Jakou má budoucnost myšlenka tenkého klienta?

Tenký klient (překlad anglického thin client) je počítač nebo počítačový program, který při plnění svého úkolu silně závisí na jiném počítači (na svém serveru). Víte, jaká ho čeká budoucnost a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody?

Tenký klient (= thin client) dostal svůj název mimo jiné i proto, že je „hubený“ a nenáročný. Za potřebí je pouze operační systém, který zajišťuje komunikaci mezi uživatelem a serverem. Je bez diskový a veškerá svá data i programy stahuje přes síť. Pokud uživatel potřebuje nějaký program, je stažen rovnou ze sítě. Po skončení používání, je opět vymazán, což významně odlehčuje paměť. Data se na sebe nenabalují, a to počítači výrazně pomáhá, neboť se neukládají zbytečná data, která nebudou už nikdy použity.

Tenký klient a jeho nejčastější použití

Tohohle principu často využívají veřejná místa nebo velké firmy, kde mají lidé nekontrolovaný přístup k počítačům – např. knihovny, počítačové učebny, kopy centra atp., kde je možné pro každého zákazníka (uživatele) vytvořená nová virtuální pracovní stanice. Pracuje s ní pouze jeden klient a po jeho odchodu se jeho celá, nově vytvořená, virtuální stanice smaže.

tenký klient

Závislost tenkého klienta

Mezi hlavní charakteristiku tenkého klienta patří závislost – je úplně závislý na serveru, ze kterého buď stahuje informace, nebo jej používá naopak jako své úložiště apod. Bez připojení k serveru by nefungoval, což je jeho obrovská nevýhoda oproti tlustému klientovy, který je přizpůsoben na fungování i bez sítě.

Výhody tenkého klienta

Mezi největší výhodu tenkých klientů patří jednoduchost, levnost, přenosnost. Jelikož není přístroj přehlcen zbytečnými informacemi, nedá se na něm nic pokazit a pokud se přeci jen něco pokazí, stačí často přístroj vypnout a zapnout, nebo popřípadě restartovat základní nastavení. Jeho další výhodou jsou snadné aktualizace. Pokud něco aktualizujeme na serveru, téměř okamžitě uvidíme změnu i na klientech. Každopádně mezi jeho nevýhody patří náročný a drahý vývoj.

Pokud chceme instalovat, aktualizovat apod. na tlustém klientovi, tak se nám to oproti tenkém klientovi docela časově protáhne a i prodraží, protože instalaci nebo právě i tu aktualizaci musíme provést zvlášť na každém přístroji.

V dnešní době je téměř každý přístroj připojený k síti, tudíž je jasné, že má tenký klient velkou budoucnost.

Tenký klient. In: Giga-PC [online]. [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.giga-pc.cz/slovnik-pojmu/tenky-klient/

PETERKA, Jiří. Případ tenkého klienta. In: EArchiv [online]. 2011 [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.earchiv.cz/b01/b0300001.php3

ČERMÁK, Miroslav. Vícevrstvá architektura: tenký, tlustý a chytrý klient. In: Clever and smart [online]. 2012 [cit. 2016-11-02]. Dostupné z: http://www.cleverandsmart.cz/vicevrstva-architektura-tenky-tlusty-a-chytry-klient/

h

Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jakou má budoucnost myšlenka tenkého klienta?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *