Prší, ale vyhráno stále nemáme! Stav podzemních vod je v ČR stále kritický!
Sucho sužuje naše území již řadu let. I když prozatím je letošní rok z hlediska srážek nadprůměrný, vyhráno stále nemáme. Stav podzemních vod v ČR zůstává kritický!
Česká republika si během posledních měsíců prošla řadou krizí. Jako první udeřil koronavirus. Vzápětí na mnoha místech nastaly povodně. Mohlo by se tak zdát, že celý problém s nedostatkem vody je ten tam a vše se vrátilo do normálu. Nicméně opak je pravdou, a ačkoliv v poslední době spalo dost srážek a hladina toků řek se zvýšila, stav podzemní vody je i nadále kritický.
Především na Moravě, kde byla situace opravdu kritická, se v posledních měsících hladiny toků výrazně zvýšili. Mohou za to především přívalové deště, které zasáhly hlavně oblast Pardubického a Libereckého kraje. Nicméně vydatné deště a zvýšená hladina řek byla zaznamenána téměř po celé republice.

Stav aktuální vodnosti v tocích si můžete prohlédnout na obrázku výše. Zde je názorně vidět, že na většině míst Moravy jsou toky výrazně nad normálem. V Čechách situace tak optimistická není, ale i zde je vidět že na naprosté většině míst, vodnatost řek kritická není.
Stav podzemních vod je i nadále kritický
Nicméně všechny tyto informace mohou nahrávat domněnce, že krize s nedostatkem vody na našem území je zažehnána. Bohužel, sundáte-li si růžové brýle a podíváte-li se do statistik Českého hydrometeorologického ústavu, budete překvapení.
Srovnáte-li si stav hladiny podzemních vod v mělkých vrstvách, zjistíte, že i přes vydatné srážky je květen roku 2020 na tom hůř, nežli květen roku 2019. Statistiku si můžete sami prohlédnout na následujících obrázcích.


Přitom právě podzemní voda je důležitá pro to, abychom si mohli zachovat standard, kdy otočíme v bytě kohoutkem a poteče z něj voda. A i přesto, že následovala řada dalších srážek a jedná se o jeden z nejdeštivějších červnů a červenců za posledních několik let, vyhráno určitě nemáme.

Způsoby, jak udržet vodu v krajině
Způsobů, jak udržet vodu v krajině je mnoho. Nicméně mezi ty nejúčinnější patři budování mokřadů, jezírek a výsadba stromů. Taktéž se nedoporučuje budovat velká pole bez mezí či remízků. Udržet vodu v krajině je důležité především proto, aby se na daném místě odpařovala voda a následně aby mohlo na stejném místě později znovu pršet.
Stav podzemních vod. Český hydrometeorologický ústav [online]. [cit. 2020-07-13]. Dostupné z: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/hydrologicka-situace/stav-podzemnich-vod
Stav podzemních vod. Český hydrometeorologický ústav [online]. [cit. 2020-07-13]. Dostupné z: http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php
Vodnatost na tocích. Český hydrometeorologický ústav [online]. [cit. 2020-07-13]. Dostupné z: https://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/CB/vodnosti/vodnosti.html#priklad
Jak zachovat vodu v krajině? Místní akční skupiny nabízí čtyři v praxi ověřené postupy. Ekolist [online]. [cit. 2020-07-13]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-zachovat-vodu-v-krajine-mistni-akcni-skupiny-nabizi-ctyri-v-praxi-overene-cesty
Pingback:Vysoké teploty po celém území České republiky - Fabala