Jakou má budoucnost myšlenka tenkého klienta?

Tenký klient (překlad anglického thin client) je počítač nebo počítačový program, který při plnění svého úkolu silně závisí na jiném počítači (na svém serveru). Víte, jaká ho čeká budoucnost a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody?

Tenký klient (= thin client) dostal svůj název mimo jiné i proto, že je „hubený“ a nenáročný. Za potřebí je pouze operační systém, který zajišťuje komunikaci mezi uživatelem a serverem. Je bez diskový a veškerá svá data i programy stahuje přes síť. Pokud uživatel potřebuje nějaký program, je stažen rovnou ze sítě. Po skončení používání, je opět vymazán, což významně odlehčuje paměť. Data se na sebe nenabalují, a to počítači výrazně pomáhá, neboť se neukládají zbytečná data, která nebudou už nikdy použity.

Tenký klient a jeho nejčastější použití

Tohohle principu často využívají veřejná místa nebo velké firmy, kde mají lidé nekontrolovaný přístup k počítačům – např. knihovny, počítačové učebny, kopy centra atp., kde je možné pro každého zákazníka (uživatele) vytvořená nová virtuální pracovní stanice. Pracuje s ní pouze jeden klient a po jeho odchodu se jeho celá, nově vytvořená, virtuální stanice smaže.

tenký klient

Závislost tenkého klienta

Mezi hlavní charakteristiku tenkého klienta patří závislost – je úplně závislý na serveru, ze kterého buď stahuje informace, nebo jej používá naopak jako své úložiště apod. Bez připojení k serveru by nefungoval, což je jeho obrovská nevýhoda oproti tlustému klientovy, který je přizpůsoben na fungování i bez sítě.

Výhody tenkého klienta

Mezi největší výhodu tenkých klientů patří jednoduchost, levnost, přenosnost. Jelikož není přístroj přehlcen zbytečnými informacemi, nedá se na něm nic pokazit a pokud se přeci jen něco pokazí, stačí často přístroj vypnout a zapnout, nebo popřípadě restartovat základní nastavení. Jeho další výhodou jsou snadné aktualizace. Pokud něco aktualizujeme na serveru, téměř okamžitě uvidíme změnu i na klientech. Každopádně mezi jeho nevýhody patří náročný a drahý vývoj.

Pokud chceme instalovat, aktualizovat apod. na tlustém klientovi, tak se nám to oproti tenkém klientovi docela časově protáhne a i prodraží, protože instalaci nebo právě i tu aktualizaci musíme provést zvlášť na každém přístroji.

V dnešní době je téměř každý přístroj připojený k síti, tudíž je jasné, že má tenký klient velkou budoucnost.

Tenký klient. In: Giga-PC [online]. [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.giga-pc.cz/slovnik-pojmu/tenky-klient/

PETERKA, Jiří. Případ tenkého klienta. In: EArchiv [online]. 2011 [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.earchiv.cz/b01/b0300001.php3

ČERMÁK, Miroslav. Vícevrstvá architektura: tenký, tlustý a chytrý klient. In: Clever and smart [online]. 2012 [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.cleverandsmart.cz/vicevrstva-architektura-tenky-tlusty-a-chytry-klient/

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!

h

Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jakou má budoucnost myšlenka tenkého klienta?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *