Sociální sítě jsou továrna na deprese! Nevěřte šťastnému obsahu

Všechny dny nejsou dobré. Zná to každý. Někdy člověk prochází obdobím, které by rozhodně nemohl označit za nejšťastnější období svého života. Celý pocit smutku ještě umocní sociální sítě a příspěvky na nich umístěné. Věřte, že ke zdravému životnímu stylu patří i schopnost rozeznat realitu od fikce.

Ti, kteří nemají peníze, vidí obsah, kde nejbližší kamarádi cestují po exotických destinacích, kupují nemovitosti nebo investují do drahého vybavení bytu. Matky samoživitelky zase šťastně se usmívající se rodiny, milující manžele a dokonalé otce. Zkrátka každý vidí přesně to, čeho má nedostatek, nicméně je tomu opravdu tak? Jedná se o realitu? Na kolik procent můžeme tyto příspěvky na sociálních sítích brát vážně?

Při prohlížení všech příspěvků se člověku až derou slzy do očí a připadá mu, že právě on má život plný problémů, neúspěchů a pádů. Ubránit se tomuto obsahu a těmto myšlenkám je v těch nejtěžších životních situacích velice obtížné. Jak s nimi tedy zatočit?

Vyhněte se sociálním sítím

Pokud právě neprožíváte šťastné období, uděláte nejlíp, pokud vynecháte všechny sociální sítě úplně. Pakliže nebudete sledovat nejnovější příspěvky, nebudete si připadat tak osamělí a zoufalí.

Ovšem na sociálních sítích často vzniká závislost, může tedy být velmi těžké přestat sledovat nejnovější příspěvky. Pokud jste ale pevně rozhodnutí, jistě se vám to povede. Pomoci vám v tom může i to, že si na nějakou dobu u svého operátora zablokujete používání dat. Pak vás alespoň neustálé kontrolování nejnovějších příspěvků nebude tolik lákat.

sociální sítě

Realita nebo fikce?

Nežli se na nějaký příspěvek podíváte, uvědomte si, že se nejedná o realitu. Fotografie jsou uměle vykonstruované a není na nich téměř nic pravdivého. V naprosté většině případů jsou úsměvy vynucené a hashtag „nejlepsiparty“ ve většině případů znamená obrovskou nudu. Kdyby tomu tak nebylo, nikdo nebude trávit ty nejzábavnější okamžiky na párty tím, že něco ťuká na telefonu.

Pár příkladů za vše

Eva (29 let):Byla jsem závislá ne sociálních sítích. Byla jsem posedlá sdílením nejnovějších zážitků z mého života. Vyvrcholilo to tím, že jsem chodila do posilovny jen proto, abych si mohla udělat fotografii v zrcadle, s činkami a ve sportovním oblečení. Následně jsem celou zaplacenou hodinu trávila úpravou fotografie a vytvořením perfektního popisu. Hubená jsem byla díky tomu, že jsem měla problémy s poruchami příjmu potravy – čímž jsem se samozřejmě nikde nechlubila.“

Pavlína (21 let): „Denně jsem sdílela i několik fotografií, na kterých jsme s přítelem byli v těsném objetí nebo při nějaké romantické chvilce. Častokrát se jednalo o uměle vytvořené romantické okamžiky. Žila jsem ve lži a lhala jsem sama sobě, přítelovi i celému svému nejbližšímu okolí. Následně se náš vztah začal rapidně zhoršovat. Denně jsme se hádali. Styděla jsem se veřejně přiznat, že mezi námi není něco v pořádku a tak jsem nadále přidávala zamilované příspěvky. Čím více jsem sdílela příspěvků, tím se situace zhoršovala. Celá situace vyústila v nepěkný rozchod. Od této chvíle jsem se zařekla, že se sociálními sítěmi nechci mít nic společného.“

Romana (31 let): „Od svých 25 let jsem sama bez přítele. Poté, co se se mnou můj snoubenec rozešel jsem již nebyla schopná se zamilovat do někoho jiného. Denně jsem procházela Facebook a u televize popíjela víno. Chvílemi jsem si připadala jako Bridget Jones – třicetiletá, osamělá panna. Strašně jsem záviděla mé nejlepší kamarádce, která si vzala přítele, se kterým byla od 17 let. Pro mne dokonalý pár. Měli vlastní dům (postavený bez hypotéky), 3 děti, 2 psi… prostě dokonalost. FB neustále plný jejich dokonalého štěstí… Až minulý rok vyplulo napovrch, že manžel moji kamarádku i děti mlátil a byl na ně zlý. Své neštěstí se bála světu stvěřit a perfektní a dokonalé příspěvky byly jen přetvářkou, která měla maskovat jedno velké neštěstí. I když jsem kamarádce samozřejmě nic zlého nepřála, tohle zjištění mě do jisté míry potěšilo – uvědomila jsem si, že každý máme svého kostlivce a nic není tak dokonalé, jak se může na první pohled zdát.“

Další informace

  • Vývoj knihoven a knihovnictví ve starověku
    Knihovny jsou neodmyslitelnou součástí lidské civilizace, které slouží jako úložiště a centrum šíření vědění, kultury a literatury. Jejich historie sahá hluboko do starověku, kde se vyvíjely v různých kulturních a historických kontextech. Tento článek se zaměřuje na vývoj knihoven a knihovnictví ve starověku, sleduje jejich počátky a rozvoj v Mezopotámii, Egyptě, Řecku a Římě, a zkoumá jejich význam pro pozdější generace.
  • Co je to strom života a proč by jeden neměl chybět na zdi ve vaší domácnosti?
    Strom života je symbol, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Tento symbol představuje růst, sílu, propojení a kontinuitu života.
  • Co je informační fond a jaké je jeho dělení?
    Informační fond je soubor informací, který je systematicky shromažďován, uchováván a spravován, aby byl dostupný pro uživatele, kteří hledají specifické informace. Tento koncept je klíčový v knihovnách, archívech, databázích a dalších informačních institucích. Informační fondy jsou často rozděleny na základě typu informací, které obsahují, a způsobu jejich organizace.
  • Proč si na zahraniční dovolenou nezapomenout sjednat cestovní pojištění?
    Blíží se vaše vysněná dovolená a vy už se nemůžete dočkat? Aby vám nic nepokazilo zážitek, je dobré být připraven na všechny eventuality. I na dovolené se totiž mohou stát nemoci a úrazy. V takových případech je dobré mít kvalitní cestovní pojištění.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

2 komentáře: „Sociální sítě jsou továrna na deprese! Nevěřte šťastnému obsahu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *