Vhodný pes do bytu? Není problém sehnat malého i chytrého!

Chytrý ale zároveň vhodný pes do bytu? Těžký úkol. Sehnat chytrého psa, který by byl přitom vhodný do bytu, může být velký oříšek. Pokud si myslíte, že malí pejsci nejsou chytří, vyvedeme vás z omylu. Přinášíme vám pár typů na chytrá plemena, které vám z vašeho bytu nikdy neudělají kůlničku na dříví! Přesvědčte se také, že víte, jak správě vybrat štěně!

Co si rozmyslet před koupí psa?

Jak velkého psa chcete?

Je jasné, že každý byt není stejný. Je rozdíl, pokud máte byt o velikosti 4+1 s velkou terasou a malou 1+1. Právě rozměry by měli hrát velkou roli při výběru vhodného plemene. Mějte na paměti, že sice můžete dát do malého bytu bez balkonu a terasy i velkého psa, ale nikdy nebude úplně šťastný.

Jak zvolit správnou velikost psího plemene?

Určení správné velikosti plemene vašeho budoucího pejska je velmi složité, ale existuje taková malá pomůcka, která by vám mohla pomoci. Jděte do místnosti, ve které budete s pejskem nejčastěji (obývák, ložnice…). Vezměte si do ruky tenisový míček a pošlete jej přes místnost. Představte si, že se po balonku pejsek rozběhl. Pokud se vám ježí vlasy na hlavě a vidíte jen jak váš vysněný pejsek při pár skocích bourá nábytek, volte menšího. Naopak pokud si tuto prostou situaci umíte představit, pravděpodobně si chcete zvolit správnou velikost plemene.

Jak často budu muset psa v bytě venčit?

Často. Ano, opravdu často. Sice můžete dát do koupelny písek a učit pejska chodit tam, ale to mu stejně nevynahradí pohyb samotný. Zpravidla platí, že pejsek by se měl venčit minimálně 2x denně a to minimálně 20 minut. Ovšem neplatí to vždy. Čím větší plemeno, tím jsou procházky důležitější. Naopak pokud máte velkou terasu, kde může pes svobodně běhat celé dopoledne, pravděpodobně vám bude stačit procházek méně.

Mohu si pořídit psa do bytu, i když mám alergii?

Ano, ale má to jedno ale. V první řadě zajděte na návštěvu k někomu, kdo pejska má a stravte s ním v místnosti nějakou dobu. Zkrátka ověřte si, že vám váš vysněný pejsek nebude vadit. Nedopusťte situaci, kdy si koupíte štěňátko a po týdnu zjistíte, že jej ani přes všechnu snahu nesnesete – obzvláště u dětí může opětovné odejmutí štěněte vyvolat trauma.

Jaké plemeno psa zvolit, pokud jsem alergik?

Plemen pro alergiky je celá řada. Obecně za ty nejvhodnější jsou považovány ty plemena, která místo klasických chlupů, mají vlasy. Tento typ srsti má jiné složení a pro alergiky není tak dráždiví. Zároveň tento typ srsti je typický i tím, že nepelichá = ideální domácí mazlíček do bytu.

Je možné si pořídit malého i chytrého psa?

Ano, ale je nutné říct, že každý pes je chytrý. Navíc i nadprůměrně chytré plemeno je potřeba vychovávat a cvičit. Pokud by tomu tak nebylo, měli byste doma akorát jednu velkou neřízenou střelu. Ovšem seznam těch nejchytřejších malých plemen naleznete právě zde.

Pudl

Pudl je vhodný pes do bytu. Jedná se o plemeno, které je vzrůstově malé, ale přitom velice bystré. Na stupnici plemen, se v inteligenci umístil na druhém místě (z celkového počtu 141 plemen). Velkou výhodou pudlů je i srst, která nepelichá a nezapáchá. Sice ji musíte pravidelně stříhat a česat, ale oplátkou vám bude domácnost zcela bez chlupů a bez zápachu. Zároveň jsou pudlové vhodní jak pro rodinný život plný aktivit, tak pro povalování na gauči a kratší vycházky. Navíc toto plemeno naleznete ve variantě mini, střední a velký pudl. Můžete si tak zvolit velikost, která přesně padne právě k vám.

puchl chytré a malé plemeno

Šeltie

Další vhodný pes do bytu je Šeltie. Jedná se o chytré a akční plemeno, se kterým budou jistě spokojeni jak důchodci, tak děti. Ovšem jedná se o pejsky s dlouhou srstí, je tedy nutné věnovat několik minut denně poctivému pročesáváním srsti. Oplátkou vám bude veselá a učenlivá povaha. Šeltie svým vzhledem velmi připomíná kolii. Jedná se o velmi roztomilého a chytrého pejska, jen malou nevýhodou v bytě může být fakt, že pouští dlouhé chlupy.

Šeltie chytrý a malý pes do bytu

Papillon

Malý, ale chytrý pes do bytu? Není problém! Kupte si papillona! Jedná se o pejska, který je typický svýma velkýma a chlupatýma ušima. Zároveň se jedná o plemeno, které také patří do top 10 nejchytřejších psích plemen. Ovšem při své výchově vyžaduje pevnou a důslednou ruku, neboť její inteligence může hraničit až s vypočítavostí. Často své vypočítavé chování schovává za roztomilý vzhled. Nezkušený chovatel se tak snadno napálí a vypočítavost zaměňuje s hloupostí a neschopností vycvičení. Jinými slovy – nebudete-li při výcviku důslední, pejsek si s oblibou bude dělat co chce a ještě se u toho bude roztomile tvářit, jakože neví o co vůbec jde.

papillon učenlivý pes

Velškorgi pembroke

Velškorgi pembroke nebo také zvaný Welsh Corgi Pembroke je roztomilé psí plemeno, které můžete znát například z televize, neboť jej má v oblibě i samotná Britská královna. Pejsci jsou malý, inteligentní a hraví. Ovšem na sport je moc neužije. Pokud tedy hledáte pejska, kterého budete moci vzít proběhnout se jen kolem kolem bytovky, pravděpodobně nepochodíte.

velmi chytrý pes do bytu

Knírač

Malý knírač, stejně jako pudl, vyniká svoji srstí. Nepelichá a nezapáchá. Knírači mají klidnou, ale ochranitelskou povahu. Je proto nutné je řádně socializovat, aby nebyli vůči jiným psům nebo lidem agresivní. Stejně jako pudl, má tři varianty vzrůstu – mini, střední a velký.

pes do bytu knírač

Další informace

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

4 komentáře: „Vhodný pes do bytu? Není problém sehnat malého i chytrého!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *