Karlovarský knedlík, základ každé domácí kuchyně

Domácí karlovarský knedlík je klasika, kterou by měla znát každá dobrá kuchařka. Přitom se jedná o recept již našich babiček a je velmi jednoduchý a rychlý. Umíte jej také uvařit?

Suroviny na 1 větší nebo 2 malé karlovarské knedlíky

 • 7 rohlíků (ideálně jeden den staré, ale knedlíky chutná skvěle i z čerstvých housek)
 • 2 hrsti nasekané plocholisté petrželové natě (lze nahradit pažitkou či jinou zelení)
 • 100 g hrubé mouky (pro bezlepkovou variantu použijte bezlepkovou mouku)
 • 200 ml mléka (pro bezlaktozovou variantu použijte bezlaktozové mléko)
 • špetka strouhaného muškátového oříšku
 • 2 vejce
 • špetka soli

Postup přípravy karlovarského knedlíku

 1. Rohlíky nakrájíme na malé kostičky (čím menší, tím lepší), nasypeme na plech a necháme oschnout klidně do druhého dne (pokud nemáte čas, tento krok můžete přeskočit a pokračovat krokem číslo 2).
 2. Petrželovou nať nasekáme a přisypeme k pečivu do společné mísy.
 3. Do jiné misky nalijeme mléko, přidáme žloutky, rozšleháme a přisypeme hrubou mouku. Vyšlehání těstíčka nepodceňte. Čím více bude těstíčko nadýchané, tím bude konečný výsledek lepší.
 4. Vytvoříme hladké těstíčko, které lehce osolíme a přidáme strouhaný muškátový oříšek. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Správně vyšlehaný sníh musí být pevný a tuhý. Pokud mísu otočíte vzhůru dnem, pěna by se neměla ani pohnout. Následně všechny suroviny spojíme a promísíme.
 5. Do velkého hrnce dáme vodu a přivedeme ji k varu.
 6. Vezmeme silný igelitový sáček na tlačenku a jeden konec zavážeme. Plníme směsí a postupně utlačujeme. Pokud nemáte sáček, můžete jej nahradit například potravinářskou folií. Z těstíčka můžete vytvarovat buď obvyklý „válec“, nebo malé kuličky. Dejte si pozor, aby sáček ani folie nebyly příliš upnuté. Knedlík během vaření mírně zvětší svůj objem a je potřeba, aby měl kam „růst“. Pokud nemáte sáček ani folii, můžete knedlík vařit i bez něj, nicméně si musíte poctivě pohlídat, aby se karlovarský knedlík nerozvařil a nerozpadl se.
 7. Takto naplněné sáčky vložíme do vroucí vody. Vaříme 20 minut a poté vyndáme, propícháme sáček, a necháme chvilku odpočinout.
 8. Následně odstraníme fólii a krájíme na plátky.
Karlovarský knedlík recept
karlovarský knedlík recept vaření ve vodě

Karlovarský knedlík je zkrátka klasika, která nezklame nikdy žádného strávníka a buďte si jistí, že s nimi zabodujete v každé příležitosti

Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Karlovarský knedlík, základ každé domácí kuchyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *