Jóga – prospívá tělu i duši, aneb jaké jsou druhy jógy a její pozitivní účinky na lidské zdraví?

Fenomén jógy je mnohými označován za jakýsi současný trend, který mají v oblibě zejména lidé aktivně sdílející své životy na sociálních sítích. Ve skutečnosti je však jóga staletími prověřená filozofie spojující fyzický pohyb a duševní očistu, jež svými blahodárnými účinky na tělo i duši zpříjemňuje bytí nejednomu z nás. Cvičení jógy je založeno na provádění a střídání pozic (ásan), jež jsou doprovázeny správným dýcháním, pracováním s vlastní myslí a mnohdy i doprovodnými zpěvy.

Druhy jógy

Jelikož je jóga zaměřena na propojení fyzična a psychična, přizpůsobují se její styly potřebám co nejširšího spektra cvičenců. Ačkoli se laikovi mohou zdát všechny tyto druhy téměř totožné, opak je pravdou. Rozdíly nalezneme v intenzitě, obtížnosti, subjektivitě, dýchání, cílenosti, okolním prostředí i dalších faktorech. Mezi ty nejrozšířenější u nás patří:

  • Power jóga. Dynamický jógový styl, u něhož je kladen důraz na rychlé a současně plynulé přesuny mezi pozicemi, posloupnost ani četnost pozic není přesně stanovena – pro začátečníky může být náročnější.
  • Hatha jóga. Tradiční způsob cvičení jógy, jež je vhodný i pro začátečníky, neboť je velmi klidný. Zaměřuje na přirozené prolnutí dechové práce, ásan a uvolnění mysli.
  • Iyengar jóga. Precizní jóga, jejíž podstatou je dokonalost provedení jednotlivých pozic. Rozvíjí koordinaci, je vhodná pro strečink, posílení svalů i zpevnění šlach a vazů. Měla by být cvičena vždy pod dohledem instruktora.
  • Ashtanga vinyasa jóga. Spojení dynamiky a tradiční jógy, které má velmi příznivý vliv na kardiovaskulární systém, napomáhá odbourávání toxinů a podporuje hubnutí. Je dána šesti pevnými sekvencemi, tudíž ji lze efektivně cvičit i samostatně.
  • Kundalini jóga. Styl, který vychází z tantry, a jehož primárním úkolem je rozproudění energie a probuzení vnitřního já. Skládá se ze zpěvů mater, pohybové aktivity, práce s dýcháním a meditace. Zlepšuje především funkci nervového a reprodukčního systému.
Jóga - prospívá tělu i duši, aneb jaké jsou druhy jógy a její pozitivní účinky na lidské zdraví?

Jóga v těhotenství

Cvičení v období těhotenství je obecně bráno jako velmi individuální. Zatímco někteří gynekologové a odborníci tvrdí, že v tomto stavu by měla žena především odpočívat a pohybovým aktivitám (krom chůze) se vyhýbat, jiní zase zastávají názor, že pohyb těhotným ženám prospívá. Samozřejmě jsou aktivity, kterým bychom se měly s miminkem v bříšku vyhnout, zejména pokud jsme před početím na cvičení nebyly zvyklé. I v takovém případě ale skvělou alternativu, jak udržet tělo v kondici i psychické pohodě a zároveň neohrozit vývoj těhotenství, nabízí jóga.

Těhotenská jóga je specifickým stylem, který využívá dýchacích technik, strečinku a pozic pro posílení pánevního dna. To vše dohromady připravuje nastávající maminku na porod a může vést k usnadnění samotného procesu přivádění miminka na svět – z hlediska fyzického i psychického.    

Jóga a její pozitivní účinky na tělo

Benefitů, které praktikování jógy přináší, je opravdu mnoho. Ač tomu lze těžko uvěřit, její pozitivní působení se odráží téměř do všech fyziologických systému člověka. Zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému, hormonální soustavy, respiračního systému, posiluje kosti a svaly, zvyšuje flexibilitu, podporuje zotavování po nemoci či úraze, detoxikuje a mnohé další. Díky svým regeneračním účinkům je celosvětově uznávána i lékaři, kterými je mnohdy doporučována i seniorům.       

Jóga a její pozitivní účinky na duši

Jedinečnost jógy sestává zejména ze spojení duševna a tělesna, což mnoho pohybových aktivit nedokáže. Jelikož její značnou část tvoří meditace, soustředěnost na sebe sama a uvolnění, působí jóga jako přirozený antistresor a dodává mysli pozitivní energii. Byť se jóga často prolíná s ,,duchovnem“, a tudíž je zlepšení psychiky přisuzováno mechanismům nahlédnutí do sebe a vnímání specifické ,,zkušenosti“, z fyziologického hlediska se na příznivých účincích jógy podílí zejména nervový a endokrinní systém. Převažuje především práce parasympatiku, který zapříčiní uvolnění organismu a tím i mysli, a zároveň jsou vyplavovány hormony, které nám dokáží navodit pocity radosti a pozitivního vnímání. Zkrátka a dobře, z dlouhodobého hlediska je jóga velmi užitečným pomocníkem v boji proti depresím, úzkostem, vtíravým myšlenkám, napětí i každodennímu stresu. Navíc sama meditace, která jógu doprovází, vás přiměje nahlížet na některé věci jinak než doposud a pomůže vám nalézt vnitřní klid, sebelásku i pokoru.                 

Nejoblíbenější pozice   

  1. Strom – rozvíjí rovnováhu a držení těla, posiluje svaly nohou a trupu.
  2. Bojovník – trénuje koncentraci, vůli a rovnováhu, posiluje hýždě a dolní končetiny, protahuje třísla.
  3. Orel – posiluje dolní končetiny, stimuluje lymfatický systém a reprodukční orgány, protahuje bederní a lopatkové svaly zad.
  4. Hůl – zpevňuje svaly trupu, podporuje funkci jater, tlustého střeva, pohlavních orgánu, ledvin a lymfatického systému.
Sdílejte nás!
fb-share-icon

2 komentáře: „Jóga – prospívá tělu i duši, aneb jaké jsou druhy jógy a její pozitivní účinky na lidské zdraví?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *