Jak spřátelit morčata?

Chtěli byste si pořídit druhé morčátko, ale nejste si jistí, zda to vaše stávající nového člena uvítá s radostí? Zkrátka, nevíte jak spřátelit morčata? Potom máte oprávněné obavy. Skamarádit morčata totiž může být podstatně těžší, nežli spřátelit dva psi. Zkrátka seznamování morčat není lehké, pojďme se tedy společně na tuto problematiku podívat.

Co byste měli vědět před koupí druhého morčete?

Jaké pohlaví morčat se nejlépe snese?

Chtěli byste si koupit druhé morče, ale nevíte, jaké pohlaví se spolu nejlépe snášejí? Největší pravděpodobnost pro to, aby se dvě morčata spřátelila mají tyto kombinace:

– Stará samice + mladá samice
– Starý samec + mladý samec
– Samice + samec

Jaké pohlaví morčat chovat?

V zásadě platí, že nejlepší je kombinace morčat stejného pohlaví. To, zda budete chovat samičky, nebo samce je zcela na vašich osobních preferencích. Ovšem pokud se rozhodnete chovat samce a samici, měli byste vážně uvažovat o kastraci minimálně jednoho z nich. Zcela zaručeně se vám totiž ze samičky stane továrna na mladé – což určitě nikdo nechce. Navíc jsou množírny nezákonné.

Snesou se všechna morčata?

Ne. Nicméně naprostá většina případů, kdy se dvě morčata mezi sebou vůbec nesnesou je vinou špatného seznamování – což znamená, vinou samotného majitele. Existuje jen velmi malé procento morčat, které se nedokážou po správném seznamování snést.

Co dělat v momentě, kdy zjistíte, že se vaše morčata nesnesou?

Na tuto otázku musíte mít připravenou odpověď ještě dříve, než si druhé morčátko přinesete domů. Nejčastěji se tento problém řeší tím, že morčátka dáte do dvou oddělených klecí. V nejhorším případě je pak nutné jedno z morčat prodat. Nicméně musíte předem počítat i s touto variantou.

Jak spřátelit morčata

Jak seznámit morčata?

Morčata jsou specifickým domácím mazlíčkem, které není vůbec jednoduché skamarádit. Způsoby seznamování morčat můžeme rozdělit do dvou skupin – na rychlý způsob a pomalý. Oba způsoby si dále popíšeme.

Jak spřátelit morčata – rychlá metoda

Rychlý způsob seznamování morčat je velmi jednoduchý a na řadě webových stránek je tím nejvíce doporučovaným. Ovšem z mé osobní zkušenosti musím říct, že našim morčátkům vůbec nevyhovoval.

 1. Morčata dejte na neutrální půdu – například na sedačku, nebo na zem.
 2. Mezi morčátka vložte dostatek jídla.
 3. Následně se morčátka začnou očuchávat, vrčet na sebe a honit se. Jedná se o jejich přirozený projev dorozumívání se a ujasnění si pozic ve smečce.
 4. Jídlo mezi nimi má za úkol zmírnit jejich nervozitu.
 5. Jakmile se morčata řádně očuchají, dejte je do klece – prvně nové morče a následně původní.
 6. Poté začne opět boj. Může dojít i na kousání nebo vytrhávání chlupů. Pokud však není morče utlačováno a výrazně kousáno, jedná se i tak o přirozené dorozumívání morčat.

Nicméně dle mého osobního názoru, musíte k tomuto stylu seznamování mít pevné nervy, silný žaludek a dobře naladěné morče (žádného morouse, nebo agresora). Rozhodně není vhodné, aby se na toto ujasňování dominancí dívaly děti. Rvačky mezi morčaty často doprovází hlasité pískání a kňourání. Pokud jste tedy slabší povahy, nedoporučujeme to. Taktéž nedoporučujeme mezi kousající se morčata dávat ruku. Věřte, že morčata umí opravdu hodně kousnout!

Z našeho pohledu se jedná o vhodný seznamovací způsob morčat jen za předpokladu, že vaše starší morčátko je hodně flegmatické a již na prvním setkání nejeví žádné náznaky agrese vůči nováčkovi.

Jak udělat z morčat kamarády – dlouhá metoda

Pokud na seznamování morčat krátkou metodou nemáte srdce, nepropadejte panice. Máme pro vás způsob, jak spřátelit morčata morouse a agresory. Pojďme se na to společně podívat.

 1. Během dlouhého seznamování morčat si ještě před přinesením nového morčátka domů musíte připravit vhodnou půdu. Zajistěte si nějakou přepážku do klece. Přepážky do klece pro morčata naleznete na internetu, můžete si tak nějakou hotovou koupit. Taktéž ji můžete suplovat nějakým pletivem, nebo něčím obdobným (ideálně něčím, přes co se uvidí i ucítí). Před příchodem nového morčátka si tak připravte přepůlenou klec s čistou podestýlkou. Navíc na každé polovičce musí být vlastní bouda, pítko a miska na jídlo.
 2. Jakmile si přinesete morče domů, začneme postupovat stejně, jako u předchozího postupu – vytáhneme morčata ven na deku a zkusíme je seznámit na neutrální půdě. Sledujte, jak budou morčata reagovat. Pud by se začali prát, mějte připravené například tlusté rukavice, nebo ručník, abyste je od sebe mohli oddělit.
 3. Následně morčata dejte každé do své půlky výběhu.
 4. Druhý den, morčatům půlky výběhů prohoďte. Po několika hodinách je vytáhněte ven na neutrální půdu a opět zkuste seznámit.
 5. Takto postupujte několik dnů nebo týdnů (prohazování půlek výběhů + seznamování na neutrální půdě). Zároveň během této doby dávejte morčatům jídlo těsně k přepážce tak, aby si své pachy spojili s něčím hezkým.
 6. Jídlo, prohazování půlek výběhu a seznamování mimo klec by mělo začít nést ovoce po několika prvních dnech. To, že tento způsob zabírá uvidíte tak, že za pletivem budou morčátka u sebe ležet, nebo tak, že se venku na neutrální půdě neperou ani neježí. Takováto morčata jsou připravena na společný výběh.
 7. Mějte však na paměti, že tento způsob seznamování morčat může trvat dny, ale i týdny nebo dokonce měsíce. Nicméně jakmile morčata i po této dlouhé době seznamování spojíte, nemyslete si, že se už nikdy nepokoušou. Kousání je přirozený projev morčat. Ovšem jde o to, aby dominantnější morče to submisivní kouslo jednou za čas ve smyslu „Hele dej si bacha, tohle je moje bouda/jídlo“ a nikoliv „Vypadni! Nejradši bych tě ukousal k smrti!“.

I tento způsob seznamování morčat může být pro děti stresující, proto nedoporučujeme, aby se ho účastnili.

Život morčete: chování, seznamování, režim. Rada veterináře [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/drobni-savci/clanky/zivot-morcete-chovani-seznamovani-rezim-27

Morče se nesmí chovat samotné. Morcata u Reny [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/

How to introduce guinea pigs. Pdsa [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.pdsa.org.uk/taking-care-of-your-pet/looking-after-your-pet/small-pets/introducing-guinea-pigs

How to introduce guinea pigs. Blue Cross [online]. [cit. 2021-10-7]. Dostupné z: https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/how-to-introduce-guinea-pigs

 • Gurmánský dárek z italských rodinných farem
  Ve světě, kde se věnuje stále větší pozornost původu potravin a autenticitě chutí, se prémiový olivový olej a kvalitní nakládané olivy z malých rodinných farem v Itálii jeví jako dokonalý dárek pro milovníky gurmánských požitků a zdravého životního stylu. Tato kombinace představuje nejen kulinářský zážitek, ale také ztělesnění italské pohostinnosti a tradice.
 • Vyrazte na nezapomenutelný oběd v jarní přírodě
  Jaro je obdobím nových začátků, probouzení přírody a také ideálním časem pro výlety do nádherných koutů naší planety. Čerstvý vzduch, zelenající se lesy a průzračně modrá obloha nad hlavou lákají k objevování neznámých stezek a k užívání si venkovních aktivit v plných doušcích. A co by mohlo být lepším způsobem, jak si tyto chvíle užít, než s nezapomenutelným obědem v srdci přírody? V tomto článku vám představíme, jak si můžete tento zážitek užít na maximum, a to díky kvalitnímu outdoorovému vybavení značky Keith a nejrůznějším vychytávkám.
 • Proč si dopřát terapii? Cesta k psychické pohodě a sebepoznání
  V dnešní uspěchané době se stále více klade důraz na fyzické zdraví, ale psychická stránka bývá často opomíjena. Mnoho lidí se mylně domnívá, že terapie je určena pouze pro ty, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Opak je ale pravdou. Pravidelná setkávání s terapeutem vám může přinést mnoho benefitů, ať už procházíte náročným obdobím, nebo chcete jednoduše lépe porozumět sami sobě.
 • Celoroční modulové domy: Zajímavý trend v bydlení
  Celoroční modulové domy získávají stále větší popularitu, a to zejména jako atraktivní alternativa pro vlastní bydlení. V době vysokých úrokových sazeb a obtížného získání hypotéky se stávají rozumným a praktickým řešením. Navíc jejich rychlá výstavba a možnost budoucího rozšíření představují další výhody. Ale jak je tiny house unikátní a kolik vlastně jednotlivé domy stojí? To vše si povíme v tomto článku, kde vám povíme, kde takové domky sehnat!
Sdílejte nás!
fb-share-icon

1 komentář: „Jak spřátelit morčata?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *