Jak spřátelit morčata?

Chtěli byste si pořídit druhé morčátko, ale nejste si jistí, zda to vaše stávající nového člena uvítá s radostí? Zkrátka, nevíte jak spřátelit morčata? Potom máte oprávněné obavy. Skamarádit morčata totiž může být podstatně těžší, nežli spřátelit dva psi. Zkrátka seznamování morčat není lehké, pojďme se tedy společně na tuto problematiku podívat.

Co byste měli vědět před koupí druhého morčete?

Jaké pohlaví morčat se nejlépe snese?

Chtěli byste si koupit druhé morče, ale nevíte, jaké pohlaví se spolu nejlépe snášejí? Největší pravděpodobnost pro to, aby se dvě morčata spřátelila mají tyto kombinace:

– Stará samice + mladá samice
– Starý samec + mladý samec
– Samice + samec

Jaké pohlaví morčat chovat?

V zásadě platí, že nejlepší je kombinace morčat stejného pohlaví. To, zda budete chovat samičky, nebo samce je zcela na vašich osobních preferencích. Ovšem pokud se rozhodnete chovat samce a samici, měli byste vážně uvažovat o kastraci minimálně jednoho z nich. Zcela zaručeně se vám totiž ze samičky stane továrna na mladé – což určitě nikdo nechce. Navíc jsou množírny nezákonné.

Snesou se všechna morčata?

Ne. Nicméně naprostá většina případů, kdy se dvě morčata mezi sebou vůbec nesnesou je vinou špatného seznamování – což znamená, vinou samotného majitele. Existuje jen velmi malé procento morčat, které se nedokážou po správném seznamování snést.

Co dělat v momentě, kdy zjistíte, že se vaše morčata nesnesou?

Na tuto otázku musíte mít připravenou odpověď ještě dříve, než si druhé morčátko přinesete domů. Nejčastěji se tento problém řeší tím, že morčátka dáte do dvou oddělených klecí. V nejhorším případě je pak nutné jedno z morčat prodat. Nicméně musíte předem počítat i s touto variantou.

Jak spřátelit morčata

Jak seznámit morčata?

Morčata jsou specifickým domácím mazlíčkem, které není vůbec jednoduché skamarádit. Způsoby seznamování morčat můžeme rozdělit do dvou skupin – na rychlý způsob a pomalý. Oba způsoby si dále popíšeme.

Jak spřátelit morčata – rychlá metoda

Rychlý způsob seznamování morčat je velmi jednoduchý a na řadě webových stránek je tím nejvíce doporučovaným. Ovšem z mé osobní zkušenosti musím říct, že našim morčátkům vůbec nevyhovoval.

  1. Morčata dejte na neutrální půdu – například na sedačku, nebo na zem.
  2. Mezi morčátka vložte dostatek jídla.
  3. Následně se morčátka začnou očuchávat, vrčet na sebe a honit se. Jedná se o jejich přirozený projev dorozumívání se a ujasnění si pozic ve smečce.
  4. Jídlo mezi nimi má za úkol zmírnit jejich nervozitu.
  5. Jakmile se morčata řádně očuchají, dejte je do klece – prvně nové morče a následně původní.
  6. Poté začne opět boj. Může dojít i na kousání nebo vytrhávání chlupů. Pokud však není morče utlačováno a výrazně kousáno, jedná se i tak o přirozené dorozumívání morčat.

Nicméně dle mého osobního názoru, musíte k tomuto stylu seznamování mít pevné nervy, silný žaludek a dobře naladěné morče (žádného morouse, nebo agresora). Rozhodně není vhodné, aby se na toto ujasňování dominancí dívaly děti. Rvačky mezi morčaty často doprovází hlasité pískání a kňourání. Pokud jste tedy slabší povahy, nedoporučujeme to. Taktéž nedoporučujeme mezi kousající se morčata dávat ruku. Věřte, že morčata umí opravdu hodně kousnout!

Z našeho pohledu se jedná o vhodný seznamovací způsob morčat jen za předpokladu, že vaše starší morčátko je hodně flegmatické a již na prvním setkání nejeví žádné náznaky agrese vůči nováčkovi.

Jak udělat z morčat kamarády – dlouhá metoda

Pokud na seznamování morčat krátkou metodou nemáte srdce, nepropadejte panice. Máme pro vás způsob, jak spřátelit morčata morouse a agresory. Pojďme se na to společně podívat.

  1. Během dlouhého seznamování morčat si ještě před přinesením nového morčátka domů musíte připravit vhodnou půdu. Zajistěte si nějakou přepážku do klece. Přepážky do klece pro morčata naleznete na internetu, můžete si tak nějakou hotovou koupit. Taktéž ji můžete suplovat nějakým pletivem, nebo něčím obdobným (ideálně něčím, přes co se uvidí i ucítí). Před příchodem nového morčátka si tak připravte přepůlenou klec s čistou podestýlkou. Navíc na každé polovičce musí být vlastní bouda, pítko a miska na jídlo.
  2. Jakmile si přinesete morče domů, začneme postupovat stejně, jako u předchozího postupu – vytáhneme morčata ven na deku a zkusíme je seznámit na neutrální půdě. Sledujte, jak budou morčata reagovat. Pud by se začali prát, mějte připravené například tlusté rukavice, nebo ručník, abyste je od sebe mohli oddělit.
  3. Následně morčata dejte každé do své půlky výběhu.
  4. Druhý den, morčatům půlky výběhů prohoďte. Po několika hodinách je vytáhněte ven na neutrální půdu a opět zkuste seznámit.
  5. Takto postupujte několik dnů nebo týdnů (prohazování půlek výběhů + seznamování na neutrální půdě). Zároveň během této doby dávejte morčatům jídlo těsně k přepážce tak, aby si své pachy spojili s něčím hezkým.
  6. Jídlo, prohazování půlek výběhu a seznamování mimo klec by mělo začít nést ovoce po několika prvních dnech. To, že tento způsob zabírá uvidíte tak, že za pletivem budou morčátka u sebe ležet, nebo tak, že se venku na neutrální půdě neperou ani neježí. Takováto morčata jsou připravena na společný výběh.
  7. Mějte však na paměti, že tento způsob seznamování morčat může trvat dny, ale i týdny nebo dokonce měsíce. Nicméně jakmile morčata i po této dlouhé době seznamování spojíte, nemyslete si, že se už nikdy nepokoušou. Kousání je přirozený projev morčat. Ovšem jde o to, aby dominantnější morče to submisivní kouslo jednou za čas ve smyslu „Hele dej si bacha, tohle je moje bouda/jídlo“ a nikoliv „Vypadni! Nejradši bych tě ukousal k smrti!“.

I tento způsob seznamování morčat může být pro děti stresující, proto nedoporučujeme, aby se ho účastnili.

Život morčete: chování, seznamování, režim. Rada veterináře [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/drobni-savci/clanky/zivot-morcete-chovani-seznamovani-rezim-27

Morče se nesmí chovat samotné. Morcata u Reny [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/

How to introduce guinea pigs. Pdsa [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.pdsa.org.uk/taking-care-of-your-pet/looking-after-your-pet/small-pets/introducing-guinea-pigs

How to introduce guinea pigs. Blue Cross [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/how-to-introduce-guinea-pigs

  • Co je to strom života a proč by jeden neměl chybět na zdi ve vaší domácnosti?
    Strom života je symbol, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Tento symbol představuje růst, sílu, propojení a kontinuitu života.
  • Co je informační fond a jaké je jeho dělení?
    Informační fond je soubor informací, který je systematicky shromažďován, uchováván a spravován, aby byl dostupný pro uživatele, kteří hledají specifické informace. Tento koncept je klíčový v knihovnách, archívech, databázích a dalších informačních institucích. Informační fondy jsou často rozděleny na základě typu informací, které obsahují, a způsobu jejich organizace.
  • Proč si na zahraniční dovolenou nezapomenout sjednat cestovní pojištění?
    Blíží se vaše vysněná dovolená a vy už se nemůžete dočkat? Aby vám nic nepokazilo zážitek, je dobré být připraven na všechny eventuality. I na dovolené se totiž mohou stát nemoci a úrazy. V takových případech je dobré mít kvalitní cestovní pojištění.
  • Radioaktivní odpad: výzva pro budoucnost
    Radioaktivní odpad je vedlejším produktem jaderných procesů, které zahrnují energetiku, lékařství a průmysl. Tento odpad může obsahovat různé radioaktivní materiály, které vyzařují ionizující záření, což může být nebezpečné pro živé organismy a životní prostředí. Správné nakládání s radioaktivním odpadem je proto zásadní otázkou nejen pro současné generace, ale i pro ty budoucí.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jak spřátelit morčata?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *