Kontrola smlouvy a revize smlouvy

Pokud plánujete prodej či koupi bytu, domu, chaty, garáže, pozemku nebo družstevního podílu, je velmi důležité nechat si zkontrolovat kupní smlouvu, smlouvu o smlouvě budoucí kupní, popř. též rezervační smlouvu nebo smlouvu úschovní.

Je bohužel častou chybou, že při prodeji či koupi nemovitých věcí za několik milionů účastník smlouvy šetří na nesprávném místě a je mu líto vydat pár tisíc korun za kontrolu smlouvy či revizi smlouvy advokátem.

V praxi se stává, že z již uzavřené smlouvy vznikne problém, které mu by bylo možné předejít, pokud by byla smlouva zkontrolována či zrevidována. Takový problém je pak většinou obtížně řešitelný či zcela neřešitelný.

Výstupem kontroly smlouvy je právní stanovisko, které Vás upozorní na nevýhodná, nebezpečná či neplatná ujednání, která nejsou ve Vašem zájmu. Současně obsahuje takové stanovisko doporučení, co do smlouvy zařadit a doplnit.

Výstupem revize smlouvy je úprava textu smlouvy formou revizí MS-WORD v podobě revizí a komentářů. Tato služba je vhodná zejména v případech, kdy autorem smlouvy není právník.

Mgr. Karolína Kazdová, advokátka

Kontrolu nebo revizi smlouvy Vám ráda provede Mgr. Karolína Kazdová, advokátka, sídlo Nymburk, pobočka Praha, www.karolinakazdova.cz, která se specializuje na občanské a nemovitostní právo.

V praxi se běžně stává, že Vám realitní kancelář předloží k podpisu rezervační smlouvu, aniž by Vám poskytla možnost seznámit se s obsahem vlastní kupní smlouvy. Tlačí na Vás, abyste smlouvu co nejdříve podepsali, protože další zájemce je za dveřmi, a vy nemáte prostor si smlouvu v klidu prostudovat. Takový postup je velmi rizikový, neboť podpisem rezervační smlouvy se zavážete k uzavření kupní smlouvy, jejíž obsah neznáte.

Advokátka, Mgr. Karolína Kazdová, doporučuje vyžádat si od realitní kanceláře společně s návrhem rezervační smlouvy též návrh kupní smlouvy a obě tyto smlouvy si nechat odborně zkontrolovat, popř. provést jejich revizi (úpravy přímo v textu). V případě úschovy kupní ceny nebo její části není od věci nechat si zkontrolovat též smlouvu úschovní.

Velmi často je poptávána též kontrola či revize smlouvy nájemní, smlouvy o dílo, smlouva o zápůjčce, popř. jiné méně časté smluvní typy (např. licenční smlouva).

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *