotovo! – Pokud nechcete knihu v půlce odložit nebo přeskakovat pasáže jen proto, že byste si ji nemohli zařadit sami na svůj seznam „přečtených knih“, věřte, že jde o blbost. To vy si tvoříte tento seznam a to podle vašich vlastních pravidel – což znamená, že na tento seznam můžete přiřadit klidně i knihu, u které jste si prohlédli pouze obrázky. No a?
knihy a kafe

Knihy, které zaujmou

Jste-li se všemi pravidly seznámeni, můžete se vrhnout do výběru knihy. Pro začínající čtenáře je vhodné volit lehkou literaturu s malým počtem stran. Pokud se i vy řadíte mezi tyto čtenáře, přinášíme vám pár tipů na knihy, od kterých zcela určitě oči neodtrhnete!

Název: Hana
Autor: Alena Mornštajnová
Žánr: psychologické romány
Počet stran: 306
Hodnocení: 95%

Název: Sněhulák
Autor: Jo Nesbo
Žánr: detektivky
Počet stran: 510
Hodnocení: 90%

Název: Faja
Autor: Petra Stehlíková
Žánr: fantasy
Počet stran: 440
Hodnocení: 95%

Název: Pomsta hlídaných
Autor: Bill Watterson
Žánr: komiksy
Počet stran: 128
Hodnocení: 98%

Název: Za zavřenými dveřmi
Autor: B. A. Paris
Žánr: Thrillery
Počet stran: 264
Hodnocení: 86%

Název: Turbulence
Autor: Whitney G.
Žánr: Erotické romány
Počet stran: 439
Hodnocení: 89%

Název: Skryté karty
Autor: Angela Marsons
Žánr: detektivky
Počet stran: 376
Hodnocení: 96%

Název: My
Autor: Elle Kennedy, Sarina Bowen
Žánr: milostné romány
Počet stran: 295
Hodnocení: 93%

Další žebříčky knih

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *