Koupaliště u polských hranic

Pozor, v Polsku vzniklo nové koupaliště, které je hned u českých hranic a je zcela zdarma. Koupaliště u polských hranic vyrostlo z bývalého lomu.

Nejspíš jste si už mohli všimnout toho, že v poslední době píšeme hodně o Polsku. Není se však čemu divit, vznikají tam ohromná díla, která stojí za zmínění. V dnešním článku se opět podíváme za naše hranice a to přesněji na koupaliště Zakrzówek.

Nejsou Maledivy, jako Maledivy

Koupaliště u polských hranic vzniklo teprve nedávno a veřejnosti bylo otevřeno 22. června 2023. Toto koupaliště bylo vytvořené z lomu, který leží hned u Krakova a opět se mu přezdívá polské Maledivy. Tento název je nejspíše velice oblíbený, protože už je to druhé místo, kterému se tak přezdívá. V minulém článku jsme totiž psali také o polských Maledivách, které jsou však na jiném místě. Je mezi nimi obrovský rozdíl, a to ten, že koupaliště u polských hranic, nabízí jak sám název napovídá koupání. To v předchozích Maledivách nebylo možné a spíše se jednalo o celodenní výlet za poznáním.

koupaliště u polských hranic

Koupaliště u polských hranic

Koupaliště u polských hranic má jednu výhodu, a to tu, že je zatím zdarma. Hned po otevření 22. června byl zájem lidí tak enormní, že 8. července museli stanovit limit vstupu. Ten je nyní stanovený na 1000 lidí, a to proto, aby nedošlo k nějakému neštěstí ohledně bezpečnosti. Koupaliště je vzdušnou čarou zhruba 3 km od Krakova a dopravit se dá, jak veřejnou dopravou, tak vlastním autem. Nechali zde vybudovat parkoviště a nemusíte se tak bát, že byste nezaparkovali. Pozor, koupaliště funguje pouze 6 dní v týdnu a každé pondělí je zde zavřeno skrz údržbu bazénů. Otevírací doba je stanovena od 10 do 18 hodin.

koupaliště u polských hranic

Co čekat od koupaliště u polských hranic?

Čekat můžete vodní radovánky v 5 bazénech o různých hloubkách. Plovoucí bazény jsou rozděleny na plavce a neplavce, a to v následujících hloubkách:

  • bazén s hloubkou 40 cm – zóna pro neplavce, s brouzdalištěm pro děti
  • bazén s hloubkou 80 cm – zóna pro neplavce
  • bazén s hloubkou 120 cm – zóna pro neplavce
  • bazén s hloubkou 350 cm – zóna pro plavce
  • bazén s hloubkou 350 cm – zóna pro plavce

Podle provozovatelů se mohou v budoucnosti těšit i lidé, kteří berou všude své čtyřnohé mazlíčky. V budoucnosti by totiž měl vzniknout i šestý bazén, který bude pouze pro psi. Ano čtete správně, Polsko nijakým způsobem nediskriminuje mazlíčky a chystá tak bazén pouze pro ně.

Všechny bazény jsou obklopeny dřevěnými moly, kde se lidé mohou slunit a užívat si opalování. Tyto mola mají na šířku 8 metrů a lidé tak mají dostatek místa kolem sebe. Bát se nemusíte ani o své děti, a to proto, že na lidi dohlíží plavčíci a na místě jsou i zdravotníci. Samozřejmostí jsou toalety, převlékárny a také vyžití v podobě pingpongových stolů.

koupaliště u polských hranic

Historie lomu

Koupaliště Zakrzówek je vytvořené na bývalém vápencovém lomu, který byl zatopený v roce 1992. Jíl se zde těžil za druhé světové války a po těžbě byl uzavřen. Ačkoliv tu byl zákaz koupání, tak mnoho lidí tento zákaz neodradil. V roce 2019 začal vznikat projekt na dnešní podobu parku, a to s velkou kritikou ekologů a místních. Celý projekt byl však dokončen a dnes je tu nádherné místo pro lidi. Samozřejmostí je, že lom neslouží pouze ke koupání, ale můžete si celý lom obejít a udělat si tak nádhernou procházku přírodou.

Otázky které vás ohledně koupaliště u polských hranic budou zajímat

  1. Mohu přijet i se psem? – Samozřejmostí je, že se psem přijet můžete. Ovšem nemůžete se čtyřnohými mazlíčky do bazénu. Možné je koupání psa pouze mimo bazény.
  2. Mohu přijet dříve než se bazény otevřou? – Ano, můžete přijet dříve než v 10 hodin. Park a bazény jsou odděleny. Tudíž si můžete projít celý park a poté navštívit až bazény. Možné je i koupání mimo bazény, a to bez ohledu na čas. Je zde více přístupů do vody.
  3. Jak je to s invalidy? – Dojet na koupaliště můžete samozřejmě i s invalidy. Pro ty je zde nachystaný výtah hned u schodů. Tudíž se mohou koupat také.
  4. Je na koupališti občerstvení? – Bohužel v tomto případě si musíte dát pozor. Na koupališti se nenachází žádný stánek s občerstvením a je tak potřeba si vzít nějakou svačinou sebou.
  5. Dá se přijet na kole? – Ano, tato možnost tady je. Je zde mnoho stojanů, ke kterým lze kolo přivázat.
koupaliště u polských hranic

Při návštěvě koupaliště u polských hranic je také potřeba dodržovat jejich řád. Tudíž si ho před vstupem dobře přečtěte, ať nemusíte platit zbytečné pokuty. Pokud trávíte dovolenou v Polsku, tak nezapomeňte i na další zajímavá místa, jako je EnergyLandia.

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *