Jak správně vybrat štěně?

Jak si vybrat štěně? Věřte, že to je velmi složitá otázka. Nicméně dnes se vám pokusíme nastínit základní pravidla, kterých byste se měli držet. Počítejte ale s tím, že pokud nehledáte jen psa, ale kamaráda, parťáka a dalšího člena vaší rodiny, na výběr toho pravého štěňátka, byste si měli vyčlenit opravdu hodně času!

Psích plemen je opravdu hodně, pří výběru tedy myslete i na to, které plemeno je vhodné do bytu a které nikoliv. Ovšem, pokud si stále nejste jistí pejskem, přečtěte si, jak vybrat vhodné zvíře do bytu.

Kde začít při výběru vhodného štěněte?

Při výběru vždy začněte na internetu. Projděte si inzeráty a Facebookové skupiny. Konkrétně FB skupiny vám při výběru mohou být velmi nápomocné. Zpravidla každé plemeno má na těchto sociálních sítích vlastní komunitu. Zde se taktéž můžete dočíst o spolehlivých (a naopak nespolehlivých) chovatelích určité rasy. Dozvíte se zde také mnohé informace, které se vám budou určitě hodit.

Kde zjistím kompletní seznam chovatelských stanic určitého plemene?

Odpověď je téměř stejná, jako předešlá – na internetu, nebo na Facebookových skupinách. Facebookové skupiny obvykle mívají kompletní seznam všech chovatelských stanic daného plemene – v některých případech dokonce i seznam těch stanic, která v současné době mají, nebo v blízké době očekávají štěňata. Obdobný seznam byste měli najít například i na stránkách Českomoravské kynologické unie. Ovšem tyto informace můžete najít i na mnohých dalších webech.

Jak poznáte dobrou chovatelskou stanici a chovatele?

Kromě pozitivních ohlasů, vám o chovateli mnohé prozradí jeho komunikace. Majitel by vám měl ochotně odpovědět na veškeré vaše otázky. Taktéž by měl být ochotný vás pozvat na návštěvu. Zde by vám měl ochotně ukázat, kde a jak psi žijí. Všímejte si především toho, zda není fena podvyživená, štěňata jsou čistá, čilá a hravá. Na zkušenosti s určitou chovnou stanicí se opět můžete zeptat na skupinách a fórech (Poptání se na těchto fórech doporučuji! Jsou zde totiž velmi zkušení chovatelé, kteří mohou vědět i o nespolehlivých chovatelích a dokonce i o těch, kteří psí rodokmeny například padělají.).

jak vybrat štěně

Jak vybrat vhodné štěně?

Pokud s chovatelem vejdete mezi štěňata, zpozorněte. Všimněte si, jak psi reagují na chovatele. Utíkají před ním, schovávají se, nebo jej vítají? Z tohoto postoje lze velmi dobře poznat to, jakým způsobem se chovatel chová k psům, když je s nimi sám! Pokud máte možnost, zúčastněte se krmení. V tomto momentě totiž velmi dobře odhalíte charakter psa. Prodírá a tlačí se? Patrně se bude jednat o dominantního a sebejistého jedince. Stojí spíše vzadu a kouká? Dejte pozor, aby se nejednalo o bázlivé štěně.

Jak poznám, že se štěně hodí k dětem?

Odpověď je jasná – nepoznáte to. Ačkoliv jsou plemena vhodnější a méně vhodná k dětem, nikdy nebudete mít stoprocentní jistotu, zda tomu tak opravdu bude. Nicméně existuje jedna rada. Máte-li doma dítě, vezměte jej štěně vybírat s vámi. Pozorujte, jak se pes k dítěti chová. Pokud se krčí, je možné, že takový pejsek k dětem nebude mít moc nakročeno. Ovšem nejedná se o pravidlo, ale spíš o pomůcku. Nehledě na to, že pozdější výchovou se dá hodně napravit, ale také pokazit. Získá-li štěně i v pozdějším věku negativní zkušenost s dětmi, je možné, že se tento pokažený vztah nepodaří již nikdy napravit.

Na co se zeptat chovatele psa?

Otázek na chovatele byste měli mít mnoho – a čím víc tím líp. Opravdový chovatel by vám měl ochotně na všechny odpovědět, určitě se tak nebojte zeptat alespoň na tyto otázky:

  • V kolika týdnech jdou štěňata od feny?
  • Budou štěňata očkovaná a odčervená?
  • Jakými krmivy pejsky krmíte?
  • Dostanu startovací balíček?
  • Co obsahuje startovací balíček (minimálně by měl obsahovat pořádně „zaprděnou“ deku, ze které bude štěně cítit fenu a nebude se mu tolik stýskat a granulky na prvních pár dní)?
  • Děláte nějaké zdravotní testy u štěňat?
  • Jaké zdravotní testy u štěňat děláte?
  • Dostanu kupní smlouvu?
  • Dáváte záruku na vrozené vady (pokud se v pozdějším věku objeví již vrozená vada, vrátíte část peněz)?

Na co se chovatele psa určitě neptat?

Cena. Zní to divně, ale určitě byste prvotní kontakt s chovatelem neměli začínat větou: „Kolik chcete za to štěně?“. Samozřejmě, že pořizovací cena je důležitá, ale určitě touto otázkou nezačínejte, ale nechte si ji až na další jednání. Přeci jen vybíráte si nového člena domácnosti, takže se šetřit stejně nevyplácí.

Vybrat štěně s PP nebo bez PP?

To, zda vybrat štěně s průkazem původu, nebo bez je téma na celý samostatný článek. V zásadě jsou v tomto oboru dvě skupiny – zapřísáhli zastánci štěňat bez průkazu původu a naproti tomu ti, kteří na štěňata s průkazem původu nedají dopustit. Nechci někoho soudit, ani zde sdělovat svůj názor, ale faktem zůstává, že pokud si pořídíte psa s PP, určitě nebudete podporovat bezhlavé množení psů za pouhým ziskem. Navíc máte stoprocentní jistotu, že jste si opravdu koupili to plemeno, které chcete a nevyroste vám ze štěňátka úplně něco jiného. Nicméně faktem zůstává i to, že průkaz původu vám nezaručí stoprocentní zdraví psa.

MALATKOVA, Petra. Jak dobře vybrat štěně u chovatele [online]. [cit. 2021-01-16]. Dostupné z: https://petramalatkova.cz/jak-dobre-vybrat-stene-u-chovatele/Zkopírovat citaci

Domov pro štěňátko. Slovenský čuvač [online]. [cit. 2021-01-16]. Dostupné z: http://www.slovenskycuvac.web2001.cz/downloads/domov_pro_stenatko.pdfZkopírovat citaci

Sdílejte nás!
fb-share-icon

3 komentáře: „Jak správně vybrat štěně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *