Koronavirus sužuje Česko. Jak ho poznat a jak se mu bránit?

Nový typ koronaviru se stal během krátké chvíle strašákem ve skříni nejedné země a nejednoho člověka. Nikdo by nevěřil, jak rychle dokáže onemocnění, jež bylo pojmenováno COVID-19, změnit svět. Zatímco někteří lidé se přesunuli do domácí karantény, jiní stále navštěvují svá zaměstnání. Především ti se ptají, jak se mu mají bránit a případně jak ho mají poznat, kdyby se u nich vyskytl.

Typickými příznaky jsou:

  • Horečka
  • Suchý kašel
  • Dýchavičnost

K vůbec nejtypičtějším příznakům obávané nemoci patří horečka. Z toho důvodu je lidem přecházejícím přes hranice či těm, kdo vstupují do nemocničních areálů, přikládán teploměr. Podle statistik se právě horečka vyskytla u zhruba devadesáti procent pacientů. Kromě ní nastoupil také suchý kašel, kterým trpělo sedmdesát procent doposud známých případů. Společně s ním přišla dýchavičnost.

Samozřejmě tu nemluvíme o jediných příznacích, ale jen o těch typických. Mohou být doprovázeny bolestí svalů, únavou, bohužel i zažívacími problémy, k nimž patří zvracení nebo průjem. Dostavit se může bolest v krku nebo také migréna.

Je to chřipka nebo koronavirus?

Jelikož jsou typické příznaky nového typu koronaviru velmi podobné klasické chřipce a jelikož stále ještě setrvává chřipková sezona, nabízí se otázka, jestli jednotlivé příznaky přece jenom nepoukazují na chřipku. Chřipka je stejně závažným onemocněním, na které během roku zemře několik stovek lidí. Na rozdíl od nemoci zvané COVID-19 však existuje lék, jenž dostane člověka znovu na nohy po týdnech proležených v posteli.

Podle lékařů se nový typ koronaviru a klasická česká chřipka liší především svým nástupem, respektive intenzitou svého nástupu. Chřipka na rozdíl od koronaviru přichází z ničeho nic, nastupuje okamžitě, je velice intenzivní. COVID-19 na druhou stranu přichází postupně, nemusí se dokonce u některých jedinců projevit nijak.

Kromě toho je chřipka doprovázena trochu jinými příznaky. Samozřejmě horečka, zimnice nebo suchý kašel jsou příznaky zcela totožné s těmi, které se vyskytují při koronaviru, ale v případě chřipky přijde také rýma, respektive ucpaný nos a časté smrkání.

Jak se bránit proti koronaviru

Jelikož onemocnění zvané COVID-19 sužuje aktuálně celý svět, nabízí se otázka, jak se chorobě bránit. Jak již bylo zmíněno, jedná se o velkého strašáka ve skříni, a to především proto, že na nemoc neexistuje lék. Pokud však člověk bude dodržovat základní pravidla, je zde velká pravděpodobnost, že se nenakazí, případně že se zpomalí šíření nemoci obecně.

Pravidla, jak se bránit koronaviru

  • Pořídit si domů klimatizaci s třívrstvým filtrem, která pročistí vzduch a přispěje k lepšímu prostředí bez prachu, pylu a mikročástic, které běžně způsobují alergie nebo jsou zárodky respiračních onemocnění.
  • Omezit návštěvy je základem. Člověk by se neměl stýkat s nikým, kdo s ním nesdílí společnou domácnost.
  • Posilte svůj imunitní systém. To lze doplněním vitaminu C nebo již zmiňovaným pořízením klimatizace, která vyčistí prostředí a povede ke zlepšení imunity.
  • Při kýchání nebo kašlání si vždycky zakrývejte ústa paží nebo kapesníkem, aby se předešlo roznášení bacilů, jako je tomu v případě kýchání do dlaní.
  • Odborníci také apelují na to, aby člověk dostatečně tepelně připravoval maso i vajíčka.
  • Noste roušky! Řiďte se tedy heslem – tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe.
  • Dodržovat hygienu je nadmíru důležité. Umývejte si ruce vždy, když přijdete domů, případně když vystoupíte z městské hromadné dopravy. Pokud není mýdlo s umyvadlem k dispozici, mějte po ruce vždy dezinfekční antibakteriální gel.
  • Pakliže s někým přece jen přijdete do styku, nepodávejte mu ruce. Raději jen kývněte na pozdrav a vyvarujte se bližšímu osobnímu kontaktu.
  • Plaťte bezhotovostně čili platební kartou a nikoli hotově. Na bankovkách či penězích obecně se drží nejvíce bacilů, které na nich zůstávají dlouhé měsíce.
  • Spěte dostatečně. Během spánku dochází k posílení imunitního systému, také dochází k vytváření obranyschopných látek, které nyní potřebujete víc než kdy dřív.
  • Vyhýbejte se očividně nemocným nebo nachlazeným.
klimatizace
  • Doprava stavebního materiálu: Výzvy a možnosti pro efektivní dodávky na stavby
    Doprava stavebního materiálu je jedním z klíčových článků stavebního průmyslu. Bez rychlých a spolehlivých dodávek se stavby zpožďují, což má dopad nejen na ekonomiku projektu, ale také na spokojenost klientů a finální kvalitu provedené práce. V posledních letech, s rostoucími požadavky na udržitelnost, rychlost a efektivitu, se výrazně mění nejen technologie a metody používané při dopravě, ale také pohled na samotný logistický proces. Jaké jsou současné trendy a výzvy v dopravě materiálu na stavby?
  • Vše, co potřebujete vědět o party stanech, reklamních a prodejních stáncích
    Party stany, reklamní a prodejní stánky jsou ideálním řešením pro různé venkovní akce, trhy, festivaly nebo firemní prezentace.
  • Jak vytvořit marketingovou strategii propagace instagramového profilu?
    Vytvoření marketingové strategie pro propagaci Instagramového profilu vyžaduje promyšlený přístup, který zahrnuje několik klíčových kroků. Zde je postup, jak vytvořit efektivní strategii.
  • Zoologické zahrady v České republice: Historie, význam a budoucnost
    Zoologické zahrady mají v České republice dlouhou a bohatou historii, která se úzce váže nejen na vědu, ale také na kulturní a vzdělávací rozvoj společnosti. Zoologické zahrady slouží nejen jako místo, kde mohou návštěvníci obdivovat exotická zvířata, ale i jako centra ochrany přírody a druhové rozmanitosti. V tomto článku se podíváme na historii, význam a současný stav zoologických zahrad v Česku, stejně jako na jejich roli v ochraně ohrožených druhů.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *