Lékořice, její využití a kladné i záporné účinky na zdraví
Lékořice je známá už od pradávna a její blahodárné účinky na zdraví taktéž. Věděli jste však, kdy Vám může lékořice od nemoci pomoci a kdy ba naopak uškodit?
Každý z nás si pod slovem lékořice představí pendrek černé barvy v obalu od „Pedra“. Jen však malá většina z nás ví, že lékořice je rostlina, která se řadí do čeledi bobovité. Nejčastější se tato rostlina využívá v potravinářství a v léčitelství.
Původ lékořice
Původně lékořice pochází ze Středomoří a z Asie, kde má svoje velké zastoupení už tisíce let. Nejčastěji se využívá jako sladidlo či koření, ale také se používá do bonbónů proti kašli, či do velmi známých pendreků.
Léčivé účinky lékořice na náš organizmus
Lékořice je zdrojem biologicky aktivních rostlinných látek a na každý organizmus působí trošku jinak.
Hlavní zastání má v prevenci žaludečních vředů. Taktéž má blahodárné účinky při hubnutí. Žaludeční vředy jsou způsobeny narušením sliznice žaludku a není dobré si s nimi zahrávat. Ve vážnějších situacích by totiž mohlo dojít k ruptuře žaludku, což znamená, proražení žaludku (musí se řešit chirurgickým zákrokem).
Dle slov odborníků, může za léčivé účinky lékořice látka zvaná glycyrrhizin. Ten se však neprokázal u všech testů, tudíž na každého jedince působí jinak. Každopádně je prokázané, že účinky lékořice přispívají, nebo alespoň snižují výskyt žaludečních vředů.
Lékořice taktéž působí na hubnutí a to díky flavonoidu, který obsahuje. Ten aktivně zabraňuje ukládání tuků a nárůstu hmotnosti. To se také potvrdilo v testech na mužích a ženách s lehkou nadváhou, které během 8 týdnů požívali 300 – 900 mg oleje a zaznamenali podstatně snížené množství tuku v těle. Toto však neplatí při požívání cukrovinek jako je pendrek, který je plný cukrovin.

Nežádoucí účinky lékořice
Lékořice, tak jako další věci ke konzumaci mají i svoje záporné stránky. Pokud budete požívat nadměrné množství, může dojít k navýšení krevního tlaku, můžou se tvořit otoky a docházet k bolestem hlavy.
Ovšem tyto negativní účinky jsou individuální a působí na každého člověka jinak. Z pravidla je dané, že pokud se člověk lékořicí nepřejídá, nemusí dojít k žádným nežádoucím účinkům, ba naopak.
Nejčastější využití lékořice
V současné době se nejvíce využívá v cukrovinkách a jiných sladkostech. Nicméně svou nezastupitelnou funkci nalezne i ve výrobě likérů, čajů nebo sirupů.
Recept na domácí lékořicový pendrek
Výroba lékořicového pendreku svépomocí je překvapivě jednoduchá.
Na domácí lékořicový pendrek budete potřebovat:
- Sušený kořen lékořice
- Trocha vody
Postup:
Kořen nakrájejte na kousky a následně důkladně rozmixujte. Vzniklou pastu nechte povařit ve velmi malém množství vody. Každý kořen lékořice obsahuje jiné množství glycyrrhizinu. Potřebné množství přidané vody je tedy tak trochu alchymií. Konečná směs bude černá a hustá. Hmotu odlejte na nádoby, nechejte vychladnout a ztuhnout. Tuto ztuhlou hmotu pak lez dobře krájet. Pendrek tedy nakrájejte a ve vodní lázni opět rozpusťte. Následně můžete vlévat do formiček.
PS: Celá hmota bude velmi lepit a následně se i špatně umývat. Ideální jsou tak silikonové formičky.

Recept na výborný domácí lékořicový sirup proti kašli
Výroba je velmi jednoduchá. Nicméně jak již bylo zmíněno, lékořice kromě řady pozitivním účinků, má i ty negativní. S čajem to tak raději nepřehánějte.
Na lékořicový sirup budete potřebovat:
- 25 g kořene lékořice
- 1 čaj. lžička lněných semínek
- 1/2 l vody
- 100 g rozinek
- 100g cukru
- 1/2 lžíce octa
Postup:
První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr, ocet a řádně promícháme. Podáváme ideálně před spaním

Ústní voda z lékořice na afty a záněty
Ústní voda z lékořice nejenže pomáhá osvěžit dech, ale používá se i při léčbě infekcí v dutině ústní. Konkrétně na léčbu aftu a dalších zánětů.
Na lékořicovou ústní vodu budete potřebovat:
- 30 g kořene lékořice
- 1/2 l vody
Postup:
Kořen lékořice zalijte studenou vodou a postupně přiveďte k varu. Následně povaříme asi 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.
Recept na domácí lékořicový likér
Domácí lékořicový likér je klasika, která by neměla chybět v žádné domácnosti. A kromě léčivých účinků, vás jistě potěší i jeho skvělá vůně a naprosto specifická a nezaměnitelná chuť.
Na domácí lékořicový likér budete potřebovat:
- 700 ml vody
- 40/50 g 100% čistého extraktu lékořice
- 200/250 ml neutrálního obilného lihu 95%
- 300 g cukru
Lékořice je ve formě malých černých kousků vyrobených pouze ze 100% čisté lékořice s hořkou a intenzivní chutí. Jedinou ingrediencí musí být pouze lékořice! Žádný cukr ani jiné přidané látky.
Postup přípravy lékořicového likéru:
Lékořici rozkrájejte na malé kousky a za neustálého míchání ve vodní lázni nechte rozpustit. Jakmile se kousky roztaví na hmotu, přidejte cukr, rozmíchejte, odstavte a nechte vychladnout (ovšem ne zcela ztuhnout). Jakmile hmota vychladne, přidejte alkohol. Takovýto likér je připraven ihned ke konzumaci, nicméně nejlépe chutná 4 – 5 týdnů naložený.

Lékořice, sladké dřevo – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití. Bylinky: pro všechny [online]. [cit. 2020-10-21]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/103-lekorice-sladke-drevo-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiZkopírovat citaci
Recepty. Lékořice lysá [online]. [cit. 2020-10-21]. Dostupné z: https://www.lekorice.eu/receptyZkopírovat citaci