Kontrola smlouvy a revize smlouvy

Pokud plánujete prodej či koupi bytu, domu, chaty, garáže, pozemku nebo družstevního podílu, je velmi důležité nechat si zkontrolovat kupní smlouvu, smlouvu o smlouvě budoucí kupní, popř. též rezervační smlouvu nebo smlouvu úschovní.

Je bohužel častou chybou, že při prodeji či koupi nemovitých věcí za několik milionů účastník smlouvy šetří na nesprávném místě a je mu líto vydat pár tisíc korun za kontrolu smlouvy či revizi smlouvy advokátem.

V praxi se stává, že z již uzavřené smlouvy vznikne problém, které mu by bylo možné předejít, pokud by byla smlouva zkontrolována či zrevidována. Takový problém je pak většinou obtížně řešitelný či zcela neřešitelný.

Výstupem kontroly smlouvy je právní stanovisko, které Vás upozorní na nevýhodná, nebezpečná či neplatná ujednání, která nejsou ve Vašem zájmu. Současně obsahuje takové stanovisko doporučení, co do smlouvy zařadit a doplnit.

Výstupem revize smlouvy je úprava textu smlouvy formou revizí MS-WORD v podobě revizí a komentářů. Tato služba je vhodná zejména v případech, kdy autorem smlouvy není právník.

Mgr. Karolína Kazdová, advokátka

Kontrolu nebo revizi smlouvy Vám ráda provede Mgr. Karolína Kazdová, advokátka, sídlo Nymburk, pobočka Praha, www.karolinakazdova.cz, která se specializuje na občanské a nemovitostní právo.

V praxi se běžně stává, že Vám realitní kancelář předloží k podpisu rezervační smlouvu, aniž by Vám poskytla možnost seznámit se s obsahem vlastní kupní smlouvy. Tlačí na Vás, abyste smlouvu co nejdříve podepsali, protože další zájemce je za dveřmi, a vy nemáte prostor si smlouvu v klidu prostudovat. Takový postup je velmi rizikový, neboť podpisem rezervační smlouvy se zavážete k uzavření kupní smlouvy, jejíž obsah neznáte.

Advokátka, Mgr. Karolína Kazdová, doporučuje vyžádat si od realitní kanceláře společně s návrhem rezervační smlouvy též návrh kupní smlouvy a obě tyto smlouvy si nechat odborně zkontrolovat, popř. provést jejich revizi (úpravy přímo v textu). V případě úschovy kupní ceny nebo její části není od věci nechat si zkontrolovat též smlouvu úschovní.

Velmi často je poptávána též kontrola či revize smlouvy nájemní, smlouvy o dílo, smlouva o zápůjčce, popř. jiné méně časté smluvní typy (např. licenční smlouva).

 • Kdy zavolat elektro pohotovost?
  Ne nadarmo se říká, že s vodou a elektřinou by se nemělo zahrávat a u elektřiny, to platí dvojnásob. Víte, kdy je potřeba zavolat profesionály a kdy nikoliv?
 • Co jsou kalibry a jaké mají využití?
  Víte, co jsou to kalibrační zařízení, jaké mají základní druhy, jaký je jejich výrobní materiál a jak se s nimi zachází? Rádi vám poradíme.
 • Výhody výkupu starých aut
  Už dlouho máte na svém pozemku zaparkovaný starý vůz a chcete se ho nyní zbavit? Pokud ano, tak zvolte výkup aut za hotové, rozhodně se vyplatí.
 • Dárek k narození miminka, víte jaký vybrat?
  Co dát mamince k narození dítěte? Poradíme vám nejlepší dárek! Jsou to šperky, pamětní mince, nebo něco jiného?
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *