Elektronické knihy a specializované databáze elektronických knih

Zajímáte se o elektronické informační zdroje a databáze? Pokud ano, jste tu na správném místě! V minulých článcích jsme probrali již archivaci a ochranu elektronických časopisů, elektronické časopisy a významná vydavatelství elektronických časopisů, princip open access a konkrétní otevřené archívy, systémy a databáze vysokoškolských kvalifikačních prací, šedou literaturu a databáze šedé literatury a nyní nastal čas, v tomto rozsáhlém tématu pokračovat – elektronické knihy (e-knihy) a specializované databáze elektronických knih je dalším článkem, který vám pomůže proniknout do světa elektronických informačních zdrojů.

Elektronické knihy (e-knihy)

Nákup elektronických knih lze uskutečnit dvojím způsobem. Obvykle si lze zvolit, zda se bude jednat o trvalý nákup titulu nebo o předplatné na určité časové období. K největším komerčním vydavatelům elektronických knih patří v současné době společnosti Springer, Elsevier, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Oxford University Press a další. Knihy jsou hodnoceny v rámci Doody´s Star Rating. Nicméně tento žebříček nejdůležitějších knih však zatím zdaleka nedosahuje sofistikovanosti, propracovanosti a jednoznačnosti, kterou nabízí u časopisů například přesně vyčíslený impact factor.

ebrary

Obor: elektronické knihy (e-knihy)
Nabízí v současné době přes 300.000 titulů elektronických knih od předních vědeckých vydavatelství. Uživatel má možnost pořízení přístupu do několika tematických kolekcí, celé databáze, popřípadě pouze do vybraných titulů.
Plné texty: Ano
Licence: placené

Safari

Obor: elektronické knihy (e-knihy)
Na základní úrovni jsou tituly elektronických knih rozděleny  do  dvou  kolekcí  –  obchod  a  technika. V nabídce jsou publikace řady světových vydavatelství a databáze se rozrůstá. Rovněž zde má uživatel na výběr, zda požaduje sjednat předplatné nebo trvalý nákup, a to jak do jednotlivých titulů knih, tak do celých kolekcí. Safari navíc nabízí poměrně specifickou politiku předplatného jednotlivých elektronických knih prostřednictvím tzv. slotů. Jedná se o možnost výměny titulů stejné hodnoty, takže každý měsíc mohou být předplácené elektronické knihy obměněny.
Zřizovatel: ProQuest
Plné texty: Ano
Licence: placené

eBooks Ebsco

Obor: elektronické knihy (e-knihy)
Plné texty: Ano
Licence: placené

Google Books

Obor: elektronické knihy (e-knihy)
Služba přináší naskenované plné texty knih, kterým již vypršela autorskoprávní ochrana. Kromě toho jsou v systému také díla chráněná autorským zákonem a společnost Google už kvůli tomu čelila i několika soudním sporům. Vždy z nich však vyšla vítězně, protože zmiňované knihy nejsou v systému dostupné zcela plnotextově.
Plné texty: Ano
Licence: bezplatné
Web: https://books.google.cz/

Elektronické knihy a specializované databáze elektronických knih

Specializované databáze elektronických knih

Kromě projektů, které zpřístupňují obrovské množství elektronických knih z různých vědeckých odvětví, fungují také menší oborové databáze složené z ebooků. Typickým rysem těchto služeb je možnost pohodlného fulltextového vyhledávání, rozdělení elektronických knih do kapitol a rychlá dosažitelnost plných textů přímo v rámci databáze.

Knovel

Obor: Specializované databáze elektronických knih (e-knihy)
Představuje informační službu. Jednotlivé tituly elektronických knih jsou kromě toho také seřazeny do 28 tematických skupin. Databáze je velmi často doplňována novými tituly, čímž je zaručena její aktuálnost.
Plné texty: Ano
Licence: placené – některé zdarma

CRCnetBASE

Obor: Specializované databáze elektronických knih (e-knihy)
Reálně se jedná o několik desítek tematicky zaměřených kolekcí složených z kvalitních elektronických knih. Knihy jsou v rámci systému prohledatelné na úrovni kapitol, zobrazení celé knihy je pochopitelně také možné. Přístup do všech dílčích databází je zpoplatněn. Projekt nazvaný netBASE Select. Zákazníci v jeho rámci mají možnost vybrat si tituly z dílčích kolekcí a sestavit si z nich svoji vlastní knihovnu. Minimem je 25 zvolených knih, přičemž je možné jak jejich předplatné, tak trvalý nákup
Plné texty: Ano
Licence: placené
Web: https://www.abe.pl/en/resources/ebooks/crcnetbase

Volně dostupné kolekce elektronických knih

Kromě dobře známých komerčních systémů existují rovněž služby, které přináší uživatelům bezplatný přístup k elektronickým knihám. Takovéto iniciativy zde byly již dříve, postrádaly ovšem obvykle potřebný vědecký přesah. Velké přízni se například dlouhodobě těší Project Gutenberg, který nabízí plnotextově knihy, jejichž autorskoprávní ochrana již vypršela.

Open Access Publishing in European Networks (OAPEN)

Obor: Volně dostupné kolekce elektronických knih (e-knihy)
Sdružení předních evropských univerzit. Tyto vysoké školy nabízejí právě přes platformu OAPEN přístup do vědeckých knih svých pracovníků v bezplatném režimu. Zastoupena je přitom řada oborů. Samotné členství v OAPEN zpoplatněno není, nicméně instituce platí za vystavení svých publikací
Plné texty: Ano
Licence: bezplatné
Web: https://library.oapen.org/

Directory of Open Access Books (DOAB)

Obor: Volně dostupné kolekce elektronických knih (e-knihy)
Nová služba registrující volně dostupné tituly elektronických knih.
Plné texty: Ano
Licence: bezplatné

Sdílejte nás!
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *