Archivace a ochrana elektronických časopisů

Zajímáte se o elektronické informační zdroje a databáze? Pokud ano, jste tu na správném místě! V minulých článcích jsme probrali již elektronické časopisy a významná vydavatelství elektronických časopisů, princip open access a konkrétní otevřené archívy, systémy a databáze vysokoškolských kvalifikačních prací, šedou literaturu a databáze šedé literatury a nyní nastal čas, v tomto rozsáhlém tématu pokračovat – archivace a ochrana elektronických časopisů je dalším článkem, který vám pomůže proniknout do světa elektronických informačních zdrojů.

V období, kdy periodika vycházela pouze v tištěné podobě, plnily knihovny nejen funkci prostředníka, který tyto časopisy nabízel svým uživatelům, ale také funkci archivní. Všechna zakoupená čísla byla fyzicky umístěna v prostorách knihovny a při náležité  péči  bylo zajištěno jejich uchování pro další generace.

Nyní však nastala éra, kdy se časopisy téměř bez výjimky přesunuly na elektronické platformy a předplácení tištěných verzí je na strmém ústupu. Následný problém tkví v tom, že instituce mají zajištěn přístup k časopisům v elektronické formě, ale ty se nacházejí výhradně na serverech vydavatelů či poskytovatelů.

Resultuje z toho jednoznačná otázka, co se stane v případě, když vydavatelství například zanikne, změní licenční politiku a přestane nabízet přístup ke starším číslům periodik v elektronické podobě nebo mu z důvodu nenadálé katastrofy přestanou fungovat servery a přístup k jeho obsahům nebude možný?

Díky tomu tak začaly vznikat instituce pro archivaci jednotlivých elektronických časopisů.

Archivace a ochrana elektronických časopisů – konkrétní instituce

Portico

Obor: Archivace a ochrana elektronických časopisů
Jedná se o tzv. „ dark archive“ neboli tmavý archiv, což znamená, že knihovnám, které si jeho služby předplatí, zpřístupňuje archivované dokumenty až v okamžiku, kdy standardně nejsou dostupné. To nastává v situaci, kdy vydavatel z jakéhokoliv důvodu přestane zpřístupňovat předplacené elektronické časopisy na svých platformách. Producentem systému je nezisková organizace ITHACA, která mimo jiné provozuje i službu JSTOR.
Plné texty: Ano
Licence: placené
Web: https://www.portico.org/

Archivace a ochrana elektronických časopisů

LOCKSS (Lots Of Copies Keep Stuff Safe)

Obor: Archivace a ochrana elektronických časopisů
V rámci LOCKSS byl vyvinut speciální software pro účinnou archivaci. Aktivní role je vyžadována u zapojených knihoven, které disponují tzv. LOCKSS boxy pro ukládání dat.
Zřizovatel: Stanford University
Plné texty: Ano
Licence: placené
Web: https://www.lockss.org/

e-Depot

Obor: Archivace a ochrana elektronických časopisů
Kromě elektronických časopisů obsahuje služba řadu dalších materiálů z repozitářů a digitálních sbírek především univerzitních knihoven. Služba byla původně zaměřena na domovské Nizozemsko, avšak v poslední době dochází díky spolupráci se společností Elsevier k rozšíření informačního obsahu i o další geografické oblasti.
Zřizovatel: National Library of the Netherland
Plné texty: Ano
Licence: placené

PEPRS (Piloting An E-journals Preservation Registry Service)

Obor: Archivace a ochrana elektronických časopisů
Jedná se o databázi časopisů, kde lze u každého vyhledaného titulu ověřit, ve kterých archivech jsou jeho čísla uložena. Z archivů se do projektu zapojily Portico, LOCKSS,CLOCKSS, e-Depot a BritishLibrary e-Journal Digital Archive.
Plné texty: Ne
Licence: zdarma

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *